Прорізування зубів у дитини по праву вважається однією з головних подій першого року життя, а також важливим етапом її фізіологічного розвитку. Крім цього, період прорізування зубів у малюка дуже часто стає справжніми тортурами для нього і його батьків.

Прорізування зубів у малюка досить часто супроводжується погіршенням загального стану крихти, підвищенням температури тіла, зникненням апетиту, порушенням сну і змінами в характері випорожнень. Також під час прорізування зубів на шкірі малюка можуть з’явитися висипання, дитина при цьому стає примхливою, постійно плаче і нервує.

Що стосується термінів прорізування зубів, то тут все індивідуально, оскільки у когось зуби можуть з’явитися вже в чотири місяці, а у деяких діток перші зуби з’являються ближче до року.

Занадто раннє або, навпаки, занадто пізне прорізування зубів у дитини може бути сигналом порушення обміну речовин в організмі, розвитку рахіту або присутності інфекції.

Як правило, перші зуби з’являються по центру на нижній щелепі, а потім на верхній щелепі. Ближче до 10-12 місяців у дитини з’являються бічні різці на верхній щелепі, а потім з’являються бічні різці на нижній щелепі. У нормі, у однорічного малюка має бути близько восьми зубів. Батьків повинна насторожити ситуація, коли до року у дитини не прорізався жоден зуб, оскільки в такому випадку варто проконсультуватися у дитячого стоматолога і зробити рентгенівський знімок щелеп, для визначення стану зубів, які не прорізалися.

Коли малюкові виповнюється півтора рочки, у нього прорізаються перші корінні зуби на верхній і нижній щелепі. Ці зуби називають молярами.

Наступними, по черзі, прорізаються ікла. Ось тут і починаються проблеми, оскільки прорізування ікол вважається найбільш болючим і болісним періодом. Це пов’язано з тим, що в області розташування цих зубів проходить нерв, іннервуючий верхню частину обличчя.

Повний комплект молочних зубів складається з двадцяти зубів, які закінчують прорізуватися ближче до трьох – чотирьох років.

Як допомогти дитині під час прорізування зубів?

Оскільки прорізування зубів для малюка є досить болючим процесом , то батьки повинні постійно бути поруч і підтримувати дитину.

Багатьом малюкам процес прорізування зубів допомагають полегшити спеціальні іграшки – прорізувачі з силікону, іграшки з наповнювачем, які необхідно охолоджувати в холодильнику, гумові кільця – прорізувачі, які можна дати дитині погризти. Масаж ясен за допомогою цих пристосувань допомагає полегшити біль. Також після консультації з педіатром або зі стоматологом можна використовувати знеболюючі гелі або масла. Деяким діткам допомагають компреси з відварами трав, наприклад, ромашки, кори дуба, календули.

Крім цього, можна запропонувати дитині морквину, яблуко або бублик. Але, при цьому вона повиненна сидіти і бути під вашим наглядом.

Також для полегшення болю варто зробити крихітці масаж ясен. Для цього потрібно взяти шматок бинта і намотати його на палець, а потім помассажувати ясна, де має з’явитися зуб. Не варто сильно натискати на ясна, оскільки це тільки посилить біль.

Крім цього, оскільки при прорізуванні зубів у дитини може підвищуватися температура тіла, то варто проконсультуватися з педіатром, якими засобами можна її збивати. Процес прорізування зубів супроводжується втратою рідини в організмі дитини, тому дитині потрібно регулярно давати пити. Також можна запропонувати дитині пляшечку з охолодженою водою або соком, терті персики, яблучне пюре і йогурти.

Дуже важливо в цей непростий період запастися терпінням, проявляти турботу про малюка, брати його частіше на руки, частіше прикладати до грудей, відволікати грою, пісеньками, віршиками або звичайною розмовою.

Ні в якому разі не можна застосовувати спирт і спиртовмісні препарати для масажу ясен. Також категорично неприпустимо давати малюкові аспірин, анальгін або прикладати таблетки до ясен.