Найскладніше довелося сім'ям з дітьми, оскільки на плечі батьків лягло подвійне навантаження: необхідно і уроки з дітьми вчити, і роботу свою виконувати в незнайомому дистанційному форматі. Дистанційка щільно увійшла в наше життя і не збирається виходити. Але для багатьох стало відкриттям те, що при розумному плануванні свого часу, дистанційно вчитися і працювати стало навіть зручніше.
Від заперечення до прийняття епідемії декому довелося пройти довгий шлях. Деякі й досі мають свою позицію стосовно карантину, але факт залишається фактом: потрібно навчитися «жити дистанційно», якщо не хочеться наражати сім'ю на ризики. Батьки повинні стати прикладом мудрості для своїх дітей. І тому наша стаття присвячується всім, хто хоче з комфортом працювати і вчитися дистанційно.
З якими проблемами стикаються діти і батьки під час дистанційного навчання?
Коли школа перейшла в онлайн освіту, то діти стали постійно сидіти вдома. Окрім злагодженого режиму школа / дім, також зникли регулярні тренування, гуртки і зустрічі з друзями. Відповідно, батькам довелося піклуватися не тільки про освіту, але і про відпочинок своїх дітей. При цьому режим робочого дня батьків не змінився. Так, всю роботу потрібно зробити вдома, але при цьому необхідна постійна присутність на «робочому місці» біля комп'ютера. А тут ще й контроль за навчанням дитини, спільне виконання домашніх завдань, регулярне приготування їжі, прибирання, організація дозвілля ... Складно? Ще б пак!
Усі ми живі люди, і не кожна мама може проконтролювати підготовку до самостійних і контрольних робіт, виконання домашніх завдань з усіх предметів, а також підготовку до ЗНО. Тому люди стикнулися з низкою проблем:
- батьки контролюють, але учень приховує оцінки, стає більш проблематично контролювати успішність, бо немає щоденників;
- батьки не встигають виконувати з дитиною домашніх завдань;
- дитина, попри те що з нею займається мама або батько, відмовляється виконувати домашню роботу, бунтує, не бачить в ній сенсу, не слухає батьків;
- наближається ЗНО, і підготовка до іспитів займає весь вільний час, успішність у школі погіршується, є ризик отримати погані оцінки в атестат.
Знайомо? Мабуть, кожна 3-тя сім'я стикалася з подібними проблемами. Що повинні зробити батьки під час віддаленого навчання. Ось деякі поради:
- Важливо розповісти дитині про всі наслідки безвідповідальної поведінки: є ризик отримати двійку в табель або атестат, є ризик не вступити до університету і залишитися без вищої освіти, є ризик уславитися трієчником, втративши авторитет.
- Дітям складно спланувати свій час. Тому батьки повинні розробити чіткий план дистанційного життя. Можна купити спеціальну дошку, де ви будете писати: 8.00 - підйом, 8.30-9.00 - сніданок, 12.00 - перерва, 16.00 - виконання домашньої роботи і т.д. Важливо показувати приклад своєю поведінкою і теж дотримуватися зазначеного графіка дня.
- Не забувайте про відпочинок. Прогулянка на свіжому повітрі - саме те, що потрібно в кінці робочого і навчального дня.
- Підключайте рухову активність і домашні тренування.
- Навчіть дитину робити домашнє завдання порціями: спочатку робимо алгебру, відпочиваємо, потім приступаємо до наступного предмета. Багато дітей під час виконання підвисають у соціальних мережах, увага розсіюється. Пояснюйте, що виконувати домашню роботу слід концентруючись.
- Подбайте про індивідуальні заняття з репетитором. Викладач допоможе структурувати час школяра на виконання домашніх завдань і підготовку до іспитів.
Про що важливо не забувати під час дистанційного навчання?
Потрібно не забувати про навчання, як би це банально не звучало. Навіть якщо вам здається, що дитина постійно вчиться, то це не факт, що все встигає. Оцінки з часом погіршуються, а надолужити все це важко. Тому батьки повинні підтримувати зв'язок з класним керівником. Так ви отримаєте можливість бути в курсі реального стану справ.
Після того, як ви помітили, що з якихось предметів є проблеми, то не відкладайте їх рішення. Можна думати: «Ось вийдуть діти в школу, все налагодиться». Але ми вже рік вдома. А це великий шмат часу, за період якого можна забути англійську, важливі теми з математики або фізики. Є проблема? Шукайте репетитора.
Якщо простими словами та контролем впливати на підлітка не виходить, то мотивуйте його. Постійно розповідайте про сучасні професії:
- програмістів;
- менеджерів;
- керівників великих компаній;
- стартаперів.
Показуйте переваги такої роботи, показуйте, як класно працювати в таких компаніях, усіляко мотивуйте дитину досягати успіхів у майбутньому. Але завжди нагадуйте про те, що для успішного вступу до університету необхідно добре вчитися. Без математики, фізики або англійської стати потрібним фахівцем не вийде.
Якщо у вашій родині підростає не підліток, а дитина середнього шкільного віку, то вибирайте простіші методи мотивації. Наприклад:
- якщо учень протягом тижня не отримав жодної трійки, то збільшуйте йому розмір кишенькових витрат на тиждень;
- у разі отримання хороших оцінок - дайте більше свободи на вихідних;
- водночас, якщо цілий тиждень школяра «переслідують» погані оцінки, розберіться, в чому справа. Якщо причина в банальній неуважності, то обмежте час на використання гаджетів.
Як знайти репетитора для дистанційної освіти, якщо виникла необхідність?
Рано чи пізно необхідність найняти репетитора виникає у кожної сім'ї. Тому ми рекомендуємо не затягувати до того часу, коли ваша дитина почне регулярно отримувати трійки. До репетитора необхідно звернутися, якщо:
- у вашій родині є учень молодшої школи;
- у вашій родині є абітурієнт, якому необхідно підготуватися до ЗНО;
- дитина ще до початку карантину мала труднощі з одним з предметів (математикою / англійською / хімією).
Подбати про пошук репетитора потрібно заздалегідь. Заходьте на пошуковий ресурс BUKI, і знаходьте репетитора за декілька годин. У нас є репетитори алгебри, репетитори біології, репетитори української мови, та й взагалі всі профільні фахівці, які допоможуть добре вчитися дистанційно. Знайти репетитора просто: досить зайти на сайт Букі, обрати предмет, за яким вам потрібен репетитор, ознайомитися з інформацією про нього і зв'язатися з педагогом за допомогою зручного каналу зв'язку.
Ставите масштабні освітні цілі? Не дайте пандемії зруйнувати їх! Обирайте репетитора і будьте напоготові!
Статтю підготувала Марія І. учитель і репетитор математики
Репетитори з фото та відгуками знаходяться на сайті: https://buki.com.ua/