Бельгійський вчитель початкової школи Джордж Кюїзенер (1891-1976) розробив універсальний дидактичний матеріал для розвитку у дітей математичних здібностей. У 1952 році він опублікував книгу "Числа і кольори", присвячену своєму навчальному посібнику.
Палички Кюїзенера, в основному, призначені для занять з дітьми від 1 року до 7 років.
На початковому етапі занять палички Кюїзенера використовуються як ігровий матеріал. Діти грають з ними, як зі звичайними кубиками, паличками, конструктором, по ходу ігор та занять, знайомлячись з кольорами, розмірами і формами.
На другому етапі палички вже виступають як посібник для маленьких математиків. І тут діти вчаться осягати закони загадкового світу чисел і інших математичних понять.
Обов'язково враховуйте вік дитини і рівень його здібностей. Не варто відразу навантажувати дитину непосильними питаннями і завданнями. Спочатку познайомтеся з кольорами.
На першому занятті попросіть малюка показати вам по черзі червону, синю, жовту, білу, чорну, помаранчеву, блакитну, рожеву палички.
- Попросіть дитину взяти в руку стільки паличок, скільки вона зможе. Які кольори вона взяла? А яка паличка найдовша?
- Нехай покаже вам паличку, щоб вона була і не червона, і не чорна.
- Попросіть вибрати дві палички однакового кольору. Якої вони довжини?
- Яка з паличок коротша - червона або синя? Чорна або фіолетова?
- Попросіть скласти драбинку з помаранчевої, бордової і фіолетової. Нехай тепер малюк знайде серед них місце для синьої і чорної.
- Підніміться по сходах, називаючи кольори сходинок через одну, а спускаючись, назвіть кольори кожної сходинки.
- Спробуйте скласти всю драбинку, починаючи від білої палички і закінчуючи помаранчевою. Гра «Назви число - знайди паличку». Ведучий називає число, дитина знаходить відповідну паличку. Потім ведучий показує паличку, і вже малюк називає число, яке вона позначає (наприклад: біла - 1, рожева - 2, блакитна - 3, червона - 4 і так далі). Спочатку числа називаються і палички показуються по порядку, а потім в хаотичному порядку.
- З яких однакових паличок можна скласти синю, помаранчеву або будь-яку іншу паличку?
- З яких трьох однакових паличок можна скласти фіолетову?
- Скільки вкладеться в доріжці (довжиною 10 см) білих (рожевих, жовтих, оранжевих) паличок?
- А тепер нехай малюк виміряє за допомогою помаранчевих паличок довжину і ширину столу, довжину олівця різними або однаковими паличками.
ВІЗЕРУНКИ І ОРНАМЕНТИ
Це ще одна можливість пограти з кольоровими паличками.
- Попросіть малюка "виткати" килимок, в якому всі смужки різного кольору. Зробити ланцюжок, палички в якій не повторюються. Або, навпаки, такий ланцюжок, в якій палички різного кольору ритмічно чергуються.
- Можна намалювати схему з паличок і попросити дитину повторити її. А потім побудувати точно такий же візерунок.
- Спробуйте самі викласти половину фігури (тварини, казкового героя, будиночка). Головне - дотримуватися симетричності. Нехай малюк повторить все в такому ж порядку і побачить, як ожили ведмідь або лисичка.
- Спробуйте паличками зобразити план кімнати малюка.
- Виберіть будь-яку паличку з набору. Завдання дитини - вгадати, яку паличку ви загадали. Відповідати можна тільки "так" або "ні". Це дуже важлива вправа для розвитку мислення і мовлення малюка. Уміння задавати питання - основа пізнавального мислення в цілому. Але спочатку малюкові потрібно допомогти. "Ця паличка коротша за помаренчеву?", "А ця довша за жовту?". Дивлячись на драбинку паличок як на підказку, можна здогадатися, про які палички йдеться. І далі методом виключення вгадати задуману паличку.
ЯК ПРАЦЮВАТИ З ПАЛИЧКАМИ КЮЇЗЕНЕРА
Можна довго і докладно описувати, що можна придумати і як працювати з цим рахунковим посібником. Але краще один раз побачити, а можливо і показати своїй дитині, ніж багато разів прочитати.Тому, пропонуємо відеопосібник з різноманітними варіантами занять.
У цьому відео розповідається про:
- прямий і зворотний рахунок;
- рахунок після десяти, перехід на десятки;
- що таке "більше", "менше", "дорівнює";
- складання +1; склад числа;
- додавання і віднімання.
Не турбуйтеся, якщо малюк відмовиться виконувати деякі завдання. Адже варіацій гри з паличками дуже багато. Тому, постарайтеся придумати гру, в яку малюк буде грати з великим задоволенням, і до того ж - з математичною користю!
Читайте також: Як швидко та якісно навчити дитину читати: 10 порад батькам
Будьте з нами: Telеgram Facebook Youtube Instagram Viber