Ні для кого не секрет, що батьківські гени і їх спосіб життя впливають на зовнішній вигляд і здоров'я дитини. Але які гени передаються дитині від матері, а які від батька? Це питання вивчили генетики.

Думаємо, ви чули вислів «вся в матір» або «весь в батька». Вчені говорять, що це помилкове твердження. Кожен батько передає дитині половину своїх генів. Але гени батька більш агресивні, ніж мамині, тому вони частіше стають домінантними, тобто проявляють себе.

Стать дитини
За стать дитини відповідають сперматозоїди. Яйцеклітини завжди несуть в собі "жіночу" X-хромосому, а сперматозоїди -  або теж X-хромосому (тоді дитина буде жіночої статі), або Y-хромосому (і тоді народиться хлопчик). Вчені помітили ще один факт, якщо у тата багато братів, ймовірність народження сина підвищується, якщо у нього багато сестер, то народиться більше дочок. Мало чоловіків містять майже однакову кількість сперматозоїдів з Х і Y хромосомами.

Зовнішні ознаки
У чоловічій Y-хромосомі міститься менше генів, ніж в X-хромосомі. Причому кілька Y-хромосоми відповідає за формування чоловічих статевих ознак. Тому більшу частину зовнішності сини отримають від мами. У разі народження дівчинки, вона отримує однакову кількість генів від обох батьків, тому її зовнішність вгадати наперед не вийде.

Стан зубів
Хоча будова щелепи і форма зубів можуть передавати обоє батьків, за здоров'я зубів відповідає тато. Тож якщо він часто відвідує стоматолога, то і діти будуть в зубній клініці частими "гостями".

Розум
Синам інтелект передають їх матері. Дочки успадковують розум і від тата, і від мами. Але лише 40% інтелекту передаються генетично, інші 60% - залежать від виховання і навчання. Так що якими б розумними батьки не були, якщо їхні діти не будуть розвиватися, то інтелект у них буде відповідний.

Схильність до психічних захворювань
Чим старше тато, тим гірше його сперма і набір генів в сперматозоїдах. Цей фактор підвищує ризики дитини захворіти розладами психіки. Вчені виявили, що діти, народжені від батьків у віці 45 років і старше, більше схильні до суїциду і проблем з навчанням.

Схильність до хвороб
Тати з ішемічною хворобою серця можуть передати її своїм синам. Безплідні чоловіки, які зважилися на ЕКЗ, передають синові схильність до цієї проблеми. Гемофілію (погане згортання крові), Міодистрофія Дюшенна (прогресуюча дистрофія м'язів), аутизм найчастіше передають жінки синам. При цьому, навіть якщо мама носить дефектний ген, який відповідає за ці недуги, вони можуть не проявлятися у дочок. Справа в тому, що синові передається тільки одна Х-хромосома від мами, дівчаткам - дві від обох батьків. Тому синам нічим замінити поганий ген.

Зріст та вага
Майже у 40% людей схильність до повноти або худоби передається від батьків. Причому, це може бути як маминою "спадщиною", так і татовою. Ось тільки схильність до стрункості рідше передається дітям, ніж схильність до набору ваги.

Від 60 до 80% зріст дитини визначають гени його батьків. Решта залежить від способу життя і якості харчування. Вчені також зазначили, що коли зріст батьків приблизно однаковий, то їхні молодші діти будуть нижчими за старших. Дізнатися зріст дитини в майбутньому ви можете за двома формулами.

Формула 1. Зріст хлопчика: до зросту мами додайте зріст тата і потім ще 13 см, розділіть суму на 2 - це приблизний ріст вашого сина в майбутньому. Зріст дівчинки: до зростання мами додайте зростання тата і відніміть 13 см, розділіть отриманий результат на 2 - це приблизний зріст вашої дочки.
Формула 2. Зріст дівчинки в 18 місяців, а хлопчика - у 2 роки множите на 2. Приблизно такий зріст, плюс-мінус 10 см і буде у вашої дитини, коли вона стане дорослою.

Колір очей
Карі очі найчастіше домінують. Але може з'явитися дитина і з світлими очима, якщо у кароокого батька є рецесивний ген світлих очей. У той же час буває поява кароокого малюка у двох блакитнооких батьків і, навпаки.

Ямочки на щоках
Якщо у одного з батьків є ямочки на щоках, то велика ймовірність, що у дитини вони теж будуть. Просто це домінантна ознака.


Кучеряве або рівне волосся
Якщо обоє батьків мають кучерики, то дитина швидше за все народиться кучерявою. Якщо у обох батьків волосся пряме, то у дитини воно буде прямими. Пряме волосся може бути у дитини, якщо у обох батьків в рецесивних генах є пряме волосся. Якщо один з батьків кучерявий, то волосся може бути хвилястим.

Як передбачити зовнішність малюка?
У кожній родині є домінантні гени. Наприклад, у всіх членів сім'ї ніс картоплею або повні губи, швидше за все цей ген буде домінувати у вашої дитини. Уважно подивіться фотографії родичів чоловіка і своїх, так ви зможете приблизно зрозуміти, які риси обличчя можуть бути у вашого малюка.