А тим часом справжні битви розгортаються задовго до їх офіційного оголошення і битви ці, попри те, що нецікаві більшості електорату (даруйте на цьому слові), однак безпосередньо його стосуються. Хоча б тому, що усі ці мільйони людей – ми з вами - насправді вкрай потрібні маленькій купці вождів, щоб досягнути своєї мети. І ця мета, незалежно від їхнього партійного забарвлення, на жаль, навряд чи збігається з метою тих самих мільйонів.
Але для того, щоб мільйони могли диктувати цій купці свою власну мету (як пафосно і нереально це звучить!), вони повинні принаймні мати таку. А чи є вона у нас, чи знаємо ми насправді чого хочемо? Чи усвідомлюємо, на чому повинні базуватися наші цінності? Що має бути для нас локомотивом: насущний хліб чи національні герої? Помісна церква чи свобода підприємництва? Доступна медицина чи єдина державна мова? Якісна освіта чи прозора влада? І що таке насправді – національна ідея, про котру не згадує тільки ледачий? Хто її сформулював для всієї нації – від Сходу до Заходу і від Півночі до Півдня? Сьогодні, в нинішніх реаліях «українська національна ідея» - це міфічна істота, сильна, зі шляхетним поглядом, мудра, велична – але уявна, для кожного своя. Ніхто її насправді не бачив і ніхто її не може достеменно описати. А між тим, сформульована мета – це половина успіху, це вам кожен психолог-початківець скаже.
На зустрічі, про яку я писала на початку, прозвучала така думка: Радянський Союз розвалився насамперед тому, що став не потрібним, він перестав існувати у головах людей. І в цій думці багато правди. Можливо тому й Україна не почалася досі тому, що її поки не існує в наших із вами головах. Тому, що більшість із нас досі навіть не відповіла собі: навіщо мені Україна?
І повірте, це питання зовсім непросте. Лишень поставте його собі всерйоз і самі побачите. Я не маю для вас готової відповіді. Я можу сказати точно лише одне: наші з вами долі, майбутнє нашої держави вирішуються вже сьогодні, просто зараз. І вирішуються не нами. Але відповідальність за це лежить на кожному з нас, незалежно від того, чи визнаємо ми це і чи хочемо ми цього. Час шукати відповіді, із якими ми вже забарилися!