Дотримання правильного режиму вирощування розсади допоможе отримати бажаний урожай.

Капуста білокачанна — це той овочевий продукт, який має попит при складанні меню для будь-якої людини. Для дачників і власників присадибних ділянок виростити цю рослину не складе труднощів, якщо сама посадка капусти буде проведена грамотно і з дотриманням основних агротехнічних правил. Перше, що потрібно зробити — це визначитись з сортами і вибрати 1-2 сорти ранньої капусти, стільки ж середнього терміну дозрівання і 2-3 пізньої. Такого розмаїття повинно вистачити на приготування різних страв в будь-який період часу року. А від того, які сорти обрані, залежатиме посадка капусти і її подальше вирощування.

Посадка капусти на розсаду

Білокачанну капусту переважно всі городники вирощують за допомогою розсади. А оскільки рослина володіє особливою холодостійкістю, то і розсаду можна вирощувати при вуличних погодних умовах. Однак якщо земля до моменту посадки капусти ще не прогрілася, то ящик з розсадою можна розмістити на холодному підвіконні або в теплиці.

Посадка ранньої капусти

Період росту і дозрівання ранньої капусти займає всього 60 -100 днів, за який вона встигає сформувати невеликі і не дуже тугі вилки. За строками сівби потрібно орієнтуватися на погодні умови кожної конкретної місцевості. Посадку капусти здійснюють за 45 днів до пересадки розсади у відкритий ґрунт, так що легко можна підрахувати, коли необхідно починати сівбу капусти.

Що ж до ґрунту, то капуста любить повітропроникні пухкі гранти, структура яких не перешкоджає утриманню вологи. Ідеально підійдуть поживні суглинки зі слабокислою реакцією, а ось в піщані ґрунти доведеться вносити торф і гній. Для посадки капусти на розсаду застосовується ґрунтова суміш, що складається з однієї частини розсипчастого перегною, такої ж кількості торфу і дернової (лісової) землі, на 1 кг такої суміші для запобігання процесу гниття можна додати 1 ст. л. деревної золи.

Посадку ранньої капусти здійснюють в ящики для розсади, які встановлюють на найбільш освітлюваному місці в опалювальних парниках або теплицях. Оптимальна для посадки ранньої капусти температура — 18-20 градусів тепла. В таких умовах перші паростки-петельки з'являться вже на четвертий-п'ятий день. Насіння перед посадкою можна не обробляти, ну або для більшої впевненості потримати в стимуляторі росту.

Догляд за посадками капусти — це забезпечення гарного освітлення з провітрюванням і регулярний полив без перезволоження. Один-два рази за весь час вирощування розсади можна припудрити її порошком деревного попелу, це допоможе вберегти посадки капусти від такого згубного захворювання як «чорна ніжка».

Коли на вулиці потепліє до 14-16 градусів, а посадки капусти випустять по 4-5 листочків, розсаду можна пересаджувати на відкриту грядку, але перед цим її потрібно загартувати протягом тижня. Між сусідніми лунками на грядці відстань не повинна бути менш як 50 см, самі лунки потрібно добре полити, додавши під кожну рослину капусти піввідра перегною.

При посадці капусти не варто занадто заглиблювати саджанець або садити його занадто дрібно, інакше капуста «стече» і качан не утвориться. Зазвичай рослину садять, засипаючи її ґрунтом до перших листочків.

Посадка пізньої капусти

Пізньостиглі сорти капусти не бояться холоду і тому їх можна висівати в теплицях, які не обігріваються або прямо на грядках в тимчасових плівкових укриттях. На строки посадки такої капусти також впливають погодні умови, і при сівбі потрібно враховувати, що висаджується розсада пізніх сортів у віці 60-70 днів. Правила посадки капусти пізніх і ранніх сортів практично ідентичні.

У період вирощування розсади потрібно стежити за мікрокліматом всередині парника і не допускати перегріву. Підвищена температура погано впливає на функціонування капілярної системи рослини і пригнічує її ріст. Розсада капусти добре розвивається в середовищі з денною температурою близько 15 градусів.

Якщо посадки капусти загущена, то слід прорідити її таким чином, щоб на одну рослину доводилося 4-5 кв. см площі. Якщо цього не передбачити, то освітленість паростків і постачання поживними речовинами знижується, що призводить до витягування і витончення рослин. При правильно підібраній ґрунтосуміші додаткової підгодівлі до висадки розсади під відкрите небо не потрібно, єдине, що можна зробити — за 2-3 дні до пересадки внести добрива, що містять фосфор та калій. Це додасть рослинам сил при пересадці, і вони зможуть швидше прижитися. Перед висадкою плівку з укриття знімають і проводиться загартування рослин. Посадку розсади капусти пізніх сортів можна проводити з середини травня до початку червня.

Дотримання правильного режиму вирощування розсади допоможе отримати бажаний урожай цієї високопоживної, смачної і корисної городньої культури. Звичайно, посадка капусти трохи клопітка справа, але, коли на городі ростуть і наливаються капустяні качани, кожен городник буде відчувати гордість за свої, застосовані на практиці, знання.

Джерело