З приходом осені у садівників починаються нові турботи, пов'язані з підготовкою до зими. Ні для кого не секрет, що врожай наступного року закладається восени попереднього. Як усі рослини перезимують, такий і врожай від них слід чекати. Особливо це питання актуальне, коли можлива холодна зима з дуже низькими температурами. А оскільки важко визначити, якою буде наступаюча зима, то садівникам доводиться готуватися до гіршого.

ГОТУЄМО ДЕРЕВА ТА КУЩІ ДО ЗИМИ

Таким кущам, як смородина, ожина, малина, жимолость і т.д., перед зимівлею видаляють старі й слаборозвинені гілки, правильним буде спушити ґрунт і удобрити. Кущі на зиму можна зв'язати, а ожину й малину нагнути до землі.

Дерева потрібно уважно оглянути, видаляючи при цьому непотрібні плоди, і після згрібають опале листя. Листя краще спалити, тому що в ньому можуть перебувати різні паразити і збудники хвороб. Плодові дерева обрізаються при температурі не нижче -10°С. При більш низькій температурі можна нашкодити деревам, тому що гілки стають ламкими.

Для початку потрібно вилучити сухі, обламані або хворі гілки. У процесі обрізки потрібно стежити, щоб відбувалося правильне формування крони. Видаляються також гілки, які спрямовані усередину крони. Гілки зрізуються акуратно, а рівні зрізи обробляють садовим варом, для найшвидшого загоєння. Перед обробкою зрізу, його обприскують мідним купоросом (2% розчином). Садовий вар продається в господарських магазинах. У крайньому випадку, його можна приготувати самому. Для цього потрібно взяти 6 частин парафіну і розтопити, після чого до парафіну необхідно додати 3 частини каніфолі. Цей склад доводять до кипіння, після чого до суміші додають рослинну олію (2 частини). Увесь склад вариться 10 хвилин. Після остигання суміш добре розминається. Зберігається садовий вар у щільно закритій тарі.

Під час обрізки не потрібно забувати про видалення зі стовбурів дерев мохів, лишайників, а також старої омертвілої кори. У таких місцях, як правило, зимують шкідники.

ОБРОБКА ВІД ШКІДНИКІВ І ХВОРОБ

У цей період здійснюють обробку плодових дерев і кущів від шкідників і хвороб. Обприскування 5% розчином сечовини (на 10 л води 500 г) допомагає проти більшості хвороб, таких як парша, борошниста роса, різні плямистості, кокомікоз і т.д. Цією рідиною обробляють дерева із ще не опалим листям. Після збирання листя, ґрунт навколо дерев обприскується 7% (700 г на 10 л води) розчином сечовини. Якщо сечовини немає, то можна застосовувати інші суміші, наприклад, розчин мила і кальцинованої соди (на 10 л води 30 г мила і 300 г соди). Можливе застосування готових, покупних препаратів на кшталт «Хоруа», «Скора», «Типовіта Джет», «Хома», «ОКСІ хома» та інших. Цю процедуру здійснюють наприкінці жовтня в суху погоду. Обприскування можна повторити через 5-7 днів.

Проти шкідників можна використовувати готові препарати, такі як «Актелік», «Актара», «Карбофос», «Вентра» та інші.

ПЕРЕКОПУВАННЯ І РОЗПУШУВАННЯ ҐРУНТУ

Більшість шкідників перебувають у ґрунті, на глибині приблизно 15-20 см. Тому перекопування ґрунту дає гарні результати в плані боротьби зі шкідниками. Рихлити землю краще вилами, щоб не травмувати сильно кореневу систему. У процесі перекопування в ґрунт можна внести трохи попелу, який також допомагає від шкідників. Крім того, попіл є непоганим добривом. Він здатний, крім усього іншого, захистити кореневу систему від промерзання.

Перед зимівлею рослин, коли морози ще не настали, слід провести додатковий полив рослин і кущів. Це зробить певний запас вологи в кореневій системі, що позитивно позначиться на стимуляції росту. Передзимовий полив, не дозволить загинути кореневій системі в замерзлій землі, що може привести до всихання рослини.

Молоді саджанці поливають навколо пристовбурного кола так само, як і молоді дерева. Що стосується плодоносних дерев, то воду розподіляють по площі наявної крони. Полив здійснюється з розрахунку 50 л води на 1 метр квадратний землі. Температура поливальної води береться на 3-5°С вище, чим температура навколишнього середовища. Щоб вода не застоювалася, поливають рослину за кілька підходів. Для різного віку дерева визначається площа пристовбурного кругу. Як правило, розміри мають наступні значення: 1-2 роки – близько 2-х метрів у діаметрі, 3-4 роки – 2,5 метри, 5-6 років – близько 3-х метрів, 7-8 років – приблизно 3,5 метри, 9-10 років – у районі 4-х метрів, 11 років і більше – у межах 5-ти метрів.

Джерело