На дачних ділянках морква росте у всіх. Однак досягти гарних результатів у її вирощуванні вдається не кожному. Як сіяти насіння моркви, щоб отримати гарний врожай? Пропонуємо до вашої уваги кілька способів, які полегшать цей процес.

Морква перевершує багато овочів за вмістом вітамінів і інших, корисних для організму речовин. За змістом каротину (провітаміну А) морква поступається тільки солодкому перцю. У ній є також вітаміни В1, В2, С, РР, К, фолієва кислота, ефірні масла, солі кальцію, фосфор, йод, залізо.

Як правильно саджати моркву? У чому проблема, скажете ви, було б насіння. Ви, як завжди, виявилися праві. Головне, щоб посів моркви не перетворився на нудний і трудомісткий процес.

Існує багато способів, як цього уникнути, і ми хочемо вам розповісти про них.

1. Найзвичайнісінький спосіб, яким користується багато хто, це посів сухого насіння моркви. Просто рукою потроху сипати насіння моркви в борозенки. Одна проблема: насіння у моркви дрібне, і, якщо насипати насіння у борозенку багато, то воно зійде густо, і потім доведеться проріджувати сходи. Якщо насіння моркви насипати мало, то може і не зійти.

При посіві моркви сухим насінням доводиться довго чекати сходів. Тому що насінню необхідно ще набрякнути. Звичайно, у ґрунті завжди є хоч трохи вологи, але найчастіше морква сходить після першого дощу, і тільки потім починається її ріст.

Читайте також: рання капуста: коли сіяти на розсаду

2. Посів моркви намоченим та пророслим насінням відразу зажадає поливу як під час посадки, так і в наступні дні. При цьому способі посіву насіння моркви необхідно підтримувати ґрунт у вологому стані, інакше проросле насіння загине. Звісно ж, при такому методі насіння сходить швидше.

3. Є спосіб посіву насіння моркви, при якому дружні сходи з'являються швидко. Він називається «морква в мішечку». Як тільки починають з'являтися перші таловини, потрібно викопати на ділянці ямку на багнет лопати. Насіння моркви в полотняному мішечку змочити водою, покласти в цю ямку, засипати землею, закидати снігом. Щоб не втратити місце, де прикопане насіння моркви, потрібно поставити будь-який розпізнавальний знак, наприклад, палку. Через 10 - 12 днів насіння моркви накльовується. Потім його дістають, змішують із сухим річковим піском і розкидають по грядці. Ґрунт злегка боронують, накривають плівкою. Дружні сходи з'являються вже на 5 - 6 день.

4. Наступний спосіб посіву насіння моркви - зручний і ощадливий. Потрібно змішати одну-дві столові ложки насіння моркви з відром піску і розкидати цю суміш у борозни. Важливо, щоб пісок був сухим, інакше насіння погано перемішається з піском і посіви виявляться нерівномірними. Потім добре пролийте грядки з морквою водою, засипте зверху невеликим шаром ґрунту і можете не підходити до моркви до осені. Проріджувати грядки з морквою не доведеться. Восени у вас повинна вродитися велика та рівна морква.

5. Бабусин спосіб посіву моркви: налийте в склянку (пів-літрову банку) воду насипте туди насіння моркви. Потім, добре розмішавши цю суміш, наберіть у рот воду разом з насінням моркви і пирскайте на грядку. Так раніше при прасуванні обприскували пересушену білизну. Посіви моркви виходять теж більш-менш рівномірними.

6. Змішаний спосіб посадки: наприклад, можна змішати насіння моркви та редису в одній чашці, додати туди трохи річкового піску для рівномірності посіву і сіяти в борозенки.

Редис швидко сходить, поступово з'їдається, а для моркви залишається все вільне місце в рядку. Надалі, проріджувати таку грядку не доведеться.

Редиску можна замінити будь-якою іншою рослиною, що швидко сходить і дозріває. Добре підійдуть для цих цілей шпинат або салат. Ідея змішаних грядок дуже гарна, вона дає гарні результати.

На одній грядці можна одержувати кілька врожаїв, якщо правильно скласти план посадки овочевих культур за строком дозрівання. Однак, щоб урожай всіх культур, як ранніх, так і пізніх, був високим, доведеться застосувати підвищений агротехнічний фон: поливи, своєчасне розпушування ґрунту та видалення бур'янів, підживлення як органічними, так і мінеральними добривами.

Читайте ще: як легко посіяти дрібне насіння?

7. Посіви насіння моркви можна сполучити з посівами цибулі. Цибулю можна чергувати рядками, а можна посіяти «маячкову» цибулю. При «маячковому» способі насіння моркви переважно сіяти рядками, і в ці ж рядки висаджувати звичайну цибулю-сівок. Як тільки сходи цибулі та моркви проростуть, цибуля як пунктиром буде позначати сходи моркви. Цей спосіб посадки дозволяє знизити трудомісткість прополки в рази. Такий спосіб зручний тим, що спільні посадки моркви та цибулі охороняють один одного від шкідників: від морквяної і цибульної мухи.

8. Посів моркви насінням на стрічці. Насіння на стрічці є в продажі, але можна й самому зробити таку стрічку, приклеївши насіння моркви на паперову смужку паперу за допомогою клейстеру. Ця технологія посадки моркви дуже зручна: куплену або приготовлену стрічку потрібно просто натягнути уздовж борозни на грядки та присипати землею. Одне але! Добре, якщо вам у продажі попався на стрічці саме той сорт моркви, який ви й хотіли купити. А от сидіти та приклеювати насіння моркви - те ще заняття!

9. Відмінний спосіб - купити дражироване насіння. Кожне насіннячко моркви перебуває у твердому драже з сухого гідрогелю та добрив з мікроелементами. Розмір драже теж оптимальний - трохи більше перцевого зерна, навіть якщо драже випаде у вас із рук не там, де треба, ви легко зможете його знайти та підняти. Драже яскравого кольору, і його так легко побачити на чорній землі. Дражироване насіння моркви забезпечене на деякий час всіма необхідними живильними речовинами.

Досвідчені дачники радять у домашніх умовах замінювати дражирування насіння на змішування звичайного зволоженого насіння моркви з просушеним, добре здрібненим коров’яком (4 частини коров’яку на 1 частину насіння).

10. А цей спосіб посіву насіння моркви для тих, хто любить експериментувати. Візьміть воду і розчиніть в ній трохи добрив, краще комплексних, з мікроелементами. Потім зваріть на цій воді з борошна або крохмалю клейстер. Дайте цьому киселю повністю охолонути. Сміливо висипайте туди приготовлене насіння моркви та добре перемішайте.

Потім, у будь-який з підручних засобів: порожня пластикова пляшка (доведеться зробити дірку в кришці), кондитерський шприц з великою насадкою, порожня пляшечка з-під кетчупа - накладаєте або наливаєте (дивлячись, яка консистенція у вас вийшла) туди клейстер з насінням моркви. Відповідно до законів фізики насіння, розмішане в клейстері, не склеюється між собою, а тримається одне від одного на відстані.

Потім ідете сміливо на грядку, робите борозенки та видавлюєте в них цей клейстер. Клейстер з насінням лягає легко та рівно, насіння моркви змочене й удобрене. Ощадливо витрачається насіння, і немає зайвої роботи з проріджування моркви. І можна вибирати будь-який сорт моркви, що сподобався. 

Читайте ще: корисно знати: коли сіяти томати на розсаду