Щедрий вечір
13 січня за церковним календарем відзначають день святої Маланки, а в народі - Щедрий вечір або Старий Новий рік. Дізнайтеся прикмети цього свята, що можна робити, а що знаходиться під забороною?

13 січня день ангела відзначають власники таких імен: Меланія, Мартина, Петро, Ігор, Феофіл, Мартиніан, Яків, Йосип, а також Михайло.

ТРАДИЦІЇ

Щедрий вечір отримав свою назву завдяки головній страві новорічного столу - щедрій куті, рясно заправленої жирними вершками і смальцем. Наші предки вважали, що щедрий новорічний стіл забезпечить їм достаток і благополуччя на весь рік.

Крім щедрої куті на стіл обов'язково подавалися пироги, вареники, ковбаси, млинці і страви зі свинини.

Хлопці, які отримали відмову від дівчат, в яких були закохані, в минулому році, повторно відправляли до них сватів, в надії отримати згоду від коханих в чарівну новорічну ніч.

У народі святу Маланку вважають покровителькою домашнього вогнища, вагітних жінок і породіль. Традиція відзначати Новий рік двічі з'явилася через перехід з юліанського на григоріанський календар і пов'язане з тим, що Різдво повинне йти перед Новим роком.

Що не можна робити в свято?

У цей день не можна давати грошей в борг, інакше весь рік ви будете ходити в боржниках.

На свято Маланки не можна сваритися і лаятися, в родині має панувати мир і гармонія.

На Щедрий вечір за стіл потрібно сідати обов'язково в світлому чистому одязі, це приверне удачу і благополуччя. А перед цим вони ходили в баню. Після новорічної вечері люди відправлялися в гості до тих, з ким перебували у сварці, щоб помиритися і попросити вибачення.

Що обов'язково потрібно зробити 13 січня?

На Маланку потрібно обов'язково накрити пишний стіл і приготувати страви зі свинини, тоді в сім'ї пануватиме лад і благополуччя весь рік. В цілому, наші предки вважали, що чим багатшим буде стіл, тим вдаліше рік.

У народі існує повір'я, що новорічна ніч - чарівна, в цю ніч розкривається небо і можна загадати будь-яке бажання, яке обов'язково здійсниться. Тому вийдіть на вулицю, коли стемніє, подивіться на небо і від щирого серця попросіть  те, чого найбільше бажаєте.

13 січня - час щедрувати, тому молодь, переодягається, бере з собою козу - символ з яким колядують і відправляється від хати до хати співати щедрівки.

Якщо добре і щедро приймати щедрувальників, то рік у сім'ї буде щасливим, а якщо замкнути перед ними двері - то, навпаки, не дуже радісним.

Обов'язково запам'ятайте сон, який присниться вам в цю ніч, так як всі сни 13 січня вважаються віщими.

У цей вечір дівчата обов'язково ворожили на судженого, використовували в основному такі ж гадання, як і на Андрія.

Читайте також: Рецепт різдвяного печива: просто та смачно

Народні прикмети на Маланку

Дитина, народжена 13 січня, буде володіти особливим даром - здатністю передбачати майбутнє.

Наші предки вважали, яким буде перший день нового року - таким буде і весь рік. Тому жінки в цей день завжди красиво одягалися і змінювали кілька нарядів за день, щоб в новому році бути завжди красивою.

Якщо на Маланку йде м'який пухнастий сніг - то рік буде щедрим на урожай.