Музеї під відкритим небом дуже гарні й мальовничі. Окрім того тут можна побачити чимало тематичних дійств. Так звані скансени перенесуть вас у події, які відбувалися в українських селах кілька сотень років тому.
Тут відворюють старовинні зимові гуляння у святкових костюмах з використанням етнографічної атрибутики. Крім того, саме у музеях під відкритим небом можна побачити, які народні ремесла були популярні в стародавні часи на територіях України.
Церковно-етнографічний комплекс “Українське село” у селі Бузова
Музей під відкритим небом розташований на Київщині. Це унікальне та затишне місце, де вдалося поєднати культурний розвиток із тілесним відпочинком.
На території знаходяться стародавні хатини в автентичному стилі. Також тут є дерев'яний храм, у якому у вихідні дні проводяться богослужіння. Ще на території "Українського села" проводять чимало майстер - класів з гончарства, ковальства, приготування кулішу, випікання хлібу, соломоплетіння, лялькарства та багато інших.
Скансен «Козацький хутір» у селі Стецівка
Етнографічний комплекс розташований в кількох кілометрах від Чигирина на Черкащині. Важливим експонатом музею є Миколаївська церква кінця XVIII століття, яку перенесли сюди із села Драбівці. До складу "Козацького хутора " входить й Музей млинарства.
Музей народної архітектури та побуту Прикарпаття у селі Крилос
Музей етнографії просто неба входить до складу Національного заповідника «Давній Галич». Він знаходиться на території давнього городища і знайомить відвідувачів з архітектурою і побутом жителів Прикарпаття кінця XVII – початку XX ст.
Хатинки відтворюють «мінісела» усіх регіонів Прикарпаття: Покуття, Гуцульщини, Бойківщини та Опілля. Всередині кожного житла є своєрідний музей з одягом, меблями, посудом відповідно до тієї місцевості, з якої привезли хату.
Музей історії сільського господарства на Волині у селі Рокині
Даний музей - це цілком реальне господарство. Працівники ночують у хатах, топлять піч, печуть хліб, доглядають худобу, обробляють посіви, косять сіно, пригощають гостей стравами української кухні.
Кожен з відвідувачів музею може взяти сільськогосподарське знаряддя й попрацювати ним. Крмі того, на території музею проводять різноманітні свята та сільські ярмарки.
Закарпатський музей народної архітектури та побуту
Музей просто неба розташований у самому Ужгороді. До його складу входять архітектурні пам'ятки старовинного закарпатського села і зразки найдавніших і найбільш видів народного прикладного мистецтва.
На території музею знаходяться зразки житла і садиб закарпатців низинних районів (долинян, румунів і угорців), а також — горян (бойків і гуцулів).
На території розміщені садиби, житлові будівлі, церква, дзвіниця, школа, кузня, млин, корчма. У музеї зберігається понад 14 тисяч експонатів.
Чернівецький музей народної архітектури та побуту
Розташований на околиці міста Чернівці, поблизу Прута. Пам’ятку культурної спадщини було відкрито в липні 1986 року. Тут відтворено дві сільські вулиці, які включають п’ять селянських садиб, громадські та господарські споруди, а також церква, дзвіниця, примарія, корчма, кузня.
Нині на територію музею з різних куточків області перевезено і встановлено 35 архітектурних об’єктів. Музей продовжує розбудовуватися і поповнюватися новими експонатами.
У фонді музею зібрано понад вісім тисяч етнографічних предметів, частина з них є унікальними. Серед них знаряддя праці, оригінальні речі домашнього вжитку, численні зразки чоловічого і жіночого одягу, килимів, рушників, поясів, прикрас, виробів з дерева, шкіри, лози та багато іншого.
Музей народної архітектури та побуту “Шевченківський гай”
Музей народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького – один із найбільших музеїв просто неба у Європі. Тут відтворено понад 100 пам’яток народної архітектури.
У музеї кожен зможе здійснити мандрівку у часі та обійти за кілька годин всю Західну Україну. Також відвідувачі мають унікальну можливість ознайомиться із особливостями етнографічних регіонів: Бойківщини, Лемківщини, Гуцульщини, Буковини, Покуття, Поділля, Закарпаття, Львівщини.
Скансен розташований недалеко від центру Львова і є привабливими для гостей у будь-яку пору року.
Скансен “Мамаєва Слобода” у Києві
За сім кілометрів від Хрещатика створено куточок української архітектури та побуту під назвою “Мамаєва Слобода”.
Архітектурний ансамбль нараховує 98 об’єктів. У центрі музею розташована козацька церква в ім’я Покрова Пресвятої Богородиці із дзвіницею, подібні до тих, що вивищувались на Запорозькій Січі в часи Богдана-Зиновія Хмельницького.
Також тут можна побачити старовинний вітряк, садиби титаря, козаків-джур, козацького старшини, коваля із кузнею, гончаря із гончарною майстернею, ворожки, шинок єврея-крамаря, а також пасіка та водяний млин.
Переяслав-Хмельницький музей архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини
Це перший в Україні музей просто неба. який почали створювати ще в 1964 році. Переяславський музей, розташований за містом, на Татарській горі, інколи називають скансеном.
На території є 13 тематичних музеїв, які є органічним продовженням музею-села. Тут можна ознайомитися із народною культурою, архітектурою та творчістю, звичаями та обрядами українців Середньої Наддніпрянщини.
В музеї можна побачити павільйони, в яких розкривають окремі теми з історії народного побуту, традицій, звичаїв та обрядів, народної творчості, землеробства, хлібопекарства, народного транспорту, розвитку науки та техніки.
Національний музей народної архітектури та побуту Пирогово
Скансен розташований на південній околиці Києва, у Голосіївському районі, поблизу місцевості Пирогів. Національний музей народної архітектури та побуту України є найбільшим музеєм просто неба Європи.
Відомо, що на території розміщено понад 300 унікальних пам’яток народної архітектури, датованих XVI ? XX століттями. Архітектурний ансамбль музею охоплює всі регіони України: Середня Наддніпрянщина, Південь України, Слобожанщина, Полтавщина,Полісся, Карпати , Українське село 60-70-х р. ХХ століття.
Пирогово - це неймовірна казка, де змішалися українські хати, широкі поля, тінисті стежки, млини, язичницькі кам'яні ідоли і чорні від часу православні церкви.
Читайте також: десять неймовірних місць України, які варто відвідати рівненчанам