Страсна п'ятниця 2016 передує святу Великодня й присвячена спогадам про день розп'яття й смерті Ісуса Христа. Це день найбільш строгого посту. Цього року Страстна п'ятниця припадає на 29 квітня. Страсна п'ятниця – найсумніший і дуже строгий день Страсного тижня. Дізнайтеся, що, відповідно до звичаїв, в цей день робити можна, а що робити забороняється.

Це єдиний день в році, коли не правиться Служба Божа, є лише Вечірня з винесенням Плащаниці. Її виносять у другій половині дня. Іде тричі обхід довкола церкви з Плащаницею, яку несуть за чотири кінці священики або старші парафіяни. Після обходу Плащаницю кладуть на приготований стіл посередині церкви. Віруючі приступають до Св. Плащаниці і побожно її цілують. Божий гріб прикрашають квітами і лампадками, за ним ставлять хрест без Розп'яття з полотном.

Плащаниця символізує полотно, в яке був загорнутий Ісус, коли його зняли з Хреста. Після Воскресіння на полотні залишився відбиток Його Образу, який утворився, як дослідили учені, шляхом великого випромінювання.

Після п'ятничної служби прийнято приносити в будинок дванадцять палаючих свічок, з якими стояли у церкві. Свічі потрібно поставити в будинку й дати їм догоріти до кінця. Вважається, що це принесе в будинок щастя й статок на наступні дванадцять місяців.

Що їсти?

Віруючі люди в цей день нічого не їдять до виносу плащаниці з вівтаря на середину церкви, що відбувається після полудня. Повернувшись і з церкви, родина, зазвичай, сідає за стіл обідати. Обід у Страсну п'ятницю – пісний, навіть риби їсти в цей день не можна. Здебільшого обходяться городиною: капустою, картоплею, огірками.

Вважається, що спечений у цей день хліб ніколи не запліснявіє й зцілить від усіх хвороб. Моряки вважали хліб, спечений у Велику п'ятницю, талісманом проти аварій корабля. А булочка, спечена в цей день, захищатиме будинок від пожеж до наступної Великої п'ятниці.

Працювати не можна.

Усі приготування до свята Великодня потрібно закінчити в Чистий четвер, щоб у Велику п'ятницю ніщо не відволікало від молитов і служб. Ні шити, ні прясти, ні різати в цей день не можна. Вважається великим гріхом рубати дрова або що-небудь тесати сокирою.

Не можна веселитись.

У Страсну п’ятницю не прийнято співати, гуляти й веселитися. Вважається, що людина, що веселиться у цей день, весь рік проплаче.

Джерело: http://ogo.ua/ http://ukranews.com/