Адже серед кліщів чимало переносників хвороби Лайма та інших небезпечних інфекцій, не кажучи про те, що самостійне видалення паразита може бути невдалим і спровокувати подразнення шкіри та виникнення гнійників.
Якщо ви видалили кліща вже у перші години після укусу, то, швидше за все, ви у безпеці. Однак, стежити за самопочуттям усе таки варто. І тим більше це необхідно, якщо ви помітили кліща через день. А якщо це сталося ще пізніше, тоді видаляти його самостійно і нехтувати фаховою медичною допомогою вкрай небезпечно.
Тож упродовж півтора-двох тижнів потрібно щодня оглядати місце укусу та вимірювати температуру тіла. Якщо ви бачите на шкірі припухлість, почервоніння, нагноєння — слід терміново звернутися до лікаря. Так само не варто ігнорувати підвищення, навіть незначне, температури тіла, якщо перед цим вас кусав кліщ. У такому разі традиційні жарознижувальні засоби заборонені: необхідно звернутися до лікаря, повідомити йому про час, коли вас укусив паразит та про спосіб, яким ви його видалили. А також пройти рекомендований курс профілактики чи лікування.