Чи такий магічний ефект поліпшення нашого життя має наявність другої половинки?
Американські вчені Сьюзан Браун і Метью Райт з Університету Боулінг Грін опублікували цікаве дослідження, яке оспорює цей факт: виявляється, одинаки, або сингли, відчувають набагато менше стресів, ніж парочки. Бути на самоті означає жити безтурботно - до такого несподіваного висновку приходять учені. Коли любов не рятує Сьюзан і Метью почали своє дослідження з гіпотези про те, що одружені і заміжні люди мають набагато більш високим рівнем психологічного благополуччя на базі попередніх публікацій вчених, які стверджують, що в парі ми живемо не тільки щасливіші, а й довше. Але виявилося, що наявність або відсутність пари не впливає на нашу схильність депресії, психічних захворювань або стресів: на подив, одинаки і женатики показали однаковий результат. На наступному етапі Сьюзан і Метью заглибилися в поняття стресу і з'ясували, що рівень напруги в деяких парах виявився вищим, ніж у одинаків, особливо в моменти початку відносин і в фазі співжиття. Як не дивно, люди в парах також заявляли, що відчувають самотність і страждають від цього почуття. Виходить, любов зовсім не універсальні ліки від самотності і секрет щасливого життя полягає в чомусь іншому?
Обережно, залежність!
Аналізуючи результати своєї роботи, Сьюзан Браун і Метью Райт повертаються до модної нині фрази: ніхто не зробить вас щасливою, крім вас самої. Відсутність різниці в схильності до психічних розладів у парочок і одинаків говорить тільки про одне: присутність іншої людини у вашому житті не позбавляє вас від внутрішніх проблем, якщо вони вже є. Психологи стверджують, що ми ніколи не вибираємо партнера «просто так» - ми шукаємо в ньому ті якості і стан, які нам хотілося б розвинути в нас самих. Через відносини ми хочемо «доростити» себе, стати кращою версією самих себе, і це цілком нормально. Проблеми з'являються в той момент, коли наш партнер не просто надихає своєю присутністю, а буквально укладає в собі все наше існування. Ми живемо не від імені себе, а від імені партнера, підживлюючи свої ресурси через нього і перекладаючи на нього всю відповідальність за наше особисте щастя. В такому випадку сепарація, як в найвідоміших драматичних творах російської літератури, буде неймовірно трагічною і болючою. Але і до того як вона відбудеться, «залежна» половинка пари пройде через неймовірну кількість стресів через те, що не тримає в руках контроль над своїм життям, а довіряє його іншій людині.
Не одна, але дуже самотня
Для багатьох до цього часу є парадоксальним той факт, що і в парі можна бути жахливо самотнім або самотньою. Так, ви можете проживати під одним дахом, називатися сім'єю, викладати загальні фотографії, виховувати дітей разом і при цьому відчувати себе абсолютно чужими людьми. Рівень відчутної самотності в таких ситуаціях буває навіть вище, ніж у реально одиноких людей. Звідки виникає це дивне відчуття покинутості і ізольованості? Психологи пояснюють це втратою зв'язку з самим собою або з партнером. Хтось один (або навіть обидва!) В парі закритий, розсерджений, хворий або сильно втомився, тому відгороджується від світу. У такі моменти важливо зрозуміти, хто з вас ховається в шкаралупі, не перекладати провину на іншого, визнати свою закритість і почати працювати з нею. А інакше ви ризикуєте не з'єднатися з жодною людиною в цьому світі, тому що відносини як перспектива зв'язку з іншою істотою будуть будити не радість, а глибокий відчай і розчарування.
Стрес - іменник жіночого роду?
Дослідження Сьюзан Браун і Метью Райта відмінно доповнює інші роботи на тему гендеру і вільного часу, які наочно показують: у заміжніх жінок набагато менше вільного часу, але при цьому в рази більше справ, ніж у самотніх. Коли ви перебуваєте в статусі single, то виконуєте обов'язки тільки перед самою собою, а в парі на вас часто лягають додаткові турботи про чоловіка, а потім і про дітей. В ідеальному світі чоловіки і жінки порівну поділяють домашні обов'язки і турботи по вихованню дітей, але в реальності і в Швеції, і в Австралії, і в Бразилії, за статистикою, жінки завжди беруть на себе більше побутових справ, навіть якщо вони працюють і заробляють так ж, як і їх партнер. У понеділок в гонці між офісом, школою і брудними тарілками після вихідних легко забути про самотність, але ось стреси точно вам про себе нагадають. І в такому випадку в парі ви дійсно «згораєте» і живете під набагато більшим пресингом, ніж на самоті. Що, втім, не означає, що одне краще іншого.