Троянди
Бажаєте, щоб троянди на вашій клумбі радували вас рясним довгим цвітінням, їм необхідний правильний догляд, в тому числі своєчасне внесення добрив. Розглянемо детальніше.

 Основне значення для стимуляції рясного цвітіння має фосфор. Він впливає на розмір квітів і кількість бутонів, а також сприяє формуванню нових коренів. Удобрювати рослини фосфором можна весь сезон. Однак було б помилкою підгодовувати троянди лише фосфорними добривами. Адже калій теж впливає на формування бутонів. Крім того, трояндам необхідний азот, що сприяє формуванню здорової зеленої маси. Його вносять навесні, тому що осінні підгодівлі азотними добривами знижують зимостійкість рослин. Якщо перегодувати троянду азотом, то цвітіння настане пізніше, а сама рослина стане більш уразливою до захворювань. Не зайвими будуть магній (який виходить на перший план при зав'язуванні бутонів і впливає на яскравість кольору пелюсток), залізо (для профілактики хлорозу), а також бор і марганець.

 
Як правильно вносити добрива
 
Перед підгодівлею мінеральними добривами і після неї ґрунт рясно поливають. У холодну погоду краще робити позакореневе підживлення по листю і паросткам: настоєм коров'яку, пташиного посліду, трав, гумату натрію, комплексними мінеральними добривами.
 
Рекомендується підживлювати троянди при температурі не нижчій +10 ... + 15 ° С.
 
Існують різні методи внесення добрив.
 
Перший варіант: можна відступити від стебла на 15 см і, намагаючись не пошкодити коріння, зробити неглибоку кільцеву борозну. Заповнити її добривом, змішаним з чорноземом, після чого присипати борозну землею. При такому внесенні добриво буде частково розчинятися під час поливів або дощів, і рослина буде отримувати всі необхідні речовини поступово.
 
Варто пам'ятати, що добрива не можна вносити в сухий грунт, це може призвести до опіку коренів.
 
Другий варіант. Позакореневе підживлення - відмінний варіант для троянд, тому що рослина швидко отримує необхідні речовини, вбираючи їх через листя, при цьому склад грунту не змінюється. Таким чином можна вносити як мінеральні, так і органічні добрива. Занадто пізній (з настанням сутінків) вечірній полив і обприскування рослин не рекомендуються, оскільки волога не встигне випаруватися і це може призвести до появи грибка.
 
Проте слід пам'ятайти, що позакореневе підживлення не може стати повноцінною альтернативою кореневому.
 

Підживлення троянд органічними добривами
 
Органічні добрива підвищують родючість грунту, зменшують кількість бур'яну, а також залучають черв'яків, які несуть користь для рослини.Черви розпушують ґрунт і таким чином збагачують його киснем.
 
До органічних добрив відносяться гній, компост, низинний торф (верхівковий, як правило, використовують для мульчування і закритого грунту), рослини-сидерати, настої зброджених трав.
 
Як використовувати гній для підгодівлі троянд
 
Гній довгий час залишався головним добривом. Коров'ячий гній щільний і повільно розкладається, кінський - пористий, в ньому більше поживних речовин, відповідно і норма його витрати менше. Пташиний послід - швидкодіючий, містить поживні речовини в більш концентрованій і легкодоступній для рослин формі. Свіжий гній використовувати небажано: він викликає посилений ріст зеленої маси, підвищує чутливість троянд до хвороб і шкідників, більш того - може спалити коріння. Для підгодівлі використовують перепрілий гній або ж готують настої з свіжого. Курячий послід розводять у воді з розрахунку 1:20, коров'ячий - 1:10. Суміш залишають на 7-10 днів на відкритому повітрі. Перед застосуванням коров'як розбавляють наполовину, настій з посліду - в співвідношенні 1: 3.
 
В якості альтернативної підгодівлі можна використовувати настій бур'янів. Ємність потрібно заповнити нарізаною травою, бадиллям або бур'янами на 3/4, додати 2 ст.л. кальцинованої соди. Решта 2/3 ємності заповнити водою і очікувати, коли склад як слід перебродить. Після проціджування необхідно розбавити настій водою в пропорції 3:10 і провести позакореневе підживлення. Тільки майте на увазі: настій бур'янів можна готувати в період їх запліднення.
 
Вирощувати троянди на одній органіці цілком можливо, головне, не забувати деякі практичні міркування: дотримуватися норм внесення, гній не залишати на поверхні, а закладати в грунт при перекопуванні або вносити локально, сіяти сидерати, мульчувати посадки.
 

Підживлення троянд мінеральними добривами
 
Якщо молоді рослини навесні воліють органіку, то зрілі - аміачну селітру. Щоб забезпечити трояндам рясне цвітіння, в травні найкраще використовувати калійно-фосфорні сполуки (по 10 г суперфосфату і сульфату калію на 10 л води). Підживлення бажано повторити в червні. У липні в розчин додають 500 г курячого посліду і 10 г нітрофоскі.
 
Застосування деревної золи для підгодівлі троянд
 
Деревна зола - доступне органічне добриво, містить калій, кальцій, магній, залізо, фосфор, сірку. Її застосовують у вигляді розчину (30 г на 10 л води) і в сухому виді (200 г на 1 кв. м), закладаючи в грунт.
 
Які б добрива ви не вибрали, пам'ятайте, що у всьому важлива міра. Надлишок поживних речовин може не тільки нашкодити рослинам, але і суттєво погіршити якість грунту.