Одними з перших вітамінів для нашого організму є рання капуста. Коли ж сіяти на розсаду насіння, щоб отримати хороший врожай, читайте далі.

Завдяки своїй холодостійкості, врожайності і швидкому дозріванню і широкому кулінарному застосуванні, цей овоч став у нас одним з головних разом з картоплею і томатами. Ось тільки деякі городники зовсім не дотримуються строків посадки сортів ранньої білокачанної капусти, а висівають все відразу.

Саме сорти капусти з раннім терміном дозрівання дають нам чудову можливість отримати свої доморощені вітаміни як можна раніше. А її вирощування розсадним способом ще наближає терміни дозрівання.

Рання капуста

Ранні сорти капусти не можуть похвалитися високою врожайністю, так і для зимового зберігання така капуста не підійде. Але обов’язково у кожного на ділянці знайдеться невеликий клаптик землі для декількох качанів. 

Червнева, Трансфер F1, Подарунок, Козачок F1, найпопулярніші сорти і гібриди, дозріваючі від 100 до 120 днів. Вирощені через розсаду, терміни дозрівання зсуваються на пару тижнів раніше, тому саме розсадний спосіб завжди вибирають більшість городників.

Читайте також: як правильно святи огірки, щоб був хороший врожай 

Коли сіяти ранню капусту на розсаду

Вирахувати терміни посіву насіння зовсім не складно. В залежності від клімату, в якому ви проживаєте, ви приблизно знаєте погодні умови і час, коли ґрунт зазвичай вже достатньо прогрівається, щоб висадити розсаду. Хоча капуста і холодостійкий овоч, але молоденька розсада в перший час дуже сприйнятлива до низьких температур.

Для середньостиглих і пізніх сортів капусти терміни вже інші. Взагалі не намагайтеся висівати все відразу. Для капусти дуже важливо, щоб розсада пішла в ґрунт не переросла, не витягнута і слабка. Найкраще капусту сіяти на зростаючий місяць.

Способи посіву насіння на розсаду капусти

Ну, здавалося б, все сіють однаково, але ж ні. До того ж останнім часом стали для вирощування використовувати равлики і пелюшки. Для кого-то може бути способи зручні, якщо це потрібно дуже багато розсади. Нам звичніше звичайні способи.

 • Можна посіяти насіння в загальну ємність, при такому посіві буде потрібна пікіровка, інакше загущені саджанці витягнутися і виростуть слабенькими.
 • Деякі не люблять возитися з пікіровкою і висівають насіння відразу в окремі стаканчики або касети. Треба сіяти по кілька насінин, щоб потім вибрати найбільш міцний сіянець.
 • Якщо є умови, можна посіяти насіння в маленький парник прямо на ділянці в перших числах квітня. Звичайно, знову ж таки, якщо погода дозволяє це зробити.
 • Є більш простий варіант — купити готову розсаду на ринку в бабусь. 

Ґрунт для капустяної розсади

Готується вона заздалегідь, з осені, але це ідеальний варіант. Якщо так не вийшло, нічого страшного немає, можна приготувати і навесні. Потрібен ґрунт пухкий, добре пропускає повітря і утримує вологу. Ну, і, звичайно ж, поживний. Капуста все-таки, королева городу.

 • Одна частина дернової землі або торфу
 • Одна частина торішнього перегною
 • На 10-літрове відро приготованого ґрунту склянку деревної золи

Можна змішати в рівних пропорціях торф з дернової землею і додати крупного річкового піску. Але деревну золу все ж додавайте обов’язково. Це джерело багатьох потрібних розсаді мікроелементів, до того ж саме зола протистоїть розвитку чорної ніжки, а капустяна розсада дуже схильна до цього захворювання.

Читайте щещоб цибуля була великою: кілька порад для підживлення

Ґрунт потрібно знезаразити, є кілька способів:

 • пропарювання
 • обробка рожевим розчином марганцівки
 • полив окропом
 • виморожування

Це робити необхідно, все таки зараз навіть в покупному готовому ґрунті зустрічається безліч захворювань. Ніколи для вирощування капустяної розсади не беріть землю з вашого городу, де росли редиска, капуста, салати. Ця земля накопичила в собі захворювання і вони передадуться новому врожаю «у спадок».

Підготовка насіння до посіву

Капустяні насіння зазвичай не пророщують, вони й без цього сходять добре, але перед посівом варто визначити, сходження. Це дуже просто зробити, достатньо опустити насіння в солоний розчин, порожні спливають, а ті які опускаються вниз — добрі сходження, їх і залишаємо.

Посів насіння

Вирощувати капустяну розсаду складніше, ніж, наприклад, томатів, хоча капуста менш вимоглива. А ось розсаді доводиться більше уваги приділяти. Їй особливо необхідні комфортні умови:

 • Температура
 • Вологість
 • Освітленість
 • Підживлення

Сіємо насіння неглибоко, не більше 10 мм, вони дуже маленькі і при глибокому посіві будуть сходити довго, а так вже на третій день зазвичай з’являються сходи.

Сіяти краще всього капусту вже у политу землю і відразу після посіву накривати плівкою. Місце, де буде стояти ємність з посівами, повинно бути теплим, щоб температура трималася близько +25 градусів.

Паросткам необхідне світло, багато світла. Ємність потрібно весь час повертати, щоб розсада не нахилялася в одну сторону. Якщо світла мало, то доведеться її досвічувати до 16 годин.

Читайте ще: стимулятор росту насіння в домашніх умовах 

Полив для маленької розсади не менше важливий, ніж освітленість. Грунт потрібно завжди тримати вологим, але при цьому не перезволожувати, розсада дуже швидко заражається чорною ніжкою, якщо вологи занадто багато.

Підживлюють розсаду перший раз зазвичай після пікіровки, на 10-й день. Пікірувати її потрібно у фазі першого листка. Я для підгодівлі використовую готове добриво для розсади і підгодовую три рази за весь час вирощування.

Пересаджування розсади ранньої капусти в грунт

Якщо температура не опускається нижче 9-ти градусів, ґрунт добре прогрітий, можна висаджувати розсаду. За 10 днів до висадки її теж потрібно загартувати, привчити до відкритого повітря і сонця.

Перед висадкою заздалегідь потрібно зробити лунки, вистачить відстані 60 на 40 см, у ранньої капусти качани великими не виростають. Так само, щоб не пошкодити коріння, розсаду потрібно за годину до пересадки добре полити, тоді з стаканчиків її легко виймати з земляною грудкою.

Висаджуються молоденькі рослини в политі лунки, щоб корінці розправилися. Після посадки кущі потрібно на перші пару днів прикрити від сонця і птахів. Найкраще капустяну розсаду висаджувати у другій половині дня, тому що їй важко переносити спеку.