Побільшало фобій та мовленнєвих затримок. Саме так велика війна вплинула на дітей з особливими потребами. Про це зазначають психологи та логопеди. Внутрішньопереміщені діти переживають тривожність. У Рівному діє центр розвитку дитини, де понад два роки реабілітують особливих малюків. Яка підтримка необхідна дітям у час повномасштабного вторгнення, дивіться далі у сюжеті.

Олена - мама 11-річного Романа. Хлопчик з особливими потребами. Жінка щодня возить сина на різноманітні заняття до логопеда та психолога.

Коли сину було 2,5 роки, матір помітила відхилення у його поведінці. Відразу звернулась до лікарів. Від тоді щоденно веде боротьбу аби хлопчик заговорив і мінімізувались порушення розвитку. Велика війна ще більше пригнітила стан дитини.

Коли почалась війна, всі сиділи вдома, його нічого не цікавило. Таким дітям не можна сидіти вдома, починається відкат, вони не знають, як себе поводити у суспільстві, стають дикі, - каже мама 11-річного Романа Олена Талімончук.

Трирічний Орест не розмовляє. Мама каже, забавляла дитину телефоном, коли були масові відключення електроенергії. Тепер про це шкодує.

З часом він почав привикати. У нього не можна було відібрати телефон. Дійшло до жахливих істерик, не можна ні чим заспокоїти, відволікти. Я почала бити на сполох, ходити по лікарях, - розповідає мама 3-річного Ореста Інна Прислупська.

У Рівному вже понад два роки діє центр розвитку дитини. Нині його відвідують майже 40 дітей. Серед них і ВПО. У команді центру є педагоги, логопеди й психологи. Акцентують, з війною в українських дітей почастішали мовленнєві порушення та тривожність. Особливо у малюків - переселенців.

Коли чути повітряну тривогу, відчувається їхнє напруження, тривожність. Відчувається, що вони бояться. Збудливість. Я їх заспокоюю. Це діти які нещодавно потрапили до нас у місто і відчувається, що є вплив війни на них, - резюмує логопед Ольга Мирончук.

У центрі фахівці займаються дітьми з різними формами аутизму, затримкою психологічного або мовленнєвого розвитку. Зазначають, разом з війною, на дітей чинить вплив зміна місця проживання та оточення.

Додалось багато дітей, особливо ВПО. Ходять не тільки особливі, а й ті, які потребують роботи з фобіями. Це новий виклик. І особливі діти відчувають це емоційно. Відчувають зміни настроїв у батьків і з ним важче працювати, коли вона на голках, - зазначає психолог Марк Владимиров.

У центрі проводять групові та індивідуальні заняття. Майже половина відвідувачів – діти ВПО, також є діти військовослужбовців і ті, що опинилися в складних життєвих обставинах. На заняттях у закладі поєднують у групи різних дітей.

Це дуже вірний підхід, справжня інклюзія, коли нормотипові діти знають, що є особливі діти, що вони потребують допомогу - і це виховує гарну рису у нормотипових дітей. А з особливими потребами тягнуться і повторюють всі дії й це дає хороший результат, вони адаптуються, соціалізуються, - розповідає засновниця ГО "Світанкова зоря 777" Ольга Симончук.

Також у центрі проводять роботу з батьками. Вчать контролювати власні настрої, реагувати на особливі потреби дитини, а також пильнувати за поведінкою та розвитком своїх нащадків. Адже не зважання на проблему - це втрата часу, яку інколи вже не можливо надолужити.

Читайте також: Черговий сучасний клас безпеки відкрили у Рівненській області