Півонія вважається прикрасою будь-якого саду. Її пишні квіти тішать око, а чарівний аромат налаштовує на романтику. Але якщо не приділити їй достатньо уваги, особливо навесні, цією красою під час сезону можна і не насолодитися

Садівники обожнюють півонію не лише за її красу, а й за те, що вона легко розмножується і може тривалий час зростати на одному місці. Багаторічник не складний у догляді. Йому лише потрібно забезпечити правильний полив, живлення і захист від хвороб. Дізнайтеся, що потрібно зробити у чудову пору року, щоб рослина порадувала вас влітку.

Догляд за півоніями з настанням весни

Щоб побачити пишне квітнення півоній, доведеться постаратися. Не засмучуйтеся, якщо у перші роки після посадки рослина не радує великою кількістю бутонів. Повноцінне квітнення півонії можна побачити лише на третій рік.

Якщо весна рання, то паростки багаторічника починають з'являтися з землі вже у квітні. Проведіть у цей період першу підгодівлю, її ще називають "по крижаній скоринці". Внесіть під кущ 20 г сечовини: вона вбереться у ґрунт разом з талою водою.

У перші два роки, якщо правильно була заправлена посадкова яма, молоді рослини підгодовувати не варто. У цей період вони лише нарощують кореневу систему.

Не затягуйте і з очищенням кущів від накопиченого протягом зими сміття: опалого листя, гілок тощо, у яких з весняним теплом "прокидаються" і збудники грибкових інфекцій. З деревоподібних півоній також слід прибрати укриття, коли температура повітря припинить опускатися нижче за -5° C.

Весняна обробка півоній

Після того, як розтане сніг, з профілактичною метою ґрунт необхідно пролити розчином марганцівки (2 г на відро води). Ця обробка не лише убезпечить півонії від грибкових інфекцій і вірусів, але й посприяє кращому зростанню пагонів та коріння.

Потребує багаторічник і розпушування ґрунту, щоб до коріння надходило повітря. Але робити це слід, коли паростки вже будуть добре помітними з землі, інакше є небезпека пошкодити їх. Розпушуйте ґрунт обережно: біля стебел не більше, ніж на 5-7 см завглибшки, за чверть метра від них можна вже трохи глибше — на 10-15 см.

Коли молоді пагони відростуть, обробіть їх 1%-вим розчином бордоської рідини.

Під час весняних холодів і негоди основну загрозу для півоній становить сіра гниль. Про наявність проблеми просигналізують полеглі та перегнилі на рівні ґрунту пагони.

Для лікування такої недуги використовуйте контактні фунгіциди, наприклад, Превікур Енерджі. Поливайте хворі рослини його розчином (3 мл на 2 л води) під коріння кожні два тижні, оскільки повторний спалах захворювання можливий у період квітнення півоній. Тоді сіра гниль вже вразить листя й квіти.

Полив півоній навесні

За посушливої погоди і у період активного зростання та утворення бутонів півонії мають підвищену потребу у регулярному та рясному поливі. Через нестачу вологи до того ж страждають всмоктувальні корінці, які знаходяться не у стеблах, а на деякій відстані від них.

Зона всмоктування у молодих півоній розташована у 20-25 см від центру куща, у дорослих рослин — у 40 см.

Щоб вода вбиралася рівномірно, на потрібній відстані від центру багаторічника викопайте канавку близько 10 см завглибшки. Раз на 7-10 днів туди й наливайте воду з розрахунку 1-2 відра на дорослу рослину. Полив краще проводити у вечірній час, щоб волога не випаровувалася, а повністю вбиралася півонією.

Не забудьте після зрошення розпушити ґрунт. Допоможе зберегти вологу у ньому і мульчування, яке також захищає коріння від перегріву.

Підживлення півоній навесні

Від правильного підживлення багато у чому залежить майбутнє квітнення півонії. За надлишку азоту кущ буде пишним, а ось бутонів на ньому може і не утворитися. За недоліку харчування у рослини не вистачить сил, щоб розкрити суцвіття.

Про першу підгодівлю навесні згадувалося вище. Другу проводьте під час бутонізації рослини. За два тижні до квітнення підгодуйте багаторічник розчином настою коров'яку (1:10) з додаванням 20 г сульфату калію і 40 г суперфосфату на відро води.

Раз на місяць можна провести і позакореневе підживлення. Для цієї мети підійде комплексне мінеральне добриво, наприклад Ідеал (розводити згідно з інструкцією) або розчин сечовини (20 г) і 1 таблетки добрива з мікроелементами на відро води.

Отриманою сумішшю обприскайте рослини або полийте з лійки з дрібним ситом. Позакореневе підживлення бажано проводити ввечері або за похмурої погоди.

Видалення бутонів для пишного квітнення

Видалення зайвих бутонів також допомагає пишному квітненню півонії. Молодим рослинам воно необхідне для повноцінного зростання і розвитку кореневої системи. Щоб вони не витрачали даремно сили на створення і розпускання зав'язей, у перші два роки після посадки рекомендують видаляти усі бутони.

Тож на пишне квітнення півонії доведеться чекати мінімум три роки. А щоб квіти у неї були великими, у травні потрібно видалити бічні бутони. Втім, якщо вам важливий не розмір квітів, а їх кількість, то відмовтеся від цієї процедури.

Потребує багаторічник і міцної опори з перекладин на кілочках, яка заввишки не повинна бути більшою за половину його зросту. Підв'язувати ж пагони не варто, оскільки через це бутони можуть не розпуститися.

Дотримуючись цих простих рекомендацій, ви щорічно насолоджуватиметеся красою і ароматом цих чарівних квітів, які цілком можуть скласти конкуренцію королеві саду — троянді. 

Джерело