ЯЩИК
Мабуть, найдавніший спосіб вирощування розсади - посадка насіння у загальний ящик з наступною пікіровкою. Так вирощували розсаду наші бабусі. Ящик може бути дерев'яний, пластиковий або пінопластовий. Як правило, ящик ставлять на піддон, а зсередини вистилають поліетиленовою плівкою і заповнюють землею.
Плюси: у ящику можна виростити більше сіянців, чим в індивідуальних склянках; його зручно перевертати; ящик не вимагає додаткових пристосувань під час перевезення; його легко сколотити самостійно і заощадити гроші.
Мінуси: у процесі пікіровки або висаджування сіянців у грядки велика ймовірність ушкодження коренів (а це означає затримку росту і плодоносіння); дерев'яний ящик, наповнений землею, досить важкий.
ПЛАСТИКОВІ КАСЕТИ
Пластикові касети - це скріплені разом невеликі ємкості із дренажними отворами різної довжини і ширини. Вони дуже прості у використанні: необхідно просто заповнити кожну комірку ґрунтовою сумішшю і сміливо висаджувати насіння.
Плюси: легко підігнати під потрібний розмір, розрізавши ножицями; коштують недорого, а служать довго; касети легкі та компактні; уже мають отвори для гарного дренажу; розсада легко виймається з комірок.
Мінуси: касети "великого формату" незручні для транспортування, тому що дуже кволі й можуть тріснути під вагою землі і рослин; через те, що комірки скріплені між собою, при вийманні одного сіянцю можна ненавмисно порушити земляну грудку іншого; не безкоштовні; не кожній культурі вистачить місця в невеликій комірці (наприклад, корінню перців і баклажанів може не вистачити "глибини" касети).
ТОРФ'ЯНІ СТАКАНЧИКИ
Вони дуже популярні серед городників, особливо у прихильників органічного землеробства, оскільки виробляються з екологічно чистих матеріалів і легко розкладаються в землі. Часто рекомендують використовувати торф'яні горщики і склянки на другому етапі - для пікіровки розсади, а не для посіву насіння.
Плюси: міцні та безпечні, не містять токсичних речовин; стінки стаканчиків пористі, пропускають повітря й воду, не дозволяючи корінню "закисати"; розсада висаджується на постійне місце безпосередньо в горщику, а значить коренева система не травмується взагалі; розсада приживається практично 100%; торф, що розкладається, служить додатковим добривом.
Мінуси: не всі наявні в продажі торф'яні стаканчики відрізняються гарною якістю; мають схильність до розмокання; недешеві; можуть "запліснявіти", тобто покритися цвіллю; у торф'яних ємкостях ґрунт швидше втрачає вологу, а значить потрібно пильно стежити за розсадою і не допускати пересихання.
ТОРФ'ЯНІ ТАБЛЕТКИ
Торф'яні таблетки - спресований дрібний торф із живильними добавками в оболонці з міцної сітки. Їх укладають у піддон і заливають водою. Таблетки розбухають і збільшуються у висоту в кілька разів, після чого зверху в поглиблення висаджують насіння.
Плюси: пікіровка без зайвих рухів: таблетка просто закопується в ґрунт; відмінна повітро- і вологопроникність, що немаловажно для розвитку потужної кореневої системи; не потрібно готувати або купувати розсадний ґрунт, принаймні на першому етапі вирощування розсади.
Мінуси: дороге задоволення; як і у випадку з торф'яними горщиками необхідний постійний контроль за вологістю - дуже легко пересушити коріння сіянців. Однак спритні садівники завжди знайдуть вихід з положення. Наприклад, для рішення проблеми з вологістю торф'яні таблетки з розсадою поміщають у пластиковий контейнер з-під тістечок або торта. Контейнер заповнюють водою до країв, а таблетки вже самі беруть стільки вологи, скільки потрібно.
ПЛАСТИКОВІ СТАКАНЧИКИ
Один з кращих варіантів ємкостей для розсади - це пластикові стаканчики різної місткості. Вони можуть бути як спеціально "заточені" під вирощування розсади, так і звичайні прозорі з наборів одноразового посуду. Причому, знадобляться два комплекти таких склянок: одні обсягом 100-150 мл для первісної посадки насіння, а другі обсягом 500 мл для наступного пересадження молодих рослин (пікіровки).
Плюси: стаканчики дешеві, але прослужать не один рік; рослини легко витягаються без ушкодження земляної грудки.
Мінуси: якщо використовувати прозорі одноразові стаканчики, потрібно не забути проробити дренажні отвори (наприклад, розпеченим цвяхом); можуть виникнути складності під час перевезення (зазвичай стаканчики, щоб не перекинулися, поміщають у взуттєві коробки).