Наші предки в старовину молилися багатьом богам: і тоді, за старих часів, свято Івана Купала відзначали в день літнього сонцестояння, тобто 22 червня. Ніч напередодні цього дня вважалася магічною, втім як і день, він віщував чудеса і чари і був найдовшим.
Кого славить свято
Спочатку святкування відбувалося на славу божества родючості на ім'я Купало. У церковному календарі день Івана Купали збігається з різдвом Іоана Хрестителя (Предтечі), за старим стилем його відзначали 24 червня, а в сучасному календарі Івана Купала відзначають 7 липня. Ця подія абсолютно не має ніякого зв'язку з літнім сонцестоянням.
Читайте також: Як потрібно загадувати бажання, щоб вони здійснювалися
7 основних народних обрядів
Наші предки вважали, що в ніч напередодні Івана Купала відкриваються портали в потойбічний світ. Вважається, що здійснюючи певні ритуали, можна заглянути в минуле і майбутнє, дізнатися свою долю і навіть її змінити.
Стихії свята - вогонь і вода. Вважається, що в ніч з 6 на 7 липня вони припиняють ворожнечу в ім'я добра і чарівництва.
Тому вночі і вдень на Івана Купала влаштовують купання в річках і озерах. Вважається, що саме зараз вода виліковує від багатьох недуг.
Русалки, водяні лякають людей на Трійцю, але на Івана Купала вся нечиста сила йде з води, а сама стихія здатна тепер подарувати бездітним довгоочікуваного малюка, вилікувати від хвороб, позбавити від невдач.
Уздовж берегів на свято розводять багаття, які показують з'єднання води і вогню, як протиборчих стихій. Це символізує мир між людьми на всій землі. Дівчата пускають вінки, помістивши в центр палаючу свічку. Вважається, якщо вінок подолає всі перешкоди і досягне іншого берега з запаленою свічкою, то дівчина вдало вийде заміж.
На березі водойми обов'язково слід стрибнути хоча б раз через багаття. Для одружених і заміжніх - це означає, що здоров'я буде весь рік міцним. А для неодружених пар - привід перевірити силу своєї любові. Якщо пара стрибнула, не розтиснувши руки, то бути їм разом. До речі, в цих вогнищах раніше було прийнято спалювати одяг хворих людей, вважалося, що цей ритуал очищення допоможе позбутися від хвороб. Коли ж слідом парі кинеться велика кількість іскор - це вважається добрим знаком.
Читайте також: 3 головні чинники, які впливають на вашу долю
Купальська ніч закінчується спалюванням опудал - Купала та Марени. Це символи сім'ї. За легендою в ніч з 6 на 7 липня розпускається квітка папороті. Її охороняє нечиста сила, тому квітка розпускається всього на кілька хвилин. Вважається, що той, хто знайде цю квітку, зможе отримати заховані в надрах землі скарби, розуміти мову звірів і птахів, знайти кохання свого життя. Але, як відомо, папороть розмножується спорами і ніколи не цвіте. А тому це завдання здається багатьом зовсім нездійсненним.
На сході сонця жінкам і дівчатам можна вмитися росою, що допоможе зберегти молодість і красу.
Що не можна робити в Купальську ніч
Не можна спати! Вважалося, що нечисть, вигнана Іоанном Хрестителем з річок та озер може завдати шкоди домашньому господарству. Тому молодь в цей день веселилася, а люди похилого віку просто відпочивали, згадуючи молодість.
У свято Івана Купали не можна продавати, позичати або віддавати щось з дому. Вважалося, що це приверне бідність в будинок.
Не можна в цей час підбирати гроші, знайдені на дорозі. Вважається, що це підступи нечисті, які принесуть нещастя і хвороби.
Релігійні традиції: що можна, а що не можна
Православні відзначають в цей день Народження Іоана Предтечі. Напередодні в церкві відбувається всенічне служіння. Вважається, що віруючий християнин не повинен брати участь в язичницьких обрядах.
Івана Купала відзначають в період Петрівського посту, в період якого передбачені обмеження в їжі та веселощах для віруючих.