З вересня 2019 року на шкільну систему чекає одразу кілька нововведень, які прийняли на державному рівні. Основні з них - це скасування шкільної форми, обов'язковість носіння світловідбивних жилетів та конфіденційність в системі оцінювання. Яких змін ще чекати школярам, читайте далі.

Школярам більше не доведеться читати частину творів з української літератури, вони матимуть нове меню у їдальнях, а навчати у школах зможуть не лише вчителі. 

Пропонуємо вам детальніший перелік змін, які чекають на школярів і, відповідно, на їхніх батьків з першого вересня 2019 року. 

Скасування співбесіди при вступі до 1 класу.
Кожна дитина має право на рівний доступ до освіти. У зв’язку з цим конкурсний набір дітей в 1 клас скасовується. Тепер першокласники будуть зараховані до шкіл за їх місцем реєстрації, незалежно від того, спеціалізована ця школа або загальноосвітня. Вибрати іншу школу можна, але тільки якщо в ній залишаться вільні місця після прийому «своїх» учнів. У такому випадку можливий конкурс.

Скасування обов’язкової шкільної форми.
Президент України Володимир Зеленський у червні скасував указ про обов’язкову шкільну форму. У новому навчальному році тільки ви і ваша дитина має право вирішувати, що надіти сьогодні в школу. Адміністрація школи більше не зможе примушувати учнів відвідувати уроки виключно у формі.

Читайте також: Рівне нські школярі підуть у школу без шкільної форми? В Україні її відмінили

Нове меню для шкільних їдалень.
Вже до кінця 2019-2020 навчального року КМДА планує перевести всі столичні школи на мультипрофільне меню. Ціна за обід не зміниться, продукти залишаться тими ж, але тепер обід в їдальні буде нагадувати шведський стіл, де учні зможуть самі вибирати, що з’їсти сьогодні.

З 1991 року книга рецептів не змінювалася, а все нові пропозиції відсікалися фразою: «що ви хочете за 15 грн». А ось, наприклад, Євген Клопотенко (відомий український кулінар) розробив нові рецепти для шкільних їдалень і довів, що за ті ж 15 гривень дітей можна нагодувати корисною і смачною їжею.

Світловідбиваючі жилети для учнів 1-4 класів
З 1 вересня 2019 року в силу вступає нове правило: учні 1-4 класів зобов’язані носити світловідбиваючі жилети в темний час доби по дорозі в школу і додому. Взимку буде доречно надіти жилет і вранці поверх куртки або пальто. Завдяки цьому водії будуть краще бачити дітей на дорозі, що дозволить зменшити кількість школярів, що постраждали в ДТП.

Читайте також: З 1 вересня учні 1-4 класів повинні носити світловідбивні жилети

Електронний учнівський квиток.
У новому навчальному році 2019-2020 всі школярі, замість звичайних учнівських квитків, отримають нові — електронні. Це дозволить батькам відстежувати переміщення дитини по місту за допомогою спеціального додатку, а школярам-уникати черг в метро.

Вільний вибір форми навчання.
Це нововведення стосується дітей, які змушені пропускати уроки через часті хвороби або ж серйозні заняття спортом, музикою та іншим.

У таких випадках батьки мають право подати заяву в адміністрацію школи, щоб перевести дитину на індивідуальну форму навчання. Після чого вчителі складають для таких дітей спеціальний навчальний план. Оцінка рівня знань буде проходити два рази на рік у вигляді підсумкової контрольної роботи.

Вести уроки в школі зможуть не тільки вчителі.
Коли в школі, наприклад, немає профільного вчителя, то окремі уроки зможе проводити гурток або організація з хорошими фахівцями. Такий підхід називається мережевою формою навчання. Так можна вирішити проблему нестачі вчителів.

Оголошення оцінок школярів.
Відтепер оцінки учня — це його особиста інформація, яку вчитель не має права розголошувати, тобто оголошувати на весь клас.
Безпосередньо на уроці вчитель може загальними фразами оцінити відповідь/роботу учня, але оцінку в балах — виставляти у щоденник на перерві або після уроків в індивідуальному порядку. Це стосується і батьківських зборів.

У Міністерстві освіти вважають, що так можна вирішити проблему цькування серед школярів через оцінки.

Скасування дошок пошани для відмінників.
Кожен учень індивідуальний у своїх успіхах. Хтось краще вчиться, а хтось краще грає у футбол, танцює або співає. Діти різні, і здібності у них теж різні, кожен талановитий по-своєму.

Зміни в програмі ЗНО 2020 з української літератури
У новому навчальному році змінилася програма ЗНО з української літератури, деякі твори прибрали, деякі — додали.

Так, випускникам 2019-2020 року можна не читати наступні твори, на ЗНО вони не виносяться:

 1. «Маруся» Г. Квітка-Основ’яненка,
 2. «Гайдамаки» Т. Шевченка,
 3. » Гімн » І. Франка,
 4. «Земля» О. Кобилянська,
 5. «Молюсь і вірю» М. Рильський,
 6. «Київ-традиція» М. Зеров,
 7. «Дитинство» Ю. Яновський,
 8. «Україна в огні» О. Довженко,
 9. «Залізний острів» О. Гончар,
 10. «Як добре те, що смерті не боюсь я», «О земле втрачена, явився!… «В. Стус,
 11. «Українське альфреско» Л. Костенко.

Але натомість до програми включили твори:

 1. «Захар Беркут» І. Франка
 2. «Камінний хрест » В. Стефаник,
 3. «Valse mélancolique» О. Кобилянська,
 4. «У теплі дні збирання винограду» М. Рильський,
 5. «Майстер корабля» Ю. Яновський,
 6. «Лебеді материнства» В. Симоненко,
 7. «Наша мова» В. Голобородько,
 8. «Модрі Камінь» О. Гончар,
 9. «Господи, гніву пречистого»» В. Стус,
 10. «Два кольори» Д. Павличко.

Також школярі можуть сфокусуватися тільки на 1 і 4 частини роману «Хіба ревуть воли» Панаса Мирного, інші частини виносити на тестування не будуть. 

Про головні нововведення у шкільній системі, згідно проекту закону "Про повну загальну середню освіту" повідомляє сайт 2016rik.com.ua.

Будьте з намиTelеgram Facebook Youtube Instagram Viber