Деякі городники й дачники цікавляться, чому при гарному начебто догляді картопля дає поганий урожай? Використовуються всі необхідні традиційні методи підживлення і поливу, обрана гарна ділянка та ґрунт, а результати могли б бути й краще. Виявляється, існує кілька основних причин поганого врожаю картоплі. Спробуйте їх усунути і зібраний урожай обов'язково порадує.

НЕЯКІСНИЙ ПОСАДКОВИЙ МАТЕРІАЛ

Сортооновлення досвідчені городники рекомендують проводити кожні п'ять років. Можна скористатися новим насінням або придбати бульби нових і елітних сортів. А можна й самостійно провести відновлення. Його проводять декількома способами:

• Можна виростити картоплю для посадки з нового насіння.

• Можна виростити з добірних великих бульб маленькі картоплини.

• Картопляні живці й картопляні паростки – відмінний матеріал для вирощування міні-бульб.

• Використовувати верхівки бульб для утворення посадкового матеріалу.

Помилка дачників часто полягає в тому, що вони відбирають на посадку картоплю, не враховуючи стан здоров'я куща і не знаючи кількість урожаю з нього. Вік і здоров'я придбаного посадкового матеріалу взагалі залишається загадкою. А та сама посадкова картопля втрачає свої кращі якості з кожним наступним роком. Ось чому потрібно міняти й обновляти сорти.

НЕДОСТАТНЯ КІЛЬКІСТЬ СОРТІВ

Багато хто вибирає для посадки пізні сорти, щоб зібрати врожай картоплі, яка буде добре зберігатися в зимовий час. Навіть якщо у вас росте на городі кілька сортів, але всі вони пізнього дозрівання, то це не гарантує гарний результат. У літню пору погода може змінюватися кілька разів із дуже пекучої до холодної. Це позначається на ранніх, середніх і пізніх сортах картоплі.

Спекотлива і посушлива погода не сприяє гарному врожаю. Тому при посусі наприкінці літа пізні сорти виявляться в програші, а при дощовій і прохолодній погоді на початку сезону – виграють ранньостиглі сорти.

Із цього необхідно зробити висновок, що картопля на ділянці має бути посаджена різна за строками її дозрівання.

ВІДСУТНІСТЬ СІВОЗМІНИ

Урожай картоплі буде погіршуватися з кожним роком, якщо не міняти ділянку посадки. Земля буде виснажуватися, у ній буде накопичуватися усе більше шкідливих організмів і шкідників.

Варто відмовитися від польових насаджень картоплі і спробувати виростити її на своєму городі, враховуючи чергування овочевих культур.

Посадіть картоплю на грядки, на яких у минулому сезоні росли капуста, огірки, буряк або гарбуз. Не буде гарного врожаю картоплі на ділянці, де росли соняшники або помідори.

У якості сусідів картоплі не завадять часник, редис, щавель, цибуля, кукурудза й листя салату. «Поганими» сусідами будуть – яблуня, огірки й помідори, селера та гарбуз.

ВИСНАЖЕНИЙ ҐРУНТ

Картопля – це овочева культура, якій дістається найбільша ділянка для посадки, тому що це наша основна національна їжа. Але мало хто замислюється про правильний догляд за цією ділянкою. Ґрунт під цією культурою найчастіше схожий на пустелю. Пересохла земля розтріскується від недоліку вологи. А волога картоплі дуже необхідна. Якщо немає можливості для добрива і частого поливу з різних причин, то на допомогу прийде мульчування ґрунту.

Найпростіший і зручний спосіб – це зрізати всі бур'яни на цій ділянці й використовувати їх у якості мульчі. Коріння, залишене в землі, послужать живленням для корисних організмів у ґрунті. А така органічна мульча буде підтримувати вологість тривалий час і позбавить від додаткових поливів. Вона ж послужить надалі екологічно чистим і безпечним добривом.



поганий врожай картоплі

ОДНОЧАСНА ПОСАДКА ВСІХ СОРТІВ

У першу чергу потрібно посадити ранньостиглі сорти картоплі. Вони не бояться холодного весняного ґрунту. А от середнім і пізнім сортам життєво необхідна добре прогріта земля (близько +10…+14°С). Якщо вона буде холодна, то ріст картопляного коріння затримається. Тому не варто висаджувати одночасно всі сорти картоплі.

ГЛИБОКА ПОСАДКА

Посадковий матеріал на глибині близько 15 сантиметрів не буде почувати себе в безпеці. Земля навесні ще не прогрівається до такої глибини, і кількість кисню так глибоко проникає в мінімальних кількостях. Із цих причин часто гинуть паростки бульб або вражаються різними хворобами. Як підсумок – зниження врожайності.

НЕВІДПОВІДНИЙ СПОСІБ ПОСАДКИ

Спосіб посадки картоплі має відповідати наявному на ділянці ґрунту. Якщо клімат спекотливий, а ґрунт піщаний (або холодний клімат і суглинний ґрунт), то звичайний гладкий спосіб посадки не принесе гарного врожаю. Ідеальною для такого клімату й ґрунту буде посадка в траншеї з органічним вмістом.

Перед посадкою картоплі в траншеї вносять будь-які органічні підживлення для захисту від хвороб і шкідливих організмів.

Такі траншеї ще восени наповнюють залишками різних рослин – бур'янами, бадиллям овочів, сіном, листям, що обпало, навіть паперовими і харчовими відходами. Потім присипають невеликим шаром землі і залишають до весни. Перед посадкою картоплі в траншеї вносять будь-які органічні підживлення для захисту від хвороб і шкідливих організмів. Картопля, вирощена таким способом, забезпечить істотне збільшення до врожаю.

Для тих ділянок, де ґрунт майже повністю складається із глини або перебуває в заболоченій місцевості, рекомендують використовувати гребневу посадку картоплі.

Джерело