ОСНОВНІ ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ
Грибкові хвороби живуть за рахунок поширення спор, які знаходяться практично скрізь. Садівникам необхідно прийняти всі заходи, щоб не дати цим спорам розвиватися, а за можливістю навіть зменшити їхню кількість.
Є кілька факторів, які сприяють поширенню фітофтори:
- Велика кількість вапна в ґрунті. Щоб ґрунт не закисав, дачники проводять його вапнування й іноді занадто захоплюються цим процесом. Надлишок вапна на ділянці привертає грибок.
- Загущені томатні насадження. Томатні грядки в теплиці, через її невеликі габарити, виглядають як непрохідні джунглі Амазонки. «Кліматичні» умови при такому закритому вирощуванні, із придухою та підвищеним рівнем вологості, є прекрасним місцем для розвитку фітофтори.
- Різкі перепади нічних і денних температур. До кінця літнього сезону ночі стають холодніше. Зміна літнього пекучого дня на прохолодну ніч сприяє великій кількості ранкової роси, яка збільшує кількість вологості на грядках.
- Рослини з ослабленим імунітетом. У рослин, так само як і в людей – швидше занедужає слабкий, чим міцний. При недостатньому внесенні добрив у ґрунт овочевим культурам бракує деяких мікроелементів. Їхній ослаблений імунітет може стати причиною появи фітофторозу.
Читайте також: 5 рослин, які відялкують комах
Читайте також: Як без зайвих зусиль видалити пляму від шоколаду?
Читайте також: Салат із смаженим кавуном, м’ятою і сиром фета.
ЗАСОБИ БОРОТЬБИ З ФІТОФТОРОЮ.
(- *Настій часнику з марганцівкою. Зелень або цибулини часнику (приблизно сто грамів) необхідно подрібнити до стану пюре й залити його двомастами п'ятдесятьма мілілітрами холодної води. Через 24 години настій потрібно процідити крізь подвійну марлю й додати велике відро води й 1 грам марганцівки. Цей настій можна використовувати два або три рази на місяць.
- Трихопол. У трьох літрах води потрібно розчинити три таблетки даного препарату й використовувати розчин через кожні п'ятнадцять днів.
- Молочна сироватка. Сироватку потрібно з'єднати з водою в однакових пропорціях. Розчин можна використовувати щодня, починаючи із другого літнього місяця.
- Попіл. Присипання міжрядь деревним попелом проводяться двічі за сезон. Перший раз – через 7 днів після посадки томатної розсади, а другий – у період формування зав'язі.
- Настій гнилої соломи або сіна. Для готування настою потрібно використовувати гнилу солому або сіно (близько 1 кілограма), сечовину й відро води. Протягом 3-4 діб розчин має настоятися. Перед застосуванням його треба процідити.
- Молоко з йодом. Обприскування таким розчином проводиться 2 рази на місяць. Потрібно змішати 500 мілілітрів молока, 5 літрів води й 7-8 крапель йоду.
- Поварена сіль. Цим розчином рекомендується обприскувати зелені томати 1 раз на 30 днів. На 5 літрів води додають 1/2 склянки солі.
- Дріжджі. Використовуються з появою перших ознак фітофтори. 50 г дріжджів потрібно розвести в 5 літрах води.
- Фітоспорин. Цим препаратом рекомендується поливати грядки в теплиці до посадки томатної розсади. Можна додавати «Фітоспорин» через день у воду для поливів. А обприскування можна починати при утворенні зав'язей і повторювати їх регулярно через 10-14 днів. Готувати розчин необхідно строго за інструкцією на упаковці.
ПРОФІЛАКТИКА ФІТОФТОРИ
- Вапняний ґрунт на ділянці потрібно відновлювати за допомогою внесення торфу на дачну ділянку й крупного річкового піску в міжряддя.
- При посадці томатів необхідно враховувати попередників і дотримувати сівозміни.
- При посадці томатної розсади на грядки чітко дотримуйте рекомендованих інтервалів між рослинами й між грядками, щоб не допускати загущеності в майбутньому.
- При тепличному способі вирощування томатів не забувайте про регулярне провітрювання приміщення. Полив краще проводити в ранковий час, щоб волога до вечора всоталася в ґрунт.
- У прохолодну похмуру погоду з підвищеним рівнем вологості томати поливати взагалі не рекомендується. Достатньо буде провести розпушування ґрунту на грядках.
- Регулярно вносьте підживлення з необхідними мікроелементами способом поливу й обприскуваннями.
- Використовуйте обприскування томатів різними біопрепарами або розчинами з народних рецептів.
- Висаджуйте томати тільки тих видів і сортів, які стійкі до фітофтори та інших грибкових хвороб.
Профілактичні обприскування томатів необхідно проводити тільки в ранковий час і в теплу суху погоду. Серед безлічі різних засобів від фітофтори рекомендується не повторювати рік у рік той самий рецепт або препарат. Це грибкове захворювання вміє пристосовуватися до різних умов і засобів.
Перше обприскування потрібно провести відразу ж, як тільки посадили томатну розсаду. А наступні – регулярно 2-3 рази на місяць.