Деякі садівники й городники вважають, що доглянута ділянка - це така, де на чорних голих грядках рівними рядами стоять висаджені овочі, а в міжряддях немає ні однієї зайвої билини. Вони мучать себе постійними прополками й розпушуваннями, поливають і підживлюють грядки мінеральними добривами, а рослини однаково погано ростуть, урожай дають слабенький. Господарям же невтямки, що така агротехніка йде врозріз із законами живої природи.
Мульчування - це прикриття ґрунту між рослинами будь-яким доступним матеріалом (тирсою, соломою, папером, плівкою, дрібними камінцями, ганчір'ям, опалими листями, торфом, перегноєм, шишками та ін.). Як варіант, що частково замінює мульчування, можна використовувати грунтопокровники - рослини з поверхневою кореневою системою, які, розростаючись, покривають ґрунт немов килимом. Тут необхідно враховувати те, що грунтопокровники не повинні конкурувати з основними рослинами, тобто їх потрібно висаджувати серед чагарників і дерев, що добре прийнялися, а також багатолітників з потужною кореневою системою.
У чому ж полягає важливість і корисність мульчування?
- По-перше, мульча з елементів, що перегнивають, служить живленням для рослин протягом усього вегетаційного періоду, Інакше кажучи, це тривале підживлення, що надходить поступово і довго, причому без додаткових зусиль садівника. Знаючи особливості розвитку тих або інших рослин можна підібрати для кожної з них оптимальну мульчу.
- По-друге, мульча допомагає боротися з бур'янами. Такі матеріали, як плівка, картон, ганчір'я дозволяють позбутися навіть від злісних багаторічних бур'янів, таких як пирій, осот та інших. Якщо під кущі покласти густим шаром тільки що виполоті бур'яни, то можна буде позбавити цю землю від майбутніх бур'янів, допомогти землі зберегти вологу і створити живильне середовище з перегнилих рослин.
- По-третє, мульча рятує від перекопування, особливо ті землі, які добре структуровані та не засмічені злісними бур'янами. Зайве перекопування порушує структуру ґрунту, знижує його пористість, що утворюється при гнитті рослинних залишків, а, отже, порушує підземне дихання кореневої системи рослин. До речі, якщо на ділянці є задернений, тобто зарослими бур'янами шматок землі, то, поклавши на нього товстий шар мульчі і залишивши його, наприклад, до майбутнього року, можна перетворити цей шматок у повноцінну, родючу грядку.
- По-четверте, використання мульчі дозволяє зменшити полив рослин навіть у пекуче та сухе літо, і постійне розпушування ґрунту. Відомо, що після дощу та рясного поливу необхідно рихлити кірку, що утворюється при цьому, котра порушує кореневе дихання рослин і надходження вологи до коренів. При використанні мульчі ця проблема відпадає.
- По-п'яте, мульча захищає рослини та плоди від гнилі та інших неприємностей, що виникають при контакті рослин із землею. Наприклад, полуницю (що в перекладі з англійського означає «солом'яна ягода») рекомендується між рядами або вистилати соломою, або покривати плівкою.
- По-шосте, використання в якості мульчі різних підручних матеріалів дозволяє в деякій мірі вирішити проблему використання сміття на ділянці (плівки, паперу, картону, ганчір'я, дрібних камінців, виполотих бур'янів, опалого листя).
Для мульчування грядок використовуються як органічні, так і неорганічні матеріали. У якості органічної мульчі може служити торішнє листя, солома, компост, суха трава, а так само будь-яка здрібнена органіка аж до тирси і дрібної стружки.
Шар органічної мульчі повинен становити приблизно 5-10 сантиметрів. Занадто тонкий шар не зможе перешкоджати росту бур'янів, а занадто товстий буде ускладнювати доступ повітря до коренів рослин. Головне достоїнство органічної мульчі полягає в тому, що вона, перегниваючи, удобрює ґрунт.
Необхідно, щоправда, ураховувати, що при мульчуванні ґрунту тирсою, стружкою або соломою їх потрібно регулярно поливати азотовмісними настоями з коров’яку або пташиного посліду, щоб вони не витягали з ґрунту азот. Мульчування органікою варто починати після того, як ґрунт прогріється, зійдуть і вкореняться посаджені рослини. Потім мульчу необхідно періодично поповнювати не рідше одного - двох разів на місяць. Для поповнення мульчі підійдуть свіжоскошені рослини-сидерати, здрібнена газонна трава, отримані при прополці та добре підв'ялені бур'яни. Згодяться будь-які рослини, що опинилися під рукою, будь-то кропива, лопухи або лугова трава. Не можна тільки використовувати пирій, що проростає навіть підсушений, а потім його не виведеш.
З неорганічних матеріалів для мульчувания грядок використовують руберойд і різний вид плівки. Такими гнучкими матеріалами після посадки рослин закривають міжряддя. Плівка повинна бути темною, щоб не давати можливості рости під нею бур'янам. Для мульчування полуничних грядок найкраще підійде чорна плівка з агроволокна. Вона дозволяє ґрунту дихати і пропускає до нього вологу. Цією плівкою з попередньо зробленими отворами повністю накривають підготовлену грядку, надійно закріплюють її, після чого через прорізані отвори саджають у ґрунт розсаду. Неорганічна мульча більш довговічна, але не може служити добривом для ґрунту. І це її головний недолік.