Треба визнати, в перший раз говорити зі своєю дитиною на відверті теми непросто. Настає момент, коли з недосвідченого школяра / школярки дитина перетворюється в юнака / дівчину з власним сексуальним досвідом. А значить, прийшов час на рівних поговорити з ним про стосунки між чоловіком і жінкою, секс, оберігання від вагітності і захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ).
Швидше за все, при цьому ви обидва будете почувати себе не в своїй тарілці. Відкритість батьків в цьому питанні додасть підлітку впевненості, необхідної йому для прийняття правильних рішень.
10 способів бути почутим
Звичайно, вам хочеться, щоб підліток сприйняв ваші слова всерйоз. Ось кілька порад, як направити розмову в правильно русло.
- Визнайте, що сексуальний потяг - це природно. Підліток не повинен соромитися своїх почуттів. Нагадайте, що фізична близькість можлива без сексуального контакту. Розкажіть про сексуальний досвід, який був у вас в молодості. Це додасть ваги вашим словам. Згадайте про допущені помилки і поясніть, що хотіли б змінити.
- Не робіть непотрібних припущень. Деякі батьки переконані, що їхні діти і так знають про секс все, що потрібно. Однак підлітки часто користуються інформацією з ненадійних джерел. Якщо ви не хочете помилитися, краще почати розмову так: "Ти, можливо, вже все знаєш. Я просто хочу сказати те, що повинен".
- Будьте простіше. Гумор допоможе вам обом відчути себе вільніше. Можете сказати, що ця розмова для вас непроста, але все-таки дуже важлива.
- Вивчіть питання контрацепції та запобігання захворювань, що передаються статевим шляхом. Почитайте про нові методи контрацепції, щоб поговорити про них з дитиною більш докладно. Ваша дочка чи син можуть поцікавитися, які ризики і переваги пов'язані з кожним з методів. Те ж саме стосується профілактики захворювань, що передаються статевим шляхом.
- Висловіть свою точку зору. Підліток оцінить це, навіть якщо у нього інша думка.
- Уникайте критики і засудження. Це особливо важливо, якщо ваша дитина вже встала на шлях помилок. Нотації і загрози не допоможуть. Краще спільно обговоріть, як йому (їй) краще діяти в майбутньому.
- Зверніть увагу на емоційний аспект сексуальних відносин. Підкресліть, що нормальні взаємини мають на увазі близькість, турботу і повагу ще до статевого акту. Підліток повинен знати, що сексуальні відносини не можуть несподівано поліпшити відносини з партнером і, тим більше, відновити втрачене.
- Поговоріть про відповідальність. Підлітки, які не користуються контрацептивами, сподіваються, що "пронесе". Нагадайте дитині, що зрілість - це не тільки готовність до сексуальних зв'язків, а й уміння брати на себе відповідальність за себе і свого партнера.
- Заохочуйте питання. Ви повинні бути впевнені, що у підлітка є всі необхідні відомості. Якщо він / вона соромиться ставити вам питання, порекомендуйте йому корисні книги або інші джерела інформації.
- Обговоріть наслідки. Помилки молодості можуть сильно вплинути на подальшу долю людини. На конкретних прикладах продемонструйте дитині, як хвороба або вагітність можуть перешкодити його / її планам на майбутнє. Закінчіть розмову на оптимістичній ноті. Помрійте разом з дитиною про те, ким він / вона хоче стати через 5 або 10 років і які кроки для цього слід зробити.