Торгові мережі пропонують нам звичний відомий продукт, соняшникова олія у досить широкому асортименті. Пропоноване масло розрізняється по сортах, виглядом, якістю, ціною, способів виробництва й обробки. Не всі, однак, впевнені в якості пропонованого товару промислового виробництва, оскільки виробники в процесі часто використовують деякі шкідливим речовини, залишки яких можуть знаходитися в кінцевому продукті. Але є альтернатива самому, в домашніх умовах приготувати якісну соняшникову олію, основний рецепт якої – нескладний.

Як зробити соняшникову олію?

Загальний принцип отримання домашнього соняшникової олії виглядає наступним чином: насіння треба очистити від лушпиння, вичавити масло, відфільтрувати або очистити іншим способом. У серйозному домашньому виробництві для очищення насіння використовують калібратори (апарати для очищення насіння), олійні преси та різні фільтри.

Для отримання соняшникової олії в невеликих кількостях насіння можна очистити млином для насіння, обробити за допомогою блендера, комбайна або м'ясорубки. Потім суміш насіння з лушпинням заливаємо холодною водою, щоб непотрібне нам лушпиння спливло (цей процес називається гідрофлотацією). Після видалення лушпиння відкидаємо масу насіння з водою на сито і даємо воді стекти.

В іншому варіанті, якщо зумієте добре відчистити зерна від лушпиння до віджиму, із зернової маси після віджимання вийде макуха, в який можна додати цукровий сироп або мед - вийде відмінна халва. Не використовуйте готове очищене насіння - олія буде гірчити.

Вичавити масло можна двома способами:

1) у м'ясорубки є насадки для відділення соку від макухи, які дуже навіть підходять для наших цілей.

2) по дні каструлі ближче до центру свердлимо кілька отворів для стоку олії. По центру дна свердлимо отвір під довгий товстий болт і закріплюємо його жорстко (гайкою). Як поршня використовуємо дерев'яний кружок з отвором під болт. Зверху гуртка нагвинчують гайку.

Масу, з якої будемо давити олію, поміщаємо в прес і загвинчуємо гайку зручним ключем, не поспішаючи. Під пресом знаходиться ємність, в яку стікає масло.

Тепер масло можна профільтрувати. Ще краще спочатку виморозити масло в потужному морозильнику при температурі не вище 15°С, а потім профільтрувати, так ми видалимо ще й залишки води. Зберігати масло найкраще в налитих доверху темних пляшках, герметично закупорених, без доступу світла, у прохолодному місці.

Джерело: http://smachnogo.pp.ua