Отримати більш ранній і високий урожай смачних соковитих ягід полуниці, вберегти їх від гниття та шкідників, полегшити життя городникові покликане мульчування. У різних матеріалів, які використовуються у якості мульчі, є свої переваги і недоліки.

Навіщо і коли мульчувати полуницю

Мульчування як агротехнічний прийом відоме ще з XVII століття. Назва походить від англійського слова "molsh", що в перекладі означає "укриття". Органічна мульча сприяє поліпшенню структури ґрунту, роблячи його більш пухким і родючим. І, як наслідок, під таким прошарком підвищується врожайність культур.

Крім того, мульчування захищає ґрунт від перегрівання і пересихання, перешкоджає зростанню бур'янів. Завдяки цьому скорочується кількість прополок, поливів, та розпушування ґрунту, а у садової суниці покращується імунітет, і ягода залишається чистою навіть після сильних дощів.

Досвідчені садівники мульчують полуницю двічі на рік. Вперше полуницю вкривають шаром мульчі навесні, коли на кущах з'являються зав'язі. У результаті квітконоси не контактують із ґрунтом. Після збору останнього врожаю садової суниці або наприкінці літа мульчу прибирають, а наприкінці жовтня кущики знову мульчують, щоб захистити рослини від підмерзання. Навесні, коли полуниця починає зростання, шар мульчі видаляють.

Але слід врахувати, що не усі матеріали підходять для мульчування ягідника у осінньо-зимовий період. Вкривати полуницю на зиму краще за все сухим листям, скошеною травою, соломою або хвоєю. При цьому мульчу потрібно розкладати товстим шаром не на самі кущі, а переважно на ґрунт навколо і між ними. Тоді мульчування полуниці буде максимально ефективним.

Незалежно від термінів укладання мульчуючого матеріалу (восени або навесні), ґрунт і рослини до цього потрібно підготувати. У полуниці необхідно видалити сухе листя, зайві вуса. Слід також прополоти бур'яни, розпушити ґрунт і рясно полити, внести сезонну підгодівлю і лише потім укладати мульчу.

10 матеріалів для мульчування полуниці

Однозначної відповіді на питання, яка мульча для полуниці краща, немає. У кожного виду є свої плюси і мінуси. Вибір матеріалу залежить від площі вирощування садової суниці, типу ґрунту, на якому вона зростає, і навіть сорту культури.

Органічна мульча збагачує ґрунт корисними речовинами, підвищує його родючість. Однак її необхідно постійно поповнювати, оскільки органіка розкладається і переходить у ґрунт. Штучні мульчуючі матеріали більш довговічні, але вони не можуть підвищити родючість ґрунту і у спекотну погоду можуть його перегрівати.

Мульчування полуниці соломою

Серед усіх органічних матеріалів для мульчування полуниці лідером є солома. Вона найбільш доступна, добре пропускає воду і відбиває сонце, стримує випаровування вологи з ґрунту і захищає ягоди від контакту із землею.

Для мульчування полуниці соломою вибирайте лише сухий матеріал, розкладайте його навколо рослин рівномірним шаром близько 15 см завтовшки. Не думайте, що це занадто багато: мульча незабаром осяде.

Клітковина, яка міститься у соломі, повільно розкладається, що перешкоджає її швидкому гниттю. Але і поживна цінність у неї нижча. Крім того, солома підкислює ґрунт і витягує з нього азот. Щоб компенсувати його втрату і підживити полуницю, замульчуйте кущі сумішшю соломи і компосту або перепрілого гною.

У осінньо-зимовий період солома служить притулком для гризунів і розноситься ділянкою вітром, тому для укриття рослин від холодів вона не рекомендується. Під час осінніх робіт її слід збирати і утилізувати.

Мульчування садової суниці сіном

На відміну від соломи сіно містить клітковину, що легко розкладається, завдяки чому полуниця забезпечується гарним харчуванням. Але це ненадовго, адже швидке розкладання виснажує тонкий шар мульчі, а у більш високого призводить до загнивання нижніх шарів. Тому сіно більше підходить, як тимчасове підживлення. Його потрібно укладати шаром у 7-10 см і кожні два тижні міняти.

Під час перегнивання сіна у ґрунті розмножується сінна паличка — корисний організм, який перешкоджає виникненню на полуничній плантації грибкових інфекцій.

Перед укладанням сіно гарненько збийте, щоб "вибити" насіння бур'янів, після чого замочіть і висушіть на сонці.

Мульча для полуниці з бур'янів і трави

Альтернативою соломі і сіну можуть стати виполоті бур'яни (без насіння і коріння) або скошена газонна трава. Вони містять компоненти, що швидко розкладаються, забезпечують полуницю необхідним харчуванням. Дістається така мульча безкоштовно, її легко розкладати, вона добре зберігає вологість ґрунту.

Однак сировину потрібно попередньо підсушити, інакше у похмуру погоду зелень загниє. З цієї ж причини таку мульчу можна використовувати лише влітку.

Шар завтовшки у 5-7 см необхідно, як і сіно, міняти кожні два тижні. Після того, як мульча з трави або бур'янів укладена, грядки не слід поливати протягом найближчих 7 днів.

Мульчування полуниці чорною плівкою

Серед неорганічних матеріалів для мульчування полуниці найбільш часто використовують чорну поліетиленову плівку, що завтовшки має бути не меншою за 30 мкрн. Вона добре утримує вологу, перешкоджає зростанню бур'янів, не дає вусам вкорінюватися, підвищує температуру ґрунту на декілька градусів, що дозволяє отримати урожай у більш ранні терміни. Її вартість нижча, ніж у нетканих матеріалів.

Однак плівку рекомендується використовувати лише під час весняного мульчування: взимку вона не зможе захистити рослини від морозів. Крім того, така плівка не пропускає повітря і може призвести до випрівання коріння полуниці. А ще під час весняних заморозків на цьому матеріалі накопичується конденсат, який може стати причиною пошкодження рослин.

До мінусів використання цього матеріалу можна зарахувати і необхідність організації крапельного поливу.

У південних регіонах краще використовувати двоколірну плівку (нижній шар — чорний, а верхній — білий). Такий матеріал знизить ризик перегріву ґрунту під час спекотного літа.

Небезпеку перегріву ґрунту можна знизити й у інший спосіб: потрібно просто розкласти на поверхні чорної плівки траву або солому.

Мульчування чорною плівкою проводять на етапі посадки молодих розеток полуниці. Навесні видаляють бур'яни, перекопують ґрунт і вносять органічні добрива. Вздовж периметра грядок роблять борозну, глибина якої 10 см, накривають поверхню плівкою, яка на 20-30 см більша за полуничну грядку, і у ній через кожні 30 см роблять хрестоподібні прорізи або округлі отвори діаметром 8-10 см.

Наступний такий же ряд із отворами роблять, відступивши від попереднього на 60 см. Через хрестоподібні отвори у землі викопують лунки і садять туди кущі полуниці, а плівку закріплюють шпильками або важкими предметами.

Мульчування садової суниці спанбондом

Незважаючи на те, що поліетиленова плівка набагато дешевша, досвідчені садівники все ж таки воліють використовувати чорний спанбонд (агроволокно) із щільністю не меншою за 50 г/кв. м. Він не пропускає світло, підтримує температуру і вологу у ґрунті. До того ж служить довше і краще закріплюється на грядці. Через спанбонд також можна поливати і підгодовувати полуницю.

До мінусів використання такого матеріалу можна віднести перегрів землі у південних регіонах і ризик розвитку грибкових захворювань через конденсат, який збирається під поверхнею полотна у зонах із підвищеною вологістю. Щоб уникнути випрівання коріння полуниці, практикують провітрювання, для чого періодично піднімають спанбонд вздовж країв грядок.

Технологія укладання мульчі з цього матеріалу аналогічна плівці.

Мульчування садової полуниці тріскою

Садова тріска — найбільш довговічний матеріал для мульчування садової суниці (служить до 5 років). Вона добре захищає ґрунт від перегріву і промерзання, стримує зростання бур'янів і надає грядкам естетичний вигляд. Для мульчування здебільшого застосовують кору сосни або модрини дрібної чи середньої фракцій.

Тріску укладають шаром у 5-7 см. Але через те, що вона гірше утримує вологу, потрібні більш часті поливи. Земля під нею швидко пересихає і ущільнюється, що не кращим чином відбивається на розвитку полуниці, яка потребує пухкого і помірно вологого ґрунту. Так і прибрати потім тріску з ділянки набагато складніше.

Мульчування полуниці хвоєю

У якості мульчі використовують не лише саму хвою (голки), але і шишки, тонкі гілочки і кору хвойних дерев. Такий матеріал швидко перегниває, від чого ґрунт стає рихлим і поживним. Крім того, хвоя перешкоджає поширенню сірої гнилі і захищає ягідники від шкідників. Шар укладають завтовшки у 3-5 см.

Мульчування хвоєю восени захистить полуницю від морозів. Але врахуйте: цей мульчуючий матеріал потрібно з обережністю застосовувати на кислих ґрунтах, оскільки у міру перегнивання він ще більше підкислює ґрунт. Там його слід вносити, перемішавши із золою. Та й зібрати необхідну кількість хвої нелегко, як і укладати її.

Мульчування полуниці тирсою та стружкою

Свіжі тирса і стружка гарно виглядають на грядці. Вони добре відбивають сонячні промені і утримують вологу, краще за сіно і солому стримують зростання бур'янів, заважають пересуванню равликів і слимаків.

Однак цей мульчуючий матеріал погано захищає садову суницю від шкідників: у тирсі живуть комахи. Крім того, розкладаючись, тирса забирає з ґрунту азот. Тому потрібно використовувати стару перепрілу тирсу, або перед застосуванням свіжої підгодовувати полуницю підвищеною дозою азотних добрив.

Часте використання соснової хвої і тирси хвойних порід підкислює ґрунт, тому під час застосування цих мульчуючих матеріалів на полуничну грядку потрібно вносити золу або доломітове борошно.

Мульчування картоном

У якості мульчі використовують картонні коробки або щільний пакувальний папір. Газети застосовувати не рекомендується: деякі види друкарської фарби шкідливі для рослин. Картон добре захищає полуницю від бур'янів і від перегріву у спеку, підвищує вологість навколо рослин.

Картон для мульчування полуниці краще використовувати лише у весняно-літній період, оскільки взимку під ним можуть сховатися від морозу гризуни і шкідники.

Аркуші картону розкладають внапуск так, щоб їх краї виступали за кордони грядки приблизно на 20 см. Після цього на картон насипають ґрунт шаром у 10 см і залишають на грядці у такому вигляді на тиждень.

Через деякий час за допомогою садової лопатки або кельми у мульчі роблять отвори, у них висаджують полуницю і відразу ж поливають. При цьому ґрунт між кущиками не зволожують, щоб картон не став м'яким занадто швидко. Коли полуниця підросте, грядку можна додатково накрити скошеною травою, сіном чи соломою.

Мульчування полуниці перегноєм і компостом

Ці матеріали відмінно захищають рослини від переохолодження і перегрівання, а ґрунт від пересихання та вивітрювання. Крім того, органіка добре живить кущики суниці. Гній і компост покращують структуру ґрунту та протистоять розвитку хвороботворної мікрофлори.

Проте темний колір мульчі з цих матеріалів підвищує температуру ґрунту. Якщо ж під час їх приготування були допущені помилки, то вони можуть стати джерелом бур'янів і хвороб. Так і потрібно не забувати регулярно оновлювати шар мульчі, оскільки вона швидко переробляється ґрунтовими організмами.

Крім того, для мульчування полуниці можна використовувати комбінований матеріал. Спочатку укладають шар соснової хвої, а на неї — сіно, солому або сухе листя.

Джерело