Весь період вагітності прийнято ділити на три періоди, які називають триместрами. Перший триместр триває до 13 тижня, проте перші тижні жінка, зазвичай, живе як і до вагітності, інколи навіть не підозрюючи про нове життя в собі. Про вагітність жінка, як правило, дізнається лише на 5-6 акушерський тиждень. Цей термін залежить від ступеня прояву симптомів цікавого положення, від її стану здоров'я в цей час, від того, яка за рахунком у неї вагітність і від багатьох інших обставин.
Жінка, яка вже народжувала, відчує зміни в своєму організмі майже відразу ж, адже колись вона вже проходила через це. Першим симптомом вагітності нерідко є затримка місячних. Якщо ж місячні у майбутньої матусі явище не регулярне, то чергова затримка спочатку може її не насторожити.
Саме в першому триместрі особливо відчутні зміни, які відбуваються в організмі, поведінці, смакових перевагах і звичках майбутньої мами. Часто ці зміни такі кардинальні, що жінка схильна безперервно концентруватися на власних відчуттях та аналізувати будь-які, навіть найнезначніші, зміни у своєму тілі.
Зміни в організмі жінки під час першого триместру вагітності.
- Зміни молочних залоз: набухання, поколювання, збільшення розмірів, відчуття тяжкості в них, поява великої кількості великих кровоносних судин, пігментація навколо сосків
- Часті сечовипускання
- Запори
- Стомлюваність, сонливість, дратівливість, апатія
- Болі в попереку
- Токсикоз: нудота, блювота, слинотеча, зміна смаку
- Незначний тиск на ребра. дискомфорт у грудній клітці.
Усі ці зміни мають об’єктивні причини. Так, наприклад, причиною частого сечовипускання є збільшення кількості прогестерону і внаслідок цього підвищена потреба в рідині, зміни в молочних залозах спричинені підготовкою організму до грудного вигодовування і гормональними змінами в організмі. А токсикоз – це реакція материнського організму на присутність всередині нього іншого організму, про нього поговоримо детальніше.
Найпоширенішим симптомом при вагітності є токсикоз.
Це навіть не симптом, а цілий комплекс неприємних відчуттів. З'являється він в перші тижні вагітності і часто повністю зникає на початку другого триместру.
Його прояви і терміни індивідуальні. Пов'язані вони з перебудовою гормонального фону і своєрідною захисною реакцією організму матері, який сприймає плід як чужорідне тіло. Поступово жіночий організм адаптується до нового положення, і його своєрідний протест припиняється.
Щоправда, медики погоджуються, що гормональні зміни, формування плаценти, активізування захисних функцій організму (доволі часто токсикоз виникає саме через шкідливі для плода й мами продукти), інфекційні захворювання, психологічні зміни або психосоматичні проблеми жінки можуть бути причинами токсикозу.
На жаль, немає універсального засобу від раннього токсикозу. Але є загальні рекомендації та поради:
- дробове харчування;
- вилучення зі щоденного меню вагітної звичних продуктів і введення нових;
- уживання великої кількості рідини замість повноцінного сніданку;
- уникання різких ранкових підйомів;
- уживання кисломолочних продуктів.
Формування плода протягом першого триместру вагітності.
Кожна майбутня матуся дуже хоче знати, що ж відбувається в цей відповідальний період з її малюком. За перші три місяці внутрішньоутробного життя його вага збільшується на 45 грамів, а зріст - на 9 см.
За цей час у крихітки:
- формується серце;
- з’являються зачатки головного мозку;
- диференціюються шлунок, кишечник, печінка, підшлункова залоза;
- виявляються основні риси обличчя: ніс, губи, опуклі очі;
- визначаються кисті і стопи;
- формуються статеві органи, іноді навіть в кінці триместру можна побачити на УЗД стать дитини;
- закладаються зачатки зубів, з’являється ковтальний рефлекс;
- на УЗД відзначаються ледь помітні руху ручок, ніжок, повороти голівки.
Перший триместр вважається найважчим з погляду розвитку плода й найнебезпечнішим з погляду загрози викидня.
Основні правила харчування в першому триместрі.
- Радикально не змінювати щоденного раціону.
- Віддавати перевагу натуральним продуктам місцевого виробництва.
- Через те, що під час першого триместру не рекомендують занадто набирати вагу, лікарі радять знизити вживання жирів і білків тваринного походження. Натомість треба збагатити свій раціон продуктами рослинного походження, як-от: горіхи, сухофрукти, соняшникова або будь-яка інша рослинна олія, мед, свіжі овочі, фрукти та ягоди.
- Важливо вживати в достатній кількості фолієву кислоту (В9) і вітамін Е (містяться в морській капусті, зелені, моркві, солодкому перці, морській рибі).
- Стежити за наявністю в стравах вітаміну В12 (у молоці, яйцях, м’ясі, рибі).
- Не забувати про вітамін С (у достатній кількості є в ягодах шипшини, журавлини, петрушці).
Перший триместр вагітності – це відповідальний етап для майбутньої матусі. Потрібно якомога раніше стати на облік в жіночій консультації, щоб фахівці могли стежити за здоров’ям мами і розвитком плоду. Доведеться пройти ряд обстежень. Треба переглянути режим дня, раціон харчування, внести корективи в свої плани, можливо, доведеться ще й кілька тижнів боротьби з токсикозом і багато іншого. Позитивний настрій в цей період необхідний, як ніколи. Попереду місяці очікування малюка, пологи і його поява на світ. Про інші періоди вагітності ми поговоримо у наступних матеріалах.
Читайте також: 10 крутих лайфхаків, які полегшать життя батьків
Будьте з нами: Telеgram Facebook Youtube Instagram Viber