Православні та греко-католики відзначають Різдво 7 січня. До куті на пісну вечерю обов'язково готують узвар, також на столі, мають бути 12 пісних страв на честь 12 апостолів.
Різдву передує чотиритижневий піст. Його останній день називається Святим вечором, або Багатою кутею. У цей день люди намагаються не їсти до сходу першої зірки. Потім починається святкова вечеря. На стіл господині готують 12 пісних страв. Першою куштують кутю. Потім їдять усе інше, запиваючи узваром. Різдвяним атрибутом є також дідух – сніп із колосків жита або пшениці, зібраних у кінці жнив.
Дванадцять страв на Святвечір
Головна різдвяна страва – кутя. Інші 11 мають бути пісні: без м'яса, молока, яєць та жиру. Тільки на олії. Так, на Різдво крутять голубці з пшоном, готують заливну рибу, вінегрет, корейську моркву, салат із квашеної чи свіжої капусти, тушкують капусту з грибами, варять картоплю або кашу, квасолю, ліплять вареники з капустою, грибами, картоплею, вишнею, маком та грушками, готують грибну і рибну юшку, смажать гриби з цибулею.
Кутю зазвичай готують із пшениці, рідше – з перловки або рису. Крупу добре промивають, заливають холодною водою і залишають на півгодини, щоб набухнула. Потім відціджують, заливають окропом і годину варять на невеликому вогні. У готову кашу додають розтертий у макітрі (або у дерев'яній ступці) мак, розмочені родзинки і курагу, мелені м'ясорубкою горіхи. Все заливають виноградним соком, додають по ложці меду та церковного вина "Кагор".
Перелік 12 страв, котрі готують на Святвечір, щоб кожен місяць у новому році був щедрим:
- Кутя.
- Узвар.
- Риба смажена.
- Пісний борщ.
- Тушкована капуста з грибами.
- Голубці з рисом і грибами.
- Пшоняна каша з грибною приправою на олії.
- Салат із буряка и чищеного оселедця.
- Салат із солоних огірків, кислої капусти та цибулі.
- Квасолеві млинці.
- Гостра приправа із товченого часнику, чорного перця, зеленого кропу, томатної пасти та олії.
- Варена картопля, змащена товченим часником з олією. ( Картоплю можна замінити варениками з картоплею, капустою, вишнями.)
Рецепти куті:
1. Кутя звичайна
Інгредієнти: 2 скл. пшениці, 1 скл. маку, 1 скл. горіхів, 50 г родзинок, 100 г меду, 50 г чорного шоколаду.
Пшеницю помити, замочити на кілька годин. Потім варити на середньому вогні до готовності. Мак промити, запарити (залити на 20–30 хв. окропом) і перетерти в молоко у макітрі. У сьогоденні макітр немає, то використовують м'ясорубку – перемелюють мак 2–3 рази (результат не можна рівняти з меленим у макітрі маком, краще використовувати кавомолку). Горіхи подробити і присмажити до золотавого кольору. Усе перемішати, додати вимиті і підсушені родзинки, мед, цукор і, за бажанням, тертий шоколад (традиційна кутя готується без додавання шоколаду).
2. Кутя з пшениці з маком чи з варенням
1 фунт пшениці перебрати, перемити, всипати в окріп, коли закипить – вилити на дуршлаг, перемити холодною водою, скласти в каструльку, залити водою, скип’ятити, накривши кришкою, i поставити в гарячу піч на чотири години. Коли впріє до м’якості, витягнути та поставити у холодне місце. У цей час вимити 1 склянку маку, обдати окріпом, злити воду, перемити у холодній воді, злити її, ще раз обдати окріпом, обдати холодною водою, злити її, терти у кам’яній чашці, поки не побіліє і не розітруться зерна, положити 0,5 склянки цукру чи 2 ложки меду, змішати з пшеницею, підлити трішки охолодженої кип’яченої води. Замість маку можна покласти у пшеницю склянку ягід і фруктів з варення, без соку, розвести цукровою кип’яченою водою.
Узвар.
Узвар – це приємний прохолоджуючий напій з сухих фруктів і ягід. Назва походить від дієслова "заварити", оскільки фрукти тільки доводяться до кипіння.
Приготування: сухофрукти ретельно промити і покласти в киплячу воду, варити 15 хвилин, заправити медом, довести до кипіння і дати настоятися в холодному місці.
- 50 г груш.
- 50 г яблук.
- 30 г родзинок.
- 100 г меду.
- 1 л води.
Голубці з рисом і грибами.
- 1 капустина,
- 1 склянка рису,
- 1 цибулина,
- 1 морквина,
- 1 склянка сухих грибів,
- сіль, перець,
- олія для смаження,
- олія для поливання голубців.
Цибулю підсмажити на олії до півготовності. Додати потерту моркву і готувати до готовності. Гриби відварити і змолоти. Додати підсмажену цибулю і моркву. Рис відварити до півготовності. Вимішати з цибуляно-грибною масою. Посолити і поперчити. Капусту запарити в кип”ятку 7-8 хвилин, розібрати на листочки, вирізати потовщення. Начинити листки фаршем, скласти конвертиком. Помістити у кастрюлю, на дно якої пкласти залишки від капусти. Залити кип”ятком з сіллю Готувати 30 хв. Подавати, поливши олією.
Оселедець у червоному соусі.
- 1 кг замороженого оселедця,
- 2 великі цибулини,
- 50г води,
- 2 ст.л. 9% оцту,
- 1 ч.л цукру,
- 2 ст.л солі,
- 2 ст.л. кетчупу,
- 100 мл олії,
- щіпка чорного молотого перцю.
Цибулю порізати тоненькими кільцями і закип»ятити з цукром, сіллю, перцем, олією, оцтом. Додати кетчуп і прокип”ятити 1 хвилину. Охолодити і залити цією сумішшю почищеного від кісточок і порізаного на шматки оселедця. Поставити в холодильник. За добу оселедець готовий.