rivne1.tv / Проекти / Порадник /


// 02.12.2017

Грудневі турботи дачника

Грудневі турботи дачника Ось і грудень... Перший місяць зими від заморочливої осені відрізняється кількістю турбот у кращий бік. Але, незважаючи на те, що й дерева, і чагарники вже сплять, а грядки давно пустують, турботливому господарю знаходиться робота й у саду, і на городі. Для когось вона може здаватися не такою вже і важливою, але часто від її виконання залежить майбутній урожай, а тому недооцінювати її необхідність ніяк не можна.

СНІГ...

Якщо грудень видався сніжним, то навідуватися в сад необхідно відразу з ряду причин. По-перше, для того щоб вчасно струшувати сніг з гілок. Цей прийом особливо важливий для молодих саджанців, тому що їхня незміцніла крона ще не здатна витримати великий тиск. Але не перешкодить потрусити палицею й гілки садових «старожилів» - для них зайві навантаження так само небезпечні, особливо, якщо сніг мокрий. Робити це необхідно акуратно, просуваючись знизу до верхівки.

По-друге, - розчистити доріжки й накидати сніг у пристовбурні кола кущів і дерев, а так само на грядки. Це дозволить зберегти коріння рослин від перемерзання, а навесні дасть їм більше вологи. Якщо на дачі стоять теплиці, необхідно подбати і про них: згребти замети з дахів і накидати снігу усередину.

БОРЕМОСЯ З ГРИЗУНАМИ ТА ЗАЙЦЯМИ

Обов'язково на початку зими необхідно перевірити захист саду від зайців. Перше, що вони знищують, це молоду поросль чагарників, потім річні саджанці і кору більш дорослих дерев, висотою до 1 м. Тому не варто ризикувати і, якщо це не було зроблено раніше, поставити навколо стовбурів дрібну сітку або підв'язати погустіше (голками вниз) ялинові гілки, надягнути на стовбури спеціальні пластикові трубки, або виставити сенсорні відлякувачі. Якщо ж сад надійно обгороджений, достатньо періодично придивлятися - чи не з'явилися в ньому сліди шкідників.

Але є в сплячого саду й інший шкідник - миші. Якщо вони завелися в саду, то це швидше за все полівки. Миші-полівки риють системи ходів і залишають на поверхні невеликі горбки, у яких можна знайти залишки корінців. У першу чергу вони з'їдають цибулини тюльпанів, а потім приймаються й за все інше, не виключаючи й корені молодих саджанців. Тому в пристовбурних колах дерев необхідно регулярно притоптувати сніг, руйнуючи їхні ходи, і розкидати зубки часнику, листя волоського горіха, гілочки туї або бузини, які так не любить полівка.

Через підвищення активності гризунів не зайвим буде ще раз заглянути й у сховища. Перевірити, чи всі вентиляційні отвори прикриті сіткою, установити пастки для мишей, розкласти отруту для пацюків або поставити спеціальні ультразвукові відлякувачі.

ПЕРЕГЛЯДАЄМО ЗАКЛАДЕНУ НА ЗБЕРІГАННЯ ПРОДУКЦІЮ

Обов'язково в грудні необхідно знайти час на те, щоб оглянути й перебрати закладені на зберігання яблука, картоплю, капусту, буряк та інші овочі. Гнилі екземпляри необхідно винести з підвалу, а місце, де вони лежали засипати піском змішаним з вапном.

Якщо в ящику з яблуками спостерігається близько 10% ушкоджених плодів - краще весь його відразу зняти зі зберігання. Якщо зіпсованих яблук незначна кількість - ушкоджені необхідно видалити, а ті, що лежали поруч протерти дрантям і впакувати в папір. Недовго зберігаються й груші. Тому їх краще переробити, а так само й інші фрукти й овочі, у яких ви не впевнені, що вони можуть ще полежати.

Обов'язково необхідно контролювати показники температури й вологості в сховищі. Для цього гарними помічниками стануть психрометр і термометр. Температура має триматися в районі від +1 до + 5°C, вологість від 85 до 95%. Якщо повітря сухе, у приміщенні потрібно поставити ящик зі зволоженим піском, якщо зайво вологе - провести провітрювання, і встановити ящик з негашеним вапном (вона має високу гігроскопічність). При цьому важливо не допускати різких перепадів температур.

ЗАЙМАЄМОСЯ ВИГОНКОЮ ОВОЧІВ

Незважаючи на те, що зима - не час для вирощування овочів, деяким із зелених погода не перешкода. У цей час можна зайнятися вигонкою на віконці цибулі-ріпки на перо, занести з вулиці заздалегідь посаджену у горщик цибулю-різанець, висадити в ящички корінці кореневої петрушки. А якщо у вас є зимова теплиця, в неї можна посіяти й руколлу, і крес-салат, і шпинат. І пам'ятайте, кращих результатів можна досягти при додатковому освітленні.

ПЕРЕВІРЯЄМО НАСІННЯ

Не зайвим буде переглянути й зібране з осені насіння. По-перше, - непогано було б його відкалібрувати і підписати. По-друге, - правильно укласти на зберігання.

Не варто залишати насіння на кухні або нести в сарай, а скласти в суху коробку й залишити в прохолодній кімнаті, де немає перепадів температур і високої вологості. Оптимальний температурний режим для гарного збереження насіння +14...16°C, вологості - від 50 до 60%.

ЗАГОТОВЛЮЄМО ЖИВЦІ

Якщо ви самі займаєтеся щепленням плодових, то в цьому місяці ще можна заготовити живці. Їх необхідно взяти з однолітніх доспілих гілочок і покласти в ящик з вологим піском, тирсою, торфом або іншим субстратом, у прохолодному сухому місці, з низькими плюсовими температурами. Субстрат необхідно періодично воложити. А можна, обгорнувши у вологу мішковину й харчову плівку, сховати на нижню полицю холодильника. Або, якщо на вулиці стійкий сніжний покрив, прикопати в саду, попередньо захистивши місце зберігання від гризунів.

Якщо немає стійких морозів, то ще можна нарізати живці смородини й аґрусу для весняних посадок. Їх так само добре зберігати у вологому піску в підвалі.

І ще... Завдяки тому, що живці перебувають у глибокому спокої, у цей період ними можна обмінюватися поштою з іншими садівниками-аматорами, купуючи нові перспективні сорти.

ПРОВОДИМО ОБРОБКИ

Для захисту абрикосів і персиків від ушкодження морозами, до настання стійких негативних температур, можна обробити дані культури 3% бордоською рідиною.

Аґрус на початку грудня, у зонах з високим ризиком грибкових захворювань, у якості профілактики, обприскують Дноком (з розрахунку 100 г на 10 л води).

ПІКЛУЄМОСЯ ПРО НАСТУПНИЙ СЕЗОН

Грудневі вечори - гарний час для того, щоб не поспішаючи вивчити пропозиції нових сортів тих або інших культур, скласти сівозміну, спланувати покупки відсутнього інвентарю, переглянути й підкупити необхідний робочий одяг і добрива.

Якщо ваша ділянка ще не спланована, візьміть аркуш паперу та намалюйте на ньому план.

Джерело

переглядів: 932

<< попередній матеріал    список    наступний матеріал >>


Додати коментар
avatar Ваше ім'я

Email (при потребі, не публікується)

Tекст коментаря

CAPTCHA Image
інша картинка
Введіть набір цифр з картинки

`

Переконайтесь, що ваше повідомлення не порушує норм моралі та правил коментування на сайті

Інші публікації у розділі:

// 22.12.2017
<a href='/Info/?id=75881' >Як і коли обрізати калину в саду?</a>

Як і коли обрізати калину в саду? (переглядів: 1470)

Найбільш сприятливий час обрізки рослин калини - рання весна. Якщо з якоїсь причини не встигли впоратися з цією роботою в період, коли бруньки ще не рушили в ріст, відкладіть її до наступного року. Улітку обрізати калину не варто. Пагони можуть не визріти, і, якщо зима виявиться не зовсім сприятливою (сильні морози, часті відлиги), рослини можуть підмерзнути. Роботи з обрізки додасться.
// 21.12.2017
<a href='/Info/?id=75883' >Особливості догляду за газоном взимку</a>

Особливості догляду за газоном взимку (переглядів: 804)

Найбільш простий догляд за газоном - в зимовий час. Але незважаючи на це необхідно виконувати всі заходи вчасно і правильно, інакше з приходом весни ви побачите картину млявою газонної трави.
// 20.12.2017
<a href='/Info/?id=75977' >Поради рівнянам: як вибрати хурму?</a>

Поради рівнянам: як вибрати хурму? (переглядів: 1311 / коментарів: 1)

«Їжа богів» - саме так з грецької мови перекладається слово «хурма». І дійсно, іноді вдається купити дуже смачну хурму. Як вибрати стиглий плід, який володіє приємними смаковими якостями, знають не всі. Саме для цього підготовлені представлені нижче корисні поради.
// 14.12.2017
<a href='/Info/?id=87549' >Плануємо майбутній урожай: правила сівозміни</a>

Плануємо майбутній урожай: правила сівозміни (переглядів: 615)

Сівозміна – агротехнічний прийом, основною суттю якого є раціональне використання землі й заповнення ґрунтом різних складових природнім шляхом.