Коли пересаджувати лілії
Найбільш оптимальний термін для посадки і пересадки лілій в саду - серпень-вересень. Відразу після цвітіння у лілії потрібно обірвати квітки, щоб рослини не витрачали поживні речовини на формування насіння. Для повноцінного розвитку лілій їх потрібно викопувати й пересаджувати кожні 3-4 роки.
Пересаджувати лілії слід на нове, сонячне місце без застою води. У півтіні вони теж будуть зростати, але з більш блідими квітками.
Розмноження лілій розподілом
Лілії можна розмножувати декількома способами. Найпростіший і популярний - розподіл гнізд цибулин. Цей метод заснований на природному розвитку лілій, при якому доросла "материнська" цибулина щорічно утворює дочірні цибулинки з новими стеблами. Саме їх і використовують для вирощування нових рослин.
Цибулинне гніздо починають ділити на 3-4 рік після посадки рослини, коли на ньому утворилося не менше 4-6 цибулинок. Оптимальний час для робіт настає через місяць після цвітіння. Якщо почати поділ раніше, коли цибулини ослаблені, втратили масу, рослини можуть не прижитися.
Як правильно розмножувати цибулини розподілом:
обережно викопайте дорослий кущ, не пошкоджуючи цибулини і багаторічне коріння. Якщо ви серйозно пошкодите кореневу систему, на майбутній рік пересаджені лілії можуть не зацвісти;
цибулинне гніздо покладіть на землю і відокремте дочірні цибулини. У вас в руках повинні залишитися 2-3 зрощені великі цибулини, від яких вгору тягнуться стебла. Цибулин має бути стільки ж, скільки і стебел;
обріжте стебла лілій, залишивши невеликі пеньки. Коріння очистіть від землі і обережно розділіть гніздо на окремі цибулинки. Зробити це можна руками, без спеціальних інструментів;
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому тріскаються помідори і як цього уникнути?
огляньте кожну лілію - чи не видно слідів пошкоджень, гнилі, хвороб і темних ділянок. У здорових цибулин лусочки білі з рожевим відтінком, без всяких плям;
за допомогою секатора видаліть відмерлі і підгнилі корені, а здорові обріжте до 15-20 см;
розсортуйте посадковий матеріал і виберіть цибулини приблизно однакового розміру. Призначені для посадки цибулини помістіть в темне місце і накрийте вологою тканиною, яку слід регулярно змочувати водою;
висаджуйте цибулини в сприятливий день, орієнтуючись на місячний календар.
Розмноження лілій лусочками
Цей метод дозволяє отримати найбільшу кількість посадкового матеріалу. З однієї цибулини отримують до 20 лусочок, а на кожній з них утворюється до 2-5 цибулинок для розмноження. Заготовлювати посадковий матеріал можна цілий рік.
Витягнуті з землі цибулини промийте і акуратно відокремте лусочки від основи. Якщо хочете зберегти для подальшого розмноження саму цибулину, то залиште на денці хоча б половину лусочок. Для розмноження відбирайте тільки найздоровіші і чисті лусочки:
ретельно промийте їх водою;
занурте на 20 хвилин в 0,1% -ний розчин марганцівки;
обробіть стимулятором росту;
помістіть лусочки цибулин в пакет з вологою тирсою або мохом і зав'яжіть його;
сховайте пакет в тепле і темне місце;
через 6-8 тижнів біля основи лусочок утворюються дрібні цибулини, які потрібно відокремити і висадити у відкритий грунт або ящики.
Посадка лілій у відкритий грунт
Перед посадкою лілій у відкритий грунт ретельно обирайте місце для їх вирощування. Воно повинно бути сонячним (в гіршому випадку - розташоване в півтіні) і захищеним від вітру. Перекопайте грунт і видаліть залишки коренів інших рослин. При необхідності позбудьтеся від бур'янів і занадто високих, але вже старих рослин. В іншому випадку вони будуть створювати тінь, яка завадить ліліям рости.
Алгоритм посадки лілій у відкритий грунт:
перед посадкою опустіть кожну цибулину в 0,2% -ний розчин протруйника, а потім в стимулятор росту на 45-60 хвилин;
видаліть відмерлі лусочки і укоротіть корінці до 5 см;
для кожної рослини викопуйте лунку, глибина якої дорівнює потрійному діаметру цибулини;
інтервал посадки також залежить від сорту і кількості посадкового матеріалу. Між ліліями низькорослих сортів залишайте запас 15-20 см, а між високорослими - 25-30 см.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як отримати хороший урожай перцю: ТОП-7 порад догляду
Висаджувати лілії можна по одній з трьох схем:
однорядкова (стрічкова) - витримуйте відстань між ліліями 5-15 см в одному ряду і по 50 см між "рядками";
дворядкова (для середньорослих лілій) - між цибулинами залишайте 15-25 см, між рядками - 25 см, а між сусідніми стрічками (що складаються з двох рядків) - 70 см;
трьохрядкова (для низькорослих лілій) - між цибулинами 10-15 см, між рядками - 25 см, між стрічками - по 70 см.
Що посадити поруч з ліліями
З ліліями найкраще поєднуються такі рослини:
• азалія;
• астра;
• гвоздика;
• герань;
• жоржини;
• дзвіночок;
• маки;
• троянда,
• проліски;
• примула;
• троянди;
• фіалка;
• фуксія.