За останні роки зросло ціле покоління дітей-підлітків , які цілими днями просиджують за комп'ютером і нічого не хочуть робити. Вони не бажають вчитися і допомагати батькам по дому, а про всяких гуртках, заняття спортом і спілкуванні з друзями вони й чути не хочуть. Все життя їх протікає в стінах батьківської квартири, а відносини з іншими членами сім'ї складаються у них дуже погано.

Входження в підлітковий період змінює кожної дитини. На тлі гормональних змін в організмі у дівчаток в 10-11 років, а у хлопчиків в 12-14 років процеси гальмування в головному мозку йдуть повільно, а збудження, навпаки, дуже швидко. Тому дітей підліткового віку будь-яка дрібниця дуже швидко дратує, а от після того як вони "заводяться" їх загальмувати вже дуже важко. Вони люблять чіплятися до слів і ображатися на оточуючих без жодної на те причини. У школі підлітки стають менш уважними, запам'ятовуючи тільки те, що їм цікаво і не завантажуючи пам'ять тією інформацією, що їм нудно. Кістки і м'язи у дітей підліткового віку ростуть нерівномірно, тому зовнішній вигляд у багатьох з них незграбний і непривабливий.

Гормональні сплески змушують підлітків жити в постійній напрузі і зміні настрою. Їм здається, що життя повне радості і щастя, то вони раптом впадають в апатію і плачуть, вважаючи, що їх незаслужено образили або не злюбили. Особливо сильно проявляється емоційна нестійкість характеру у дівчаток-підлітків, у зв'язку з початком менструального циклу.

З набранням в підлітковий вік дівчаток найбільше цікавить те, як вони виглядають і чи можуть вони подобатися хлопчикам. І якщо вона зауважує, що в неї маленькі груди, тонкі ноги чи ніс з горбинкою, то це все і може стати причиною втрати інтересу до життя. Хворий темою хлопчиків підліткового віку є маленький ріст, тому татам хлопчиків маленького росту треба терпляче пояснювати підлітку, що вони самі в його віці були нижчими ростом всіх дівчаток в класі.

Проблема з дітьми підліткового віку не виникає у батьків, які з дитинства звикли довіряти своїй дитині і не мали звички контролювати його без необхідності. Вже з дитинства вони спілкуються з дитиною на рівних, не сюсюкаються з ним і не вимагають від нього безумовного підпорядкування дорослим. Дитина в такій сім'ї добре розуміє, що будь-які помилки і помилки батьки йому пробачать. Тому він в підлітковому віці, також як і в дитинстві, ділитися з батьками своїми переживаннями і думками, а не намагається уникати спілкування з ними.

Якщо ж дитина з дитинства звикла тільки грати, їсти і спати, то і в підлітковому віці він буде байдужим до всього. Тут вже не варто дивуватися, якщо на всі ваші спроби залучити його до роботи по дому, він вас просто "посилає". Він не звик працювати і вважає, що за ним повинні доглядати батьки, а зараз, коли він відчуває себе сильним, це його ще й тішить. Дорікати в ліні і лаяти дитину, намагаючись викликати в нього залишки совісті марно, так ви тільки зробите його більш агресивним.

Для початку спробуйте просто поговорити з підлітком, розкажіть йому, як пройшов у вас робочий день і як ви втомилися. Пославшись на втому, попросіть його допомогу вам помити посуд. Якщо реакція у дитини буде позитивною, то і далі ведіть себе з дитиною також дружньому. Дуже скоро підліток сам захоче розповісти вам про своє життя і стосунки з однолітками, слухаючи його, ніколи не робіть йому зауважень і нотацій. Не сваріть його, не критикуйте і не вимагайте зміни поведінки.

Всякі поради змусять його тільки закритися, а спілкуватися підлітки люблять тільки з тими, хто їх добре розуміє і любить таким, якими вони є. Але сміятися і радіти тому, коли підліток розповідає вам про те, як він відібрав чогось у маленької дитини, звичайно ж, не слід. В цьому випадку потрібно серйозно поговорити з ним і знайти шляхи формування у нього правильного ставлення до життя. Можливо, за допомогою доведеться звернутися до психолога, але допомогти підліткові уникнути повторення помилок батьки зобов'язані.

Якщо ви шукайте відповідь на питання: "Чому підліток нічого не хоче?", То подивіться на своє життя з боку. Батьківський приклад - найголовніше у вихованні дитини. Якщо ви любите роботу, ніколи не сумує, вмієте радіти і спілкуватися, то і діти ваші будуть мати оптимістичний погляд на життя. Нічого не хочуть робити діти тих батьків, які постійно скаржаться на життя, люблять валятися в ліжку або сидіти з пляшкою пива перед телевізором, замість того, щоб разом прогулятися або сходити в театр з дитиною підлітком. Позитивний настрой батьків на майбутнє та їх віра у виконанні всіх мрій обов'язково вплине на світогляд підлітка і навчить його знаходити цікаві сторони життя.