За православним церковним календарем 22 грудня святкують свято Зачаття Богородиці, повна назва православного свята - Зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці. Цікаво, що в християнстві відзначається і зачаття, і Різдво Пресвятої Богородиці (21 вересня). У народі у свята 22 грудня багато назв: Зачаття, день святої Анни, Анна Темна, Анна Холодна, Анна Зимова, зачаття святої Анни, Ганни, Ганки.
Історія свята святої Анни
Праведні Анна та її чоловік Іоаким прожили до глибокої старості бездітними, подружжя дуже переживало і сумувало, що Господь не дав їм дітей і постійно молилися про те, щоб Небеса послали їм дитину. І диво сталося - одного разу, Анна побачила на дереві гніздо з пташенятами і стала гаряче молитися Богу про дарування немовляти, обіцяючи, якщо таке трапиться, принесе дитину Господу у служіння. І відразу ж по проголошенні обітниці Анна почула голос Ангела, який сповістив благу звістку - Господь почув молитви і у подружжя «народиться дочка на ім'я Марія, через яку благословляться всі племена світу».
Свята Анна вважається покровителькою жінок, матерів, вагітних. Перед іконою Божої Матері «Несподівана Радість», а також перед іконою праведних Богоотцями Йоакима і Анни моляться: - про зцілення від різних недуг,
- за дітей,
- про дарування дітей,
- про благополучну вагітність і пологи,
- про зцілення від безпліддя,
- про сім'ю.
Народні традиції 22 грудня
22 грудня - непростий день для природи - день зимового сонцестояння, день Нового року у Всесвіті, день народження нового Сонця. Згідно традицій, літо із зимою два рази в році зустрічаються - на Стрітення і в День Анни Зимової.
22 грудня - найдовша ніч і найкоротший день, проте вже з цього дня сонце на літо повертається - починає потрохи день додаватися - «В день Анни світловий день додається на гороб'ячий крок».
Наші пращури 22 грудня називали святом народження Сонця і відзначали Коляду - Зимове новоліття, народження Ярила-сонця.
Існував такий звичай: дзвонарю, який сповіщав про народження сонця, давали 24 срібняка, а за те, що оголошував влітку "повернення сонця на зиму", змушували добу відсидіти у в'язниці.
5 подарунків, які не можна приймати і дарувати: прикмети на біду
Прикмети і традиції свята Святої Анни
До свята Святої Анни з особливою повагою ставилися жінки, і особливо вагітні, існував навіть цілий ряд прикмет і заборон для вагітних на 22 грудня.
Перш за все, вагітним прийнято було весь день постити, не дозволяли виходити з дому і заборонялося виконувати будь-яку роботу по дому, в тому числі шити і в'язати.
Заборона на будь-яку роботу стосувалася не тільки вагітних, а й взагалі всіх жінок. У це свято жінки починали підготовку до Різдва і Нового року, дівчата збиралися на дівич-вечори, де вибирали головну - «отаманшу» і спільно вирішували як відзначатимуть Різдво, разом виготовляли різдвяні прикраси з соломи.
Після свята починалася активна підготовка до Різдва, жінки білили і прибирали будинки.
Народні прикмети на Анну Зимову
- Після Анни сонце повертає на літо, а зима - на мороз.
- Ясне сонце - на Новий рік буде сильний мороз; якщо похмуро, на деревах іній - під Новий рік буде відлига.
- Яка Ганна до полудня, така зима до кінця грудня.
- Яка Ганна до нічки, така зима в весноньку.
- Коли іній покриває дерева, то це передвісник хорошого врожаю.
- Коли йде дощ - вся весна буде дощовою.
- Тихий і безвітряний день - на врожай фруктів.
- На зачаття святої Анни вагітним - піст.