Створення компосту - хоч і не найскладніше, але теж свого роду мистецтво. Для того щоб одержати якісні органічні добрива, необхідно не просто зібрати рослинні матеріали та інші компоненти в якому завгодно місці, а дотримати технології, що дозволяє відходам перегоріти й визріти, перетворившись на краще (і найунівер-сальніше) з доступних для саду органічних добрив.

Готовність компосту до використання неможливо визначити з першого погляду або обчислити за певними строками. На процес його дозрівання впливають десятки різних факторів - від складу його самого до погоди. І в кожному окремому випадку визначити, чи добре визрів компост і чи можна його використовувати у своєму декоративному саду й на городі, не завжди просто. Орієнтуватися при цьому ніколи не варто лише на один з факторів. Про те, що компост повністю готовий до безпосереднього застосування, свідчать кілька важливих показників, які відрізняють перепрілий компост від недоспілого:

ОЗНАКА 1. РОСЛИННІ ЗАЛИШКИ В КОМПОСТІ ВЖЕ НЕПОМІТНІ

Компост готовий до застосування тоді, коли ви вже не можете за виглядом визначити, що саме поклали в компостну яму і які у добрива "шари". Він здобуває однорідну текстуру і стає фактично "цільним" добривом, у якому залишки листя від інших матеріалів розрізнити вже неможливо.

ОЗНАКА 2. ЗАПАХ

На відміну від свіжозакладеного, готовий компост пахне дуже приємно. У процесі перепрівання компостну яму складно назвати ароматним об'єктом, і саме тому компост рекомендують розміщати на периферії ділянки. Але як тільки компост буде готовий до використання і добре перепріє, то він придбає приємний лісовий аромат. Одним словом, запах готового компосту не повинен викликати у вас неприємних відчуттів. Він має істотно змінитися в кращий бік.

ОЗНАКА 3. ПРОСІВАННЯ БЕЗ ЗАЛИШКІВ

Якщо ви усе ще сумніваєтеся, чи готовий ваш компост до безпосереднього використання, то просійте невелику кількість добрив через сито. У готового компосту в результаті утворяться дрібні крихти. А от якщо він усе ще не дозрів, то ви явно помітите це за текстурою залишків, а то й зовсім не зможете перетерти його через сітку.

ОЗНАКА 4. ВІДСУТНІСТЬ ХРОБАКІВ

У процесі перепрівання в підвищеній температурі тепло (і вільний доступ до їжі) приваблює в компост безліч хробаків, які відіграють важливу роль у створенні цього органічного добрива. Але якщо на початку процесу по тому, чи багато у вашій компостній ямі хробаків, можна судити про якість розкладання, то після того, як компост добре перепріє, їх у компості не повинно залишитися зовсім. Повна готовність компосту означає відсутність як таких рослинних залишків, що не розклалися, які хробаки перетравлюють і перетворюють на перегній. А значить і залишатися в компостній ямі цим багато в чому недооціненим мешканцям наших садів просто ні до чого. Як тільки хробаки залишать ваш компост, сміливо починайте його застосовувати.

Джерело