Високу ефективність позакореневих підживлень визнають усі. Правда, фахівці – із застереженням: якщо ґрунт не був у достатній мірі заправлений навесні добривами. Але й у цьому випадку є моменти, коли добриво по листю буде корисним.

За кордоном до позакореневих підживлень вдаються рідко. В основному – аматори. Фермери викликають фахівців, які розраховують: скільки та під яку культуру потрібно внести добрив, щоб ті не бідували ні в чому.

Ми ж до них вдаємося часто. Особливо коли проявляються ознаки нестачі елементів живлення. У цьому випадку позакореневе підживлення є незамінним – діє майже миттєво й рятує врожай.

З урахуванням того, що заправлення ґрунту ми зовсім не робимо або заправляємо його під перекопування в міру фінансових можливостей, обприскування по листю будуть дуже корисні під час бурхливого росту бадилля, зав'язування та формування плодів.

Нагадаємо, що рослини до моменту цвітіння вже з'їдають близько 60% азоту, 55-58% фосфору та більше 50% калію від загальної потреби. Тому основну масу підживлень потрібно провести раніше. Тобто, ще до бутонізації.

ДОПІНГ ДЛЯ СЛАБОРОЗВИНЕНИХ

Якщо рослини розвиваються слабко, повільно або ґрунт на ділянці не зовсім підходящий – занадто «худий», щоб можна було вносити високі дози добрив. Або піщаний, де все внесене провалюється на недоступну корінню глибину. Тоді навесні найкращим підживленням буде сечовина по листю.

Причому не праві ті, хто лише злегка обприскує рослини. Розчином їх треба обробити ретельно. Коли підсохне, пройти ще, і так до 3-5 разів. Загалом, витратити потрібно 200-300 г сечовини на сотку (це 20-40 л). Можна цю норму витратити за кілька прийомів, протягом двох тижнів.

Таке підживлення краще проводити зранку або ввечері, коли немає вітру. Дощ теж протипоказаний.

КРАЩЕ ПОЗАКОРЕНЕВЕ ПІДЖИВЛЕННЯ ДЛЯ СХОДІВ

Багато хто буде здивований, але в більшості випадків дуже корисним є підживлення сходів. Його проводять не пізніше, чим через 1-1,5 тижні після появи сходів.

Для цих цілей кращим добривом вважається дуже слабкий розчин сечовини (не більше 1 ст. ложки на 10 л води). Підживлені рослини міцнішають і з меншими втратами проходять найбільш вразливу стадію розвитку.

ЯКЩО СТАЛО ХОЛОДНІШАТИ

У районах, де літо коротке або весна видалася затяжна (дощова й холодна), а також якщо рослини йдуть у бадилля, буде дуже до речі позакореневе повне підживлення. Його готують із декількох простих добрив: сечовини 20 г, 200 г суперфосфату, 20 г хлористого калію й 1 г мідного купоросу. Ці добрива ретельно розчиняють, перемішують і настоюють 3-4 години. Після чого розчин проціджують (суперфосфат дає великий осад). І можна обробляти посадки.

Мідний купорос для позакореневих підживлень є вкрай важливим. Він забезпечує кращу засвоюваність усіх інших компонентів, тому виключати його не можна.

Тільки одне таке підживлення по листю збільшує врожай на 15-20%. Підвищується і якість плодів, овочів. Зростає стійкість рослин до хвороб і шкідників.

У ПОСУХУ НАПОЇТЬ БЕЗ ВОДИ

Напоїть, звичайно, голосно сказане. Скоріше, підвищить стійкість рослин до ґрунтових і повітряних посух позакореневе підживлення розчином хлористого калію. На 10 л знадобиться 100 г цього недорогого добрива.

Обприскати рослини треба до цвітіння, під час бутонізації. Після такої процедури вони почнуть більш ощадливо використовувати воду і не так сильно реагувати на посуху і спеку.

Залежно від посушливості літа за допомогою такої нехитрої процедури можна підвищити врожайність на 22-55% (калій використовується рослинами як молекулярний насос – він виділяється корінням і усмоктується назад разом з водою, «вичавлюючи » ґрунт як губку). Чи варто говорити, що особливої користі не буде, якщо таке підживлення застосовувати в дощовий і холодний рік?

Ще більший ефект калійне позакореневе підживлення дає на солонці.

ЩОБ УСЕ ШВИДШЕ ЗАСОХЛО

Для прискорення дозрівання бульб картоплі, коренеплодів і відтоку живильних речовин з бадилля проводять позакореневе підживлення фосфорними добривами за 3-4 тижні до збирання цих культур. Для нього буде потрібно 400 г суперфосфату на сотку. Це підвищує врожайність на 7-12%, поліпшує смак і лежкість коренеплодів.

ЗАВЖДИ КОРИСНІ

Мікроелементи ми не згадали. Не тому, що вони не потрібні – напроти, дуже корисні. Тим більше що при позакореневому внесенні практично неможливо викликати передозування в рослинах. Вони гарні в будь-яку погоду крім спеки.

Але все одно не рекомендується їх використовувати частіше одного разу на два тижні.

Джерело