Увесь тиждень після Трійці в церковному календарі відзначений червоним кольором - святкова Троїцька седмиця. А в народі ці дні називаються Русальний тиждень.
Русальний тиждень - символічна календарна межа між весною та літом, а крім цього - завершення того періоду, коли міфологічно душам померлих можна було перебувати серед живих.
Русальний тиждень, згідно з українськими традиціями - час «заложних», «нечистих» покійних, як правило юних дівчат, які померли не своєю смертю і з'являлися з того світу на цьому на короткий час. Ви, звичайно, здогадалися, що мова йде про русалок.
Русальний тиждень, Русалчин Великдень, Навська Трійця - період, коли русалки з'являються серед живих, а потім повертаються, звідки прийшли. В Україні існують обряди вигнання русалок: одну з дівчат наряджали в русалку, надягали на неї білу сорочку і вінок на голову, виводили за село і примовляли: «Ідіть, русалоньки, йдіть, і наше жито не ломіть».
Прикмети Русального тижня
Головний колір Трійці - зелений, а всі традиційні гуляння проходять з використанням польових трав і квітів, будинки прикрашають лепехою, зеленими гілками дерев, в кожному регіоні це своє традиційне дерево: береза, ясен, клен, горіх. Викидати зелень не можна, а прийнято спалювати, заварювати і додавати в воду для купання. Троїцькі трави, освячені в церкві наділяли особливими магічними властивостями.
Незаміжні дівчата плели вінки, прикрашали ними голову, а потім пускали в воду і стежили, як поведе себе вінок. В який бік попливе, там і нареченого шукати, погано, якщо вінок потоне - це до сліз.
Ворожили на судженого за допомогою березових гілочок - під подушку дівчата клали березові гілочки, щоб судженого уві сні побачити.
У всі свята Трійці, починаючи з поминальної суботи, не можна було ходити в ліс і до водойм, особливо дівчатам, вважалося, що русалки, які гуляють по землі в цей час, залоскочуть і потягнуть за собою.
Однак дівчата потайки бігали в ліс, плели красиві вінки з квітів і "дарували" русалкам, в замін просили послати їм хорошого нареченого. А для захисту від нечисті носили з собою любисток, полин чи часник.
Протягом усього Русального тижня не можна було займатися важкою працею, особливо в городі, сіяти, проводити будь-які роботи з землею, а також прати.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: