Опис підсніжника звичайного
Підсніжник – зимостійка, дрібно-цибулинна рослина, що належить до сімейства амарилісових. Рослина невисока, в середньому 8-20 сантиметрів, з плоскими лінійними листками, що з’являються одночасно з квітконосом.
Квітка поникла, за формою нагадує дзвіночок. Пелюстки і чашолистки у квітки розрізнити неможливо. Видно лише шість чисто-білих часток оцвітини: три зовнішні – довгі, еліптичні і три внутрішні, більш короткі, клиновидні, з зеленою плямою у вершині, видні тільки в розкритому бутоні.
Плід підсніжника – м’ясиста коробочка, округлої форми з трьома стулками, в яких зріють нечисленні насіння. Соковитий придаток на насінні приваблює мурах, які розтягують насіння, тим самим поширюючи рослини підсніжника білосніжного.
Посадка підсніжника
Посадку рослин потрібно проводити після повного відмирання листя, в липні – серпні, в цей час у цибулин період спокою, вони добре приживаються. У рослин, пересаджених під час цвітіння, листя відразу після посадки починають в’янути, жовтіти, а потім відмирають повністю, що перешкоджає накопиченню поживних речовин в цибулині і дуже послаблює її. На наступний рік ослаблені рослини цвітуть погано, а можуть не зацвісти зовсім.
Місце для посадки можна вибрати затінене, під деревами або кущами, але найкраще підійде добре освітлене, прогріте сонцем. Підсніжники краще розвиваються на живильному, добре дренованому ґрунті (після внесення перегною), досить вологому і рихлому. Садити цибулини потрібно групами, по дві-три штуки, відстань між групами 30 сантиметрів, на глибину двох цибулин, але не менше 5 сантиметрів.
Цибулини, глибоко посаджені з часом стають більшими, а посаджені дрібно – активніше утворюють дітки, але при цьому дрібнішають.
Розмноження підсніжників
Розмножуються ці декоративні рослини за рахунок утворення цибулинок-діток і самосівом, без пересадки можуть обходитися досить тривалий час, понад сім років. У разі сильного розростання підсніжників, частинку квітів можна поділити на кілька, не загинаючи корінці вгору, швидко пересадити на нове місце і не підсушуючи коріння. Садити на таку ж глибину, як і росли.
Догляд за підсніжниками
Листя рослини беруть участь у накопиченні поживних речовин для цибулин, тому до повного відмирання їх не рекомендується зрізати. Під час вегетації рослин не потрібно проводити підживлення азотними добривами, щоб уникнути буйного росту листя. Краще використовувати рідкі підживлення калійними добривами, для формування здорових цибулин, а також фосфорними добривами, для активізації цвітіння підсніжників. Рослини стійкі до посухи, але в разі малосніжної зими або посушливої весни, їх доведеться додатково поливати, інакше квіти виростуть невисокими.
Імітуючи природні куточки, підсніжник білосніжний розміщують у різно-цвітучі групові посадки, з сонячної сторони під листопадними деревами і чагарниками, в поєднанні з пролісками, медуницею тощо.
Листя, восени опале з дерев і перепріле за зиму, добре живить ґрунт органікою і зберігає вологість, воно не є для підсніжників перешкодою. Навесні рослини з легкістю проб’ються через них, щоб зацвісти з першими весняними променями сонця, як тільки підтане сніг.
Всі представники роду підсніжників занесені в Червону книгу, є захищеними рослинами, врятувати їх від зникнення ми можемо вирощуючи в культурі на своїх дачних ділянках. А вони ранньою весною будуть нас радувати своїм цвітінням.