Взагалі, яку людину називають бідною? Усім відомо, що міжнародні інститути вважають бідним, того, хто живе лише на 1,25 долар у день. Звичайні українські студенти за сучасним курсом долара, живучи на одну стипендію, мають витрачати трішки більше одного долара у день.
Ми опитали студентів з 10 областей України та з 2-ох держав-сусідок. Якої думки притримуються вони і чи змогли б вони жити на стипендію?
Вадим з Києва, який навчається у Національному авіаційному університеті, вважає: “ Це неможливо. У місяць на одну людину потрібно тисяч 5, це якщо жити у Києві».
Владислав з Рівного, студент Національного університету водного господарства та природокористування розповідає: « Мати стипендію 812 гривень, на яку потрібно самому прожити і водночас собі ні в чому не відмовляти, тобто навіть вийти з друзями десь посидіти – це нереально. Для цього як мінімум потрібно 1500 грн., але мені, як людині, яка живе з батьками, тобто я не плачу за комунальні послуги, квартиру вистачає і такої стипендії».
Ірина з Луцька, студентка Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки розповідає: «Ні, це неможливо. У Норвегії за таку стипендію як у нас можна купити 5 хот-догів, до прикладу. Мені здається, що прожитковий мінімум 1500 гривень, я думаю,що це звичайно мало, але в місяць я витрачаю близько 1500 гривень».
Річард з Києва студент Київського національного університету ім. Тараса Шевченка ділиться, що «вижити можна, якщо їсти всякі крупи, ходити пішки, але на 27 гривень у день не вийде», за його словами він витрачає «на дорогу йде приблизно 20 гривень, метро плюс маршрутка, ранок не можу почати без кави, а це точно ще 20 гривень».
Софія, яка родом з Черкас та навчається у Черкаському державному технологічному університеті має свою думку: « 870грн. - ви знущаєтесь? На 1500 грн. десь 2,500 нормально прожити можна у Черкасах, але це я живу з батьками, тобто я не плачу ні за «комуналку» ні за квартиру, якби я за них ще платила б, то тільки 3 тисячі на квартиру витрачала б».
Ярослав з Дніпра: «Вижити можна, але ось прожити - ні».
Ганна з Херсонської області: «Стипендії, справді, не вистачає. В Україні прожитковий мінімум для людини приблизно 1300 грн., а студент отримує 800-900, тобто студенти або не люди, або живуть не в Україні, а десь в Африці. Стипендія має дорівнювати прожитковому мінімуму. І це щонайменше».
Стасніслав з Києва студент Київсьої муніципальної академії естрадного та циркового мистецтв вважає, що «Неможливо. Потрібно не менше 2000 гривень». А ось натомість Анна, яка навчається у тому ж вищому навчальному закладі розповідає: « Спочатку треба провести певний аналіз, на що ти витрачаєш кошти найбільше і найчастіше? Я думаю, що можна, якщо правильно розподілити кошти. Але це треба сісти і розппланувати».
Олена з Одеської області , яка навчається у СНУ ім.. Лесі Українки: «Вважаю, що, звичайно, ні. Треба мінімум 1500 грн. у місяць, щоб прожитии - і це лише у Луцьку , але мені не завжди вистачає. У інших, більших містах - треба більше. До прикладу в Одесі, то як мінімум мені потрібно було б 2000-2500 гривень, щоб просто існувати. Це я не кажу про те, щоб жити як люди…».
Анна з Харківської області розповідає: «Можливо. Купуєш собі п'ять кілограм гречки, хлібчик, дві пачки чаю в пакетиках і живеш. На пари та з пар ходиш пішки. І вуаля - важко, але можливо.»
Яна студентка Рівне нського державного гуманітарного університету,але родом з Тернопільської області, має думку, що «800 гривень, то мало для прожиття, а якщо суто на харчування і на одну поїздку додому може вистачить ..я думаю ,десь 1200 грн. було б добре на все».
Ірина навчається у СНУ ім..Лесі Українки, проте її рідна область – Хмельницька. Розповідає: «Однієї стипендії не вистачить,по-перше,так як я їжджу додому раз у 2 тижні, на дорогу я витрачаю 250 грн., за 2 рази це 500 гривень. А як жити на 300 гривень далі?»
Катерина з Луцька ділиться: «Якщо житло і проїзд додому оплачують батьки, то можливо. Але ж, якщо студент повинен оплачувати це сам, то ні. Вважаю,що стипендія повинна складати хоча б прожитковий мінімум,а не 816 грн.»
Ася, яка навчається у Білорусії розповідає, що у Мінську на 32 долара (816 гривень) прожити неможливо, оскільки все дорожче у 2 рази. А от в Україні вижити можна, але нормальним життям це не назвати.
Людмила навчається і живе у Новосибірську зауважує: « У день я витрачаю 5-6 доларів і це лише їжа. А ось там одяг, косметика і так далі - це вже зовсім інші гроші. Мені здається, для нормального виживання потрібно 150доларів, а на стипендію не вижити ніяк».
Варто зауважити, якщо перевести стипендію українського студента в долари – це виходить 32 долара. А за стандартами ООН, людина має витрачати у місяць на все - 150 доларів, тоді вона живе за порогом бідності.
Та все ж таки, чи можливо це зараз перевіряє студентка другого курсу. Щоб дізнатись детальніше про експеримент і слідкувати за ним тисніть ТУТ.