Особливості адаптаційного періоду
Практично кожній українській родині доводиться переживати важливу подію – вступ дитини в дитячий сад. Організм малюка не відразу звикає до нових соціальних умов, спостерігається порушення поведінкових реакцій, втрата апетиту, розлад сну. Період адаптації проходить по-різному і залежить від віку, особливостей розвитку, сформованості елементарних гігієнічних навичок, вміння спілкуватися з дорослими і однолітками, стану здоров'я, компетентності вихователів.


Тривалість адаптаційного періоду може становити від 1 до 2-3 місяців. Середня і важка форми супроводжуються підвищеною плаксивість, певними змінами в зовнішності – втомлений вигляд, блідість або, навпаки, надмірно червоні щічки, тіні під очима. Можливі вегетативні порушення. Найчастіше, це блювота, підвищена тривожність, збудження, крики, а також нестабільний емоційний стан від агресивно-руйнівного до пасивно-байдужого. Навіть при складній адаптації, за умови надання дорослими психологічної підтримки, дитина виявляє пізнавальну і поведінкову активність та легше звикає до нових обстановин.
Готуємось заздалегідь
Підготовку до дитячого садка можна на розділити на два етапи – формування необхідних навичок і позитивного ставлення до майбутньої події в домашніх умовах та спеціальна програма звикання в перші два тижні відвідування.


Розглянемо основні етапи підготовчої роботи, що виконується батьками:
 • Коригування режиму дня і харчування. Необхідне чітке дотримання всіх етапів - встаємо, їмо, гуляємо в одне і той же час. Обов'язковою складовою є денний сон. Мамі необхідно ввести в раціон ті прості страви, які традиційно подаються в дитячих закладах – каші, супи і борщі, котлети, нескладні овочеві салати, запіканки. Часто діти відмовляються від їжі в період першого тижня перебування в садку, бо запропонований раціон для них є незнайомим.
 • Здобуваємо необхідні навички і вміння. Потрібно навчитися самостійно їсти, роздягатися і одягатися, а також користуватися горщиком. Питання з харчуванням зазвичай вирішується досить просто, якщо вся сім'я їсть за загальним столом. В такому випадку, особистий приклад стане найефективнішим засобом навчання. Також важливо, щоб у малюка були власний посуд і столові прибори. Труднощі часто виникають з одяганням. Психологи називають різні терміни початку навчання – від 1,5 до 2,5 років. Важливим фактором є фізичний розвиток, якщо дитина впевнено ходить – вона готова до самостійного одягання.
 • Розширюємо найближче оточення. Період звикання проходить найскладніше в тому випадку, коли малюк постійно знаходився тільки з мамою. Треба поступово розширити сферу спілкування та урізноманітнити розваги, щоб дитина навчилася нормам поведінки в нових для неї умовах. Тому вирушаємо в гості до бабусі, родичів, граємося на різних майданчиках і знаходимо там нових друзів, відвідуємо ляльковий театр та зоопарк.
 • Безконфліктний клімат у родині. Зазвичай термін вступу до дитячого закладу обговорюється на сімейній нараді і може стати приводом для суперечок. Мама хоче повернути собі незалежність і повернутися на роботу, а батько вважає, що з цим не слід поспішати. Ситуації можуть бути різними, але головне, щоб суперечки не проходили в присутності дитини – атмосфера в сім'ї повинна бути доброзичливою і спокійною, навіть якщо батьки ще не визначились.
 • Не ідеалізуємо садок. Обов'язково слід розповідати малюкові про особливості перебування в дитячому закладі. Такі бесіди повинні бути спокійними, доброзичливими і нетривалими, але, головне, щоб надана інформація відповідала дійсності.  Не варто вигадувати казкових історій на цю тему, адже такий підхід призводить до глибокого розчарування і, як наслідок, виникає негативна реакція щодо вихователів. Під час розмов зосередьте увагу на практичній стороні питання. Щоранку мама і тато відправляються на роботу, а хлопчики та дівчатка – в садок, який і є їхньою першою роботою.
 • Ніяких підкупів. Система заохочень у вигляді додаткових подарунків і особливих переваг переводить відносини з малюком в торгово-економічну сферу. Підеш в садок без сліз і криків – отримаєш в подарунок ляльку, машинку, цукерки, велику шоколадку, або дозвіл цілу годину дивитися мультфільми. Все це призведе до того, що малюк перестане слухатися і за виконання будь-якого прохання вимагатиме все більшу винагороду.


Починати ходити в садок найкраще у 3 роки. У цей період завершується один з найскладніших кризових станів під назвою "Я сам". Спроби бути самостійним і виконувати такі звичні для дорослого дії, як умивання, одягання, використання простих побутових предметів, даються дитині нелегко, тому виникає дратівливість, підвищена плаксивість та збудливість.


Зміна поведінкових реакцій ускладнює період адаптації, але часто дорослі члени сім'ї не мають можливості перебувати в декреті 3 роки і змушені відправляти малюка в садок набагато раніше. В Європі декретну відпустку часто ділять на 2 етапи. За новонародженим доглядає мама, а коли малюк дорослішає, декрет оформляє тато, але в Україні подібна практика відсутня.
Правильно підбираємо одяг та взуття для дитячого садку
Для відвідування садка необхідно підготувати особливий гардероб. При його формуванні необхідно керуватися тим, щоб всі запропоновані варіанти можна було легко надіти та зняти, а також вони повинні забезпечувати високий рівень комфорту, не обмежувати рухів. При підборі моделей зважаємо на такі фактори:
 • Вікові особливості. Слід враховувати, що дитина буде бруднитися під час їжі, може впісятись, тому в шафці обов'язково повинен лежати запасний комплект одягу.
 • Температура в приміщенні. Цей показник регламентується законодавством України. Температура в групах встановлена ??в межах + 19-23 °С, а в залах для занять музикою, ритмікою і фізкультурою вона повинна становити + 18-19 °С.
 • Вимоги адміністрації. У деяких закладах існують певні вимоги до одягу, наприклад, обов'язкова наявність натільної майки.


При підготовці гардероба батьки часто впадають у крайнощі. Одні купують дорогі брендові речі, а інші, навпаки, знаходять в шафі футболки і штанці з плямами, які не вдалося відіпрати, адже в садку все одно речі швидко забруднюються. Для дитини в 2,5-3 роки фасон та популярність бренду не мають значення. Важливо, що вона відчувала себе вільно, легко могла одягатися і роздягатися. Тому відмовляємося від складних нарядів, застібок на ґудзиках, жорстких джинсових варіантів. З метою безпеки доведеться залишити вдома моделі з яскравим декором з намистин, страз або великих блискіток. Дитина повинна знати в якій послідовності потрібно одягатися і роздягатися.


Найчастіше діти застуджуються під час прогулянок в період міжсезоння або взимку, тому особливу увагу приділяємо верхньому одягу:
 • Куртка. Віддаємо перевагу моделям з капюшоном і рукавами з манжетами. Комір повинен щільно облягати шию, тому що розраховувати на те, що малюк акуратно зможе надіти шарф не доводиться.
 • Штани. Повинні прикривати спину і мати лямки на гумці.
 • Шапка. Для холодної, вітряної погоди найкраще підходять моделі в формі шоломів, бо вони добре облягають голову, надійно закривають вуха.
 • Рукавиці. Зазвичай для самих маленьких часто купують в'язані моделі, але варто також звернути увагу на водонепропускні рукавички.


Крім одягу, знадобитися також додаткове дитяче взуття – капці або легкі туфлі з текстилю, сандалі, варіанти для спортивних занять (найчастіше це чешки, рідше – кеди), а також нарядні туфлі для особливих випадків.  Підібрати відповідні моделі ви можете на сайтіhttps://panama.ua/categorys/77413/. Взуття на шнурках варто купувати тільки для дітей шкільного віку. Навіть якщо трирічний малюк з легкістю зав'язує шнурки, в садку у нього навряд чи знайдеться на це час, адже бажання швидко вийти на прогулянку мало сумісне з можливістю акуратно вдягнутися.
Звикаємо поступово
Отже, дитина підготовлена, а її гардероб укомплектований всім необхідним тепер пора вирушати в садок. Правильна поведінка батьків у перші два тижні відвідування дитячого закладу, дозволяє скоротити процес адаптації і зробити його менш травматичним для малюка. Чимало залежить і від рівня професіоналізму вихователів. Оптимальна програма звикання складається з кількох етапів:
 • Перші 4 дні. Приходимо на денну прогулянку групи, щоб познайомиться з дітьми і вихователями.
 • 5-9 день. Прямуємо в садок вранці, обов'язково там снідаємо і поступово збільшуємо час перебування.
 • 10-12 день. Тепер не тільки снідаємо, а й обідаємо.
Через 2 тижні перебування малюк залишається на денний сон. Важливо, щоб відвідування групи в адаптаційний період було щоденним – з понеділка по п'ятницю. Якщо протягом 2-3 тижнів після вступу дитина захворіла, доведеться розпочати все спочатку.


Найбільшою складністю для малюка і батьків є процес розставання вранці. Часто мама й тато просто не знають як себе правильно повести. Одні тікають, тільки-но переступивши поріг, а інші довго сидять в роздягальні, намагаючись заспокоїти малюка і себе. У першому випадку малюк відчуває себе обдуреним і кинутим, а в другому – у нього з'являється можливість маніпулювати дорослими, тому істерики і крики з кожним днем ??стануть звучати все довше і голосніше.


Розставання пройде більш спокійно, якщо ви уважно вислухайте дитину, а потім запевните, що в садку чекають важливі справи, там цікаво, безпечно і весело. Під час розмови тримайте малюка за руку, дивіться йому в очі (знаходимося на одному рівні), будьте впевнені і спокійні. Потім обніміться і запитайте чи готовий він вас відпустити. Скоріш за все відповідь буде позитивною. Не забудьте сказати дитині, що після роботи ви за нею прийдете.В адаптаційний період необхідно зменшити психоемоційне навантаження на дитину, адже подій та вражень і так забагато. На цей час слід припинити відвідування театру, походи в гості, скоротити час перегляду мультфільмів. Увечері краще пограти всією сім'єю в настільну гру, а перед сном почитати улюблену казку. Психологи також рекомендують:
 • Обмін враженнями. Вдома обов'язково поділіться з малюком (в простій, доступній, формі) подіями зі свого робочого дня і запитайте, що цікавого було сьогодні в садку.
 • Маленькі більше прив'язані до мами. У цьому випадку має сенс, щоб дитину відводив тато.
 • Психологічна допомога. У деяких складних випадках може знадобитися додаткова консультація психолога.
 • Іграшки. Не варто брати з собою багато іграшок, а ось невеликий плюшевий друг може бути корисним, наприклад, під час денного сну. Важливо вміння ділитися з іншими своєю машинкою, лялькою.
 • Конфліктні ситуації в садку. Буває, що дитина приходить засмученою, але дізнатися причину її поганого настрою не завжди легко. Не варто дошкуляти питаннями і, якщо традиційний вечірній обмін новинами не дав результату, запропонуйте погратися в садок. Вихованцями стають м'які іграшки, ляльки. Дитина зразу ж дасть їм імена і в процесі гри повторить ту ситуацію, яка і стала причиною його поганого настрою. Головне – не заважати, не перебивати і не нав'язувати свої правила.
Процедуру звикання слід вважати завершеною, якщо дитина перебуває у гарному настрої, з задоволенням відвідує садок.


Як би складно не проходив процес адаптації, важливо пам'ятати, що малюк потребує вашої уваги та любові. Проводьте з ним якомога більше часу, не забувайте про тактильні контакти – обійми, поцілунки, легкий, розслабляючий масаж перед сном.  Дуже скоро ви помітите перші позитивні результати перебування в садку. Дитина стане більш самостійною, товариською, впевненою в собі.