Про користь мульчі знають багато людей. Вона зберігає вологу, захищає коріння рослин від перегріву і впливу низьких температур, пригнічує бур'яни і т. д. Але мульчування може мати зворотний ефект, якщо неправильно його застосовувати.

Перезволоження, накопичення бур'янів і патогенів, уповільнення зростання і навіть загибель рослин — це ще неповний перелік проблем, які можуть виникнути через помилки під час внесення мульчі. Ми відібрали десять найпоширеніших з них.

Неправильні терміни мульчування

Для кожної операції у саду або на грядці є свій час, в тому числі і для мульчування. Зазвичай його проводять навесні та восени. У найгарнішу пору року і влітку мульча перешкоджає зростанню бур'янів.

Але укладати її потрібно, коли земля прогріється. Якщо це зробити зарано, ґрунт ще не встигне повністю розтанути (під час суворої зими він досить глибоко промерзає), а його мікрофлора прокинутися. У результаті розвиток рослин сповільнюється, вони можуть загнити через підвищену вологість у ґрунті.

Тому не варто мульчувати землю відразу після сходу снігу. Дочекайтеся, коли з'являться перші однорічні бур'яни, просапайте їх і вкрийте ґрунт мульчею.

Восени мульчування проводять щоб допомогти рослинам пережити зиму. Укриті під шаром мульчі, вони захищені від сильних морозів і негоди. Якщо затягнути з термінами, земля може промерзнути, і користі від такого прийому буде мало. До того ж осіннє мульчування ще продовжує час неспання мікрофлори.

Залишення минулорічної мульчі

Навесні торішню мульчу, яка захищала рослини взимку, варто замінити на нову, навіть якщо вона не повністю перегнила. Адже у такому укривному матеріалі протягом цього часу могли оселитися шкідники і збудники всіляких грибкових та вірусних захворювань. Тому город або клумбу потрібно звільнити від нього, а самі залишки спалити.

Прибрати стару мульчу потрібно ще й тому, що вона заважає прогріванню ґрунту. Коли зникне небезпека заморозків, її слід позбутися і на цибулинних рослинах (нарцисах, тюльпанах, крокусах тощо). Адже під шаром мульчі їх молодим паросткам не вистачатиме сонця, через що вони можуть бути блідими і кволими.

Навесні потрібно звільнити від укриття і багаторічні рослини, щоб вони не загнили під ним.

Читайте також: дачникам на замітку: що варто знати про пагони винограду

Мульчування сходів і низькорослої розсади

Мульчування, як відомо, перешкоджає зростанню бур'янів. Тому деякі городники, щоб уникнути неприємних просапувань, поспішають з укриттям мульчею щойно пересадженої у землю розсади або пророслих сходів.

Такий "захист" від смітної рослинності гнітюче діє не лише на неї, але й на висаджені нещодавно культури, оскільки закриває їх від світла. Тому краще почекати, поки розсада і сходи зміцніють та підростуть (на 5-10 см), а потім вже їх мульчувати.

Мульчування без розпушування

Мульча сприятливо впливає на ґрунт: покращує його структуру, живить, захищає його від ерозії і т. д. Допомагає мульчування підтримувати і розпушеність ґрунту, завдяки чому до коріння рослин надходить повітря.

Але треба пам'ятати, що після зими, поливу і дощів на ґрунті утворюється щільна кірка. Якщо вчасно її не розпушити перед укладанням мульчі, то з'являться проблеми з розвитком рослин, і вода погано вбиратиметься. А перезволоження небезпечне виникненням грибкових захворювань.

Тому обов'язково перед тим, як замульчувати посадки, слід розпушити ґрунт на них.

Занадто тонкий або товстий шар мульчі

Впливає на якість мульчування і висота його шару. Якщо він буде занадто тонким, ефекту від такої мульчі не буде, оскільки через нього легко проб'ються бур'яни, а волога швидко випаровуватиметься. А товстий шар призведе до загнивання.

Тому оптимальна висота шару — 3-7 см. Причому, на важких ґрунтах досить укласти мульчу у три сантиметри завтовшки, а на легких — у 6-7 см.

Неправильний склад мульчі

Для мульчування застосовують різні матеріали: від скошеної газонної трави до подрібненої кори або щебеню. Деякі види мульчі краще підходять одним рослинам, але іншим вони можуть нашкодити. Так, лохина, рододендрон, гортензія краще зростають у кислому ґрунті, тому їм підійде мульча з хвої і соснової кори. Але для інших культур варто утриматися від їх використання, оскільки висока кислотність ґрунту погано впливає на їх розвиток.

Виноград і полуниця, наприклад, добре відгукуються на мульчування соломою, листям, скошеною травою і компостом. Подрібнена ж щепа — не краще укриття для зеленних культур, оскільки може призвести до їх в'янення.

Тому під час вибору матеріалу для мульчування враховуйте особливості кожної культури. Універсальною мульчею вважається газонна трава.

Читайте ще: посівний календар на квітень: коли і що саме краще садити

Мульчування рослини, а не ґрунту

Мульчею не слід вкривати рослини, тобто розташовувати її занадто близько до їх стебел або стовбурів. Деяким садівникам подобається споруджувати навколо дерев цілі кургани з кори або іншого мульчуючого матеріалу. Можливо, це і гарно, але здоров'я зеленому насадженню не додасть, і може привести до загнивання його кореневої системи та загибелі.

Такі кургани погано пропускають воду і повітря, до того ж там знаходять собі притулок шкідники і збудники хвороб. Тому не варто захоплюватися подібними спорудами. Шар мульчі необхідно укладати так, щоб він не торкався рослин. Залишайте навколо них вільний простір.

Перезволоження

Мульча призначена, в тому числі, і для затримання вологи, випаровування якої відбувається повільніше під її шаром. Тому не варто старатися з поливом рослин, які замульчовані. Надлишок вологи уповільнює їх зростання або призводить до загнивання. Якщо ви все ж таки перезволожили рослини, то шар мульчі потрібно зняти.

Помилку роблять і ті городники, які спочатку мульчують висаджену розсаду, а потім її поливають. Послідовність дій повинна бути зворотною, інакше молоді рослини можуть швидко захворіти і загинути.

Мульчування навесні невідповідними матеріалами

Навесні, коли рослини особливо потребують азоту, не варто їх мульчувати матеріалами, які його не містять або навіть витягують з ґрунту, як, наприклад, свіжа тирса. У соломі, торішньому листі, картоні немає цього важливого для насаджень макроелемента.

А ось у скошеній траві, бур'янах, зеленому листі він наявний. Тому краще скористатися ними або додати їх у нижній шар мульчі з іншого матеріалу.

Неправильне використання бур'янів

Один із найдоступніших матеріалів для мульчування — це висапані бур'яни. Перепріваючи, вони підживлюють ґрунт корисними органічними речовинами. Але, якщо припуститися помилок під час їх використання, можна не побачити врожаю.

Мульчувати можна лише тими бур'янами, які ще не заквітли. Інакше їх насіння висіється і проросте. Також їх потрібно попередньо добре висушити, і краще видалити коріння, щоб вони не змогли зачепитися за вологу землю.

Мульчування значно полегшує життя садівника. Але у будь-якій справі необхідна помірність. Тому не варто вкривати мульчею весь вільний простір, потрібно залишити відкритий ґрунт для корисних комах, які запилюють рослини. Також потрібно уникати використання одного виду мульчі. Корисніше буде чергувати різні матеріали. 

Джерело