Зазвичай пекінська капуста є улюбленим вітаміном багатьох у холодну пору року. Її ще люблять за легкість вирощування і цікавий смак. Є різні види пекінської капусти, ми поговоримо про вирощування листової, що так поширена в Україні. Вона відноситься до підвиду Ріпи, тому відносно холодостійка, світлолюбна, вимоглива до вологи і окультуреного грунту, має малий вегетаційний період, всього 50-70 днів. У наслідок особливостей клімату та примхливості пекінської капусти у городників виникають складності з її вирощуванням. Їхня основна помилка полягає в тому, що вони застосовують до цієї культури ту ж агротехнологію, що й до капусти білокачанної, не вивчивши особливостей капусти пекінської. У ряді випадків це спричинює стрілкування рослин, а городники впевнені, що їм просто продали не те насіння. Пекінська капуста - це не різновид білокачанної, а зовсім самостійний вид рослини. І розсада нітрохи не схожа на своїх побратимів: листочки у неї шорсткі, більше нагадують листя редису або суріпки.
Посадка пекінської капусти розсадою
Насамперед потрібно знати, що якщо пекінську капусту вирощувати для росту листя і зав’язі качанів, то їй потрібен світловий день не менше дванадцяти годин і температура 16-20°С (посів потрібно проводити навесні на розсаду або у середині липня), а для стрілкування понад тринадцять годин і при будь-якій зміні погодних умов (різке похолодання, спека). Для весняної посадки розсади пекінської капусти: в кінці квітня (з 15 по 25) в розсадні горщики з торфо-перегнійною сумішшю посійте по три насінини і через три-чотири дні чекайте появи перших сходів. Коли з’являться перші листочки, залиште самий сильний і міцний, інші видаліть. Через три тижні, коли з’являться 5-6 листочків, пересадіть розсаду пекінської капусти у відкритий грунт за схемою 35×25 сантиметрів.
Полийте під корінь кожну рослину і перший час на ніч вкривайте капусту від похолодань і заморозків. Протягом перших чотирнадцяти днів після посадки вечорами накривайте розсаду лутрасілом для штучного скорочення світлового дня (для зав’язування качанів). Урожай отримаєте вже в червні місяці.
Навесні можна обійтися і без вирощування розсади пекінської капусти, а сіяти насіння безпосередньо у відкритий грунт на глибину до одного сантиметри, роблячи відстань між рядами 20-25 сантиметрів. При появі перших сходів проведіть проріджування через кожні 8-10 сантиметрів, а через тиждень ще одне проріджування через одну рослину.
Для вирощування пекінської капусти розсадою: наприкінці липня у відкритому грунті зробіть лунки і в кожну посійте по три насінини на глибину два-три сантиметри, роблячи відстань між лунками 35-40 сантиметрів, а між рядками 40-50 сантиметри. При появі перших сходів залиште в кожній лунці по одному сильному паростку, а з рештою «попрощайтеся». Через 21 день проведіть підгортання пекінської капусти. За вегетаційний період проведіть неглибоке розпушування (до п’яти сантиметрів) міжрядь (3-4 рази), а після змикання листя в міжряддях проведіть прополку. Поливати пекінську капусту потрібно помірно, але регулярно, не допускаючи перезволоження і посухи грунту. При тривалій спеці грунт зволожуйте до 20-сантиметрової глибини.
Для вирощування качанових сортів, посів насіння проводять в кінці липня, так як при ранньому посіві качани не утворюються.
Після посіву насіння пекінської капусти незалежно від часу посіву (квітень або кінець липня) через 10-12 днів проведіть нову сівбу, так можна зробити дві-три сівби. Таким чином, капуста у вас буде дозрівати в різний час.
Догляд за пекінською капустою
Регулярне розпушування, не допускаючи утворення кірки на ґрунті. Видаляйте з ділянки бур’яни, поливайте.
Позбавляйтеся від шкідників. Розсаду пекінської капусти дуже люблять хрестоцвіті блішки, сходи знищують повністю, тому після посіву насіння накрийте посадки лутрасілом або посипте землю навколо золою. Заготовте заздалегідь приманки від слимаків або будьте готові до боротьби зі слимаками. Переглядайте нижню сторону листя, на предмет відкладених яєць метеликами капустниці, якщо є такі, то вручну птрібно їх знищити.
Стрілкування пекінської капусти можна не допустити, якщо:
- дотримуватися агротехніки і строків посадки;
- не закалювати розсаду пекінської капусти;
- висаджуючи розсаду у відкритий грунт, робіть це обережно і з грудкою землі, так як корінці у капусти дуже слабенькі;
- не допускайте густоти насаджень;
- садіть розсаду пекінської капусти в грунт, збагачений поживними речовинами;
- не пересаджуйте капусту.
Порада дачникові: сортів пекінської капусти багато, способів посадки теж вдосталь, тому експериментуйте і підбирайте те, що підійде саме для вашої грядки.
ЧИТАЙТе ТАКОЖ: