Пожовтіння листя у огірків - проблема, з якою стикається мало не кожен городник. У одних жовтіють або покриваються плямами нижні листочки, у інших огірки жовтіють, в'януть і засихають, у третіх - листя жовтіє по краях, утворюючи свого роду облямівку. Чому жовтіє листя огірків, часто не так-то просто зрозуміти, бо причин може бути багато. Як попередити пожовтіння і що робити, якщо листя в огірків вже почало жовтіти?

  • Перша причина банальна - деякі нижні листки всередині грядки жовтіють і відмирають від нестачі світла. Це взагалі не привід для занепокоєння, це нормальне явище. Як правило, огіркова грядка - це справжні буйні джунглі, не дивно, що всередину світло важко проникає і старому листю його не вистачає. В цьому випадку просто час від часу обривайте жовті листочки і насолоджуйтеся збором врожаю.
  • Причина друга - недолік або надлишок вологи. У звичайне літо огірки рекомендують рясно поливати два-три рази на тиждень, а жарким літом - кожен день, глибоко промочуючи землю. В іншому випадку корінці огірків стануть «вибиратися» на поверхню землі в пошуках вологи і можуть підсохнути. Для рослин це катастрофа, починають жовтіти і листя, і зав'язі. Дощова погода огіркам теж не до душі: загниває коріння, утворюються гнилі на стеблах, в результаті знову- жовте листя.
  • pic

  • Причина третя - грибкові захворювання. Найчастіше саме фузаріоз, пітіоз та інші грибкові хвороби є причиною жовтого листя на огірках. Спочатку на бадиллі з'являються іржаві плями, потім листки покриваються плямами повністю, засихають та опадають. При цьому у разі фузаріозу пагони стають млявими, і не реагують на полив. Якщо 30-градусна спека змінилася холодними дощами і зниженням нічних температур - грибки не змусять себе чекати.
  • Причина четверта - шкідники. Білокрилка або павутинний кліщ висмоктують всі соки з огіркового листя, в результаті листя жовтіє і гине. В даному випадку рекомендації очевидні: хороший шкідник - мертвий шкідник. Доведеться або обприскувати грядку «отрутою», або рятуватися народними засобами.
  • pic

  • Причина п'ята - брак поживних елементів. Малоймовірна, але все-такиі така причина пожовтіння листя огірка має право на існування. Якщо у огіркове листя жовтіє і сохне з краєчків, можливо йому не вистачає калію або магнію. Темно-зелені жилки на тлі жовтизни можуть сигналізувати про дефіцит заліза або марганцю. Жовтіючі верхні листки бувають при нестачі міді. Цю ситуацію допоможуть виправити підгодівлі.
  • Ну і остання причина жовтого листя - старість. З часом лист огірка грубіє, старіє, припиняє фотосинтез, жовтіє і відмирає.

pic

Але якщо свіжого огірочка прямо з грядки хочеться до осені, способи «продовжити життя» зеленому покриву існують:

Кращим лікуванням всього на світі є профілактика, і пожовтіння листя огірка не виняток. Простіше не допустити подібного на своїй грядці, ніж потім лікувати. Тому:

  • Намагайтеся дотримуватися сівозміни. Не саджайте огірки на одному і тому ж місці з року в рік, не саджайте їх після кабачків або гарбуза, інакше істотно підвищується ймовірність «підхопити» грибкове захворювання.
  • Своєчасно і рясно поливайте свої огірочки. Якщо ви буваєте на ділянці тільки у вихідні, не полінуйтеся добре замульчувати грядки бур'янами або скошеною травою. Товстий шар мульчі не дасть волозі випаруватися, а також забезпечить огірковому корінню додаткове харчування і тепло.
  • Проводьте підгодівлі органічними або мінеральними добривами. Найпростіша, але ефективна підгодівля - трав'яний настій в поєднанні з підсипанням в лунки попіл. Зола є не тільки додатковим джерелом калію, вона ще й від паразитів огірки допоможе захистити.
  • Після появи сходів у фазі 3-4 листочків (а потім через кожні 10 днів) обприскати огірки наступним складом: 20 грам господарського мила, 1 літр молока і 30 крапель йоду на 10 літрів води.
  • Інший варіант профілактичного обприскування: ввечері замочіть батон хліба в відрі води, вранці розімніть хліб і додайте йоду. Один літр такої суміші розведіть у відрі води і обробіть огірки. Якщо повторювати дану процедуру раз в два тижні, можна зберегти огірки зеленими до самої осені.
  • У червні пролийте огірки розчином соди (1 ст.л. на 10 літрів води). Лужна середовище не до вподоби патогенним грибкам.
  • pic

  • Від шкідників та паразитів допомагає цибулиння. 700-грамову банку цибулиння потрібно залити 10 літрами води, довести до кипіння, закрити кришкою і настоювати 12-14 годин. Потім цибулиння віджимають, відвар проціджують і розводять у співвідношенні 2:8 з водою. Таким розчином обприскуйте листя зверху і знизу, а потім пролийте землю.
  • Якщо все-таки не вбереглися і листя почали жовтіти, спробуйте обприскати огірки розчином молочної сироватки або кефіру (2 літра на 10 літрів води). Для кращого зав'язування плодів можна додати в розчин 150 грам цукру.
  • Коли листя тільки починає жовтіти, може допомогти полив слабким розчином марганцівки.
  • pic

  • Щоб продовжити плодоношення і омолодити старіючі листки огірків, проводять позакореневе підживлення сечовиною, одночасно підсипаючи перегній під коріння. З цим завданням відмінно справляється обприскування настоєм прілого сіна. Для отримання настою сіно замочується у воді (1:1) два дні. Обприскують огірки три рази з інтервалом у тиждень.
  • Для захисту від хвороботворних грибків і бактерій використовуйте біологічні препарати. Вони пригнічують шкідливі мікроорганізми, але при цьому безпечні для людини і тварин.

Читайте також:

Секрети вирощування огірків

Правильний полив овочів

Що можна ще садити у липні?