Профілактика та турбота про своє здоров’я – це робота пацієнта. Лікар не може постійно нагадувати про планові дослідження чи змушувати нарешті піти до кардіолога. Люди мають усвідомити: здоров’я – лише їхня відповідальність.

Є вислів, що «чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять», і це теж стосується нашого здоров’я. Краще спрямувати максимум зусиль на профілактику захворювань, ніж потім витрачати багато енергії та грошей на лікування. І ось, що можна для цього зробити.

Здавати аналізи щороку

Щорічні аналізи та обстеження проводять для того, щоб виявляти складні захворювання на початкових етапах. Йдеться про ті недуги, які можуть призвести до передчасної смерті чи інвалідизації і які набагато легше вилікувати на ранній стадії. Тому АНАЛІЗИ ВАРТО ЗДАВАТИ, НАВІТЬ ЯКЩО З ВАМИ ВСЕ ДОБРЕ.

Рекомендується щороку проводити такі дослідження:

  • загальний аналіз крові;
  • аналіз крові на глюкозу;
  • загальний аналіз сечі;
  • тести на ВІЛ, гепатит B, С і сифіліс.

Перед здаванням аналізів варто поспілкуватись із сімейним лікарем, який проаналізує скарги пацієнта, прогляне його медичну історію і зможе скласти більш детальний список досліджень. Наприклад, пацієнту може знадобитися аналіз на рівень заліза. А веганам чи вегетаріанцям варто перевіряти ще рівень вітаміну В12 і фолієвої кислоти.

Робити щеплення вчасно

Щеплення не захищає людину на 100% від вірусів чи інфекцій, але точно збереже від ускладнень, а це найнебезпечніше.

Дорослим потрібно щороку вакцинуватися проти грипу, це роблять у жовтні-листопаді перед початком сезону. Раз на десять років потрібне щеплення проти дифтерії та правця – це складні хвороби, у яких дуже важкі ускладнення. Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом, а правцем можна заразитися через збудники у ґрунті чи укуси тварин. Ти ніколи не знаєш, де тебе вкусить собака чи коли поранишся на городі. Тому ці вакцини варто робити вчасно, щоб потім не панікувати й точно знати, що захищений.

Крім того, рекомендується робити щеплення проти гепатиту B, якщо такого не було в дитинстві. Воно захистить нас від інфікування під час операцій чи в разі переливання крові. Ще можна вакцинуватись проти кору, краснухи та паротиту, якщо є сумніви, що щеплення не отримали в дитинстві.

Не займатися самолікуванням

ЦЕ НЕ НОРМАЛЬНО, КОЛИ ЛЮДИНА САМОСТІЙНО СТАВИТЬ СОБІ ДІАГНОЗ І ВИРІШУЄ, ЯК ЛІКУВАТИСЬ. Ми всі різні, кожен препарат має свої показання до прийому, і ті ліки, які допомогли подрузі чи другу, можуть не допомогти нам. Займаючись самолікуванням, можна легко собі зашкодити.

Лікарі недарма вчаться 10 років, їм розповідають, як розрізняти захворювання, навчають критичного мислення та інших важливих навичок для того, аби вони правильно ставили діагнози та призначали відповідне лікування. Коли додому приходить сантехнік, ми з ним не сперечаємось, а просто хочемо, щоб кран працював добре. Коли це лікар, чомусь деякі пацієнти вважають, що краще знають, як себе лікувати та які медикаменти призначати.

Також сьогодні є велика проблема резистентності (стійкості) до антибіотиків. Наприклад, людина під час застуди постійно приймає антибіотик, чого робити не можна. В організм не за показами потрапляють бактерії, які ростуть, стають сильнішими та стійкими до цього виду антибіотиків. Може статись так, що людина захворіє на пневмонію або сепсис, а допомогти їй буде неможливо. Адже наявні види антибіотиків не зможуть вбити ці бактерії, бо вони стали сильнішими. У світі залишилось не так багато препаратів, які ще працюють, а приймаючи їх без призначень лікаря, ми ще більше зменшуємо їх кількість.

Помічати зміни в організмі

Ми всі перебуваємо під впливом хронічної втоми, погано їмо, мало рухаємося, пропускаємо через себе багато різної інформації і за цим усім можемо не помітити зміни в організмі. Занепад сил, постійна втома, різка втрата ваги – це ті симптоми, які можуть свідчити про серйозні хвороби і які ми часто ігноруємо. Якщо в авто щось шумить, ми їдемо у сервіс уже наступного дня, а коли це стосується здоров’я, то люди чомусь люблять чекати.

У КОЖНОГО ОРГАНІЗМУ СВОЇ РЕЗЕРВИ, АЛЕ ЯКЩО Є ПРОБЛЕМА, ТО ВОНА ПРОЯВИТЬСЯ РАНО ЧИ ПІЗНО. Не треба бути іпохондриком, але помічати зміни необхідно, особливо якщо вони візуальні. Наприклад, дуже важливо стежити за своїми родимками. Меланома – це злоякісне утворення на шкірі, яке можна побачити на перших етапах саме завдяки моніторингу власних родимок.

Насамперед варто звертати увагу на зміни на тілі, тривалі зміни в самопочутті чи настрої, швидку втрату ваги й не ігнорувати ці симптоми, а йти до свого лікаря та шукати причину.

Знайти сімейного лікаря і довіряти йому

Сімейний лікар потрібний, бо він завжди на боці пацієнта і зможе підібрати таке лікування, яке йому підходить. До нього можна звернутись з тією чи іншою скаргою, він детально розкаже, які аналізи здавати, дослідження проводити та до якого лікаря сходити. Наприклад, якщо у людини болить нога, то це не завжди говорить про проблеми із ногою.

Вибору сімейного лікаря треба приділити час, але цей етап потрібно пройти заради власного здоров’я. Цілком нормально, наприклад, шукати спеціаліста в інтернеті. Багато лікарів ведуть свої блоги, і пацієнт може поспостерігати за спеціалістом певний час, зрозуміти, чи підходить йому те, що говорить лікар, і тоді вже записатися на прийом.

Не треба недооцінювати молодих спеціалістів, вони часом бувають набагато компетентніші за старших колег. Звісно, досвід – це дуже важливо, але нині ера алгоритмів і досліджень, і якщо лікар вміє читати закордонні видання та розбиратись у дослідженнях, то він може бути крутим спеціалістом і у 25 років. Цілком нормально також змінити 3-4 лікарів, перед тим як знайти свого. Сучасна система від МОЗ дозволяє це робити.

Піклуватися про психічне здоров’я

Здоров’я – це не лише про тіло, а й про психіку. Здорова людина почувається добре, вона щаслива і не має жодних скарг. Фізичне та психічне благополуччя – це два невіддільних складники, без яких людина не може бути справді здоровою.

Якщо в людини тривалий час постійна втома, з’являється невмотивований страх, трапляються панічні атаки, порушується сон, зникає апетит і бажання робити будь-що – варто звернутися до свого сімейного лікаря. Ці симптоми можуть свідчити про те, що щось із психічним здоров’ям не так.

Крім того, варто звернутися до психіатра. Він зможе діагностувати той чи інший стан і призначити лікування. Це може бути, наприклад, психотерапія або медикаментозне лікування. У нашому суспільстві досить упереджене ставлення до психіатрів, до них рідко звертаються. Але це такий самий лікар, як гінеколог чи гастроентеролог, просто він лікує голову.

Полюбити спорт

200 хвилин помірного фізичного навантаження на тиждень – це мінімум для кожної людини для профілактики серцево-судинних захворювань, для мінералізації кісток і доброї роботи зв’язок і суглобів. Спорт допомагає нашому мозку нормально працювати, впливає на ментальне здоров’я і захищає від зайвої ваги, яка негативно позначається на здоров’ї.

Який вид спорту чи фізичного навантаження обрати – вирішує кожен для себе. Це може бути спортзал, танці чи інші активності. Головне рухатися і менше сидіти.

Регулярно мити руки

Брудні руки – це найпростіший спосіб заразитися вірусними, бактеріальними чи паразитарними інфекціями. Може здатись, що це дрібниці, але насправді воно може врятувати життя.

Миття рук – це елементарні гігієнічні заходи, які захищають нас від цих неприємних захворювань. Звісно, не треба мити руки по 100 разів на день, але дотримуйтеся банальних рекомендацій: мити руки до та після туалету, перед та після їди, після контакту з твариною та після прогулянок. Особливо важливо тримати руки в чистоті людям із хворобами шкіри.

Уникати куріння та алкоголю

Куріння призводить до раку легень і підвищує ризик раптової смерті від серцево-судинних захворювань – інсульту та інфаркту. Також спричиняє хронічне обструктивне захворювання легень. Куріння впливає на шлунково-кишковий тракт і може призводити до розвитку виразки шлунка, що, своєю чергою, збільшує ризик виникнення злоякісних утворень у травній системі.

Ідеальний варіант – кинути палити. Тютюнова залежність лікується, є спеціальні сайти, які допомагають позбутися цієї поганої звички. Якщо взагалі припинити палити не вдається, людина має прагнути хоча б зменшити кількість тютюну, наприклад, скурювати не 20 цигарок за день, а 7. Це завдасть меншої шкоди здоров’ю та збереже кілька років життя.

Куріння також негативно впливає на оточення. Сьогодні збільшується частка дітей з атопічними захворюваннями шкіри та астмою, а на розвиток цих хвороб впливають батьки, які палять.

Безпечної дози алкоголю немає, і за рекомендацією ВООЗ від нього варто відмовитися взагалі. Як на мене, келих вина на тиждень не матиме патологічних наслідків для людини. Головне пити якісний алкоголь, у невеликих дозах і не часто.

Спати та їсти добре

Хороший сон і збалансоване харчування – це основа людської життєдіяльності, яка дає змогу людині правильно функціонувати, добре почуватись і мати нормальний індекс маси тіла.

Це ті правила, яких треба дотримуватися беззаперечно. Звісно, вони не захистять нас від усіх хвороб, бо на їх виникнення впливають не лише їжа та сон. Але харчування, сон, питний режим і фізична активність зменшать ризик розвитку, наприклад, серцево-судинних захворювань.

У статті використані матеріали сайту the-village.com.ua

Читайте також: Лікар Комаровський розвіяв міфи про антибіотики

Будьте з нами: Telеgram Facebook Youtube Instagram Viber