(*15 лютого, на сороковий день після Різдва Христового, православні віруючі відзначають велике християнське свято – Стрітення Господнє або принесення до Єрусалимського храму Господа нашого Ісуса Христа. В народі його ще називають "Стрічання", "Громиця", "Зимобор"*)

За Писанням Діва Марія принесла до Єрусалимського храму двох молодих голубів. В храмі в ті дні служив один святий старець, на ім’я Симеон. У свій час він так забажав бачити обіцяного Богом месію, Ізбавителя Ізраїльського, що Господь Духом Святим передбачив йому, що він не побачить своєї смерті, доки не побачить Христа Господнього. Симеон був дуже похилого віку, але тоді в той день по натхненню він прийшов у храм. Більш детально це подія описана в Євангелії від Луки у другій главі з 25-го вірша.

Це день, який завершує сорокаденний святковий цикл з дня Різдва Христового.У християнські календарі він увійшов й тому, що подія, яка згадується в цей день є не тільки знаковою, але й одною з ключових моментів, які свідчать про високу місію, яку поклав Бог на Ісуса Христа.

На Стрітення в церквах прийнято після служби Божої освячувати воду та свічки, які ще називаються «громничними», бо їх запалювали і ставили перед образами під час грози, щоб вберегти людей і худобу від грому. У день Стрітення, прийшовши з церкви, запалювали її, щоб весняна повінь не нашкодила посівам і мороз дерева не побив. Колись саме цю свічку давали в руки тим, хто помирав, щоб полегшити передсмертні муки. А Стрітенській воді приписують такі ж властивості, як і Йорданській.

Коли святили в церкві воду, селяни набирали тієї води в нову - ще не вживану - посудину, приносили додому і пильно берегли. Цій воді приписувалась магічна сила. За народним уявленням, це - цілюща вода. Нею натирали хворі місця і вірили, що "поможе". Найкраще ця вода ніби помагала від "пристріту" - від хвороби, що її спричиняло "погане" око.

Також, що на Стрітення, за народними уявленнями, зима іде туди, де було літо, а літо - де була зима. Дорогою вони зустрічаються і говорять між собою. При зустрічі стара Зима і молоде Літо сперечаються між собою - кому йти, а кому вертатися. Якщо до вечора стане тепліше - Літо пересперечало Зиму, а якщо холодніше - Зима.

Народні прикмети

- Ясна і тиха погода в цей день віщує добрий урожай поля і роїння бджіл.

- Відлига - жди пізньої весни і бережи пашу та хліб, бо в поле виїдеш нескоро.

- Як на Стрітення півень нап'ється води з калюжі, то жди ще стужі!

- Як нап'ється півень води, то набереться господар біди!

- День Стрітення теплий і сонячний, то і весна тепла.

- Якщо на Стрітення дорогу перемітає - весна буде пізньою і холодною.

- Якщо в цей день сніжок - весною буде дощик, тобто весна буде затяжною і дощовою.

- Передбачити погоду могла і курка: якщо нап'ється біля порогу води - весна буде теплою і ранньою.

- Як на Стрітення з стріх капає, ще велика буде зима.

- Як на Стрітення є під стріхами бурульки, то цього року буде добрий урожай кукурудзи.

- Цього дня відлига - на ранню й теплу весну, сніг - на дощову, тривалу, а коли хуга - весна буде пізня й холодна.

- Якщо в цей день не видно сонечка - чекай суворих морозів.

- Вітер на Стрітення - до врожаю плодових дерев.

- Якщо на Стрітення холодно, то вже скоро весна. - Якщо вранці випав сніг - на врожай ранніх хлібів; коли ж у полудень - зернові будуть середні, а увечері - недорід.

- Якщо на деревах іній - вродять добре гречка і бульба. - Якщо у цей день хуртовина дорогу перемете - весна буде пізня й холодна.

- Якщо на Стрітення сонце визирає з-поза хмар, то весна не забариться, а якщо цього дня не буде видно сонця, то 24 лютого вдарять морози. - Як на Громницю день ясний, то буде льон прекрасний.

- Як сонце ясне на Громницю буде, то снігу випаде більше, ніж перед тим.