Для того щоб досягти високих результатів у вирощуванні буряків під час сівби насіння навесні на розсаду і у відкритий ґрунт, потрібно дотримуватися кількох простих правил підготовки та посіву. Це стосується як ґрунту, так і посівного матеріалу. Яким нюансам варто приділити пильну увагу навесні?

Не секрет, що буряк можна сіяти на розсаду або навіть у теплицю, так і одразу у відкритий ґрунт. Можна спробувати зробити це обома способами і додатково порівняти їх на предмет успішності.

Підготовка ґрунту до посіву або посадки буряків у ґрунт

Насіння або розсаду буряка вирощують у підготованому ще з осені ґрунті. Так, у піщану землю вносять перегній або перепрілий компост з розрахунку 10 л на 1 кв. м, а також по 1 ст. л. суперфосфату і сульфату калію.

Під час вирощування буряків на важких глинистих ґрунтах на кожен квадратний метр додатково додають 10 кг торфу і 5 кг піску. Якщо потрібно знизити кислотність ґрунту, вносять доломітове борошно (200-400 г на 1 кв. м) або вапно (200-400 г на 1 кв. м — для піщаної землі або 300-600 г на кв. м — для суглинків і глинистої землі).

Якщо восени підготувати грядки не вдалося, навесні під перекопування необхідно внести 3-3,5 кг дворічного компосту, 5 кг торфу і дві склянки золи. Останній компонент можна замінити на 1 ст. л. суперфосфату, 1 ч. л. сульфату калію і 1 ч. л. сечовини або ж 1 ст. л. комплексного мінерального добрива, змішавши його з 200-250 г грубозернистого піску.

У якості добрива для буряків не можна вносити свіжий гній: це сприяє накопиченню у плодах нітратів і збільшенню ризику розвитку грибкових захворювань у буряків.

Після внесення добрива ґрунт потрібно добре перекопати на 15-20 см завглибшки, потім вирівняти грядку і зробити борозенки у 3-4 см завглибшки на відстані близько 30 см одна від одної.

Підготовка насіння до посіву

Для того щоб насіння буряків зійшло швидше, його замочують у ємності з водою, температура якої становить 25-30° С, і витримують там протягом двох діб. Двічі на день, вранці і ввечері, воду міняють.

Якщо перед зануренням у воду попередньо покласти насіння у марлевий мішечок, то оновлювати воду і діставати звідти насіння буде значно легше. Якщо марлі під рукою немає, то можна процідити насіння через друшляк.

Другий варіант пророщування — волога серветка. Насіння буряка пророщують там протягом 2-3 днів, залишивши серветку у приміщенні за температури близько 20° С. При цьому важливо не забувати вчасно зволожувати тканину, щоб насіння не пересохло.

Завдяки такій підготовці буряк сходить приблизно на тиждень раніше, ніж за посіву сухим насінням. Втім, якщо ви вирішили посіяти насіння буряків на розсаду, то етап його попереднього пророщування цілком можна пропустити.

Посів насіння буряків на розсаду

Якщо ви вирішили випробувати цей спосіб, то приблизно у середині квітня можете розпочинати посів. До того часу, коли потрібно буде висаджувати розсаду буряків у відкритий ґрунт, ґрунт на вашому городі встигне прогрітися до потрібної температури до 8-10° С (приблизно до середини травня). Під час посіву насіння на розсаду у теплицю підійде і початок квітня.

Посівний матеріал можна покласти у вже готовий магазинний ґрунт або приготувати його власноруч, взявши дерен або садову землю, промитий пісок, торф, перегній або перепрілий компост у пропорції 2:1:4:2. Усі компоненти потрібно ретельно перемішати і на кожні 5 л такої ґрунтосуміші додати півсклянки деревної золи.

Готовий ґрунт просівають і протягом години пропарюють у пароварці або проливають розчином Фітоспорину згідно з інструкцією. Оброблений ґрунт висипають у невеликі ящики, трохи ущільнюють і розкладають на поверхні насіння буряків, а зверху насипають шар ґрунту завтовшки приблизно у 1 см. Ґрунт розрівнюють і обережно поливають так, щоб насіння залишилося у ґрунті.

Посіви накривають поліетиленом і залишають у світлому місці за температури у 18-20° С.

Попри те, що місце для вирощування розсади буряків має бути світлим, на підвіконня її все ж таки краще не ставити — інакше розсада ризикує витягнутися.

Після появи сходів сіянці загартовують, знижуючи температуру їх утримання до 14-16° С. Через кілька тижнів після появи сходів їх можна підгодувати будь-яким комплексним добривом для розсади, наприклад, Малишок, Здоровань, Фертика і т. д.

Пересаджувати сіянці у відкритий ґрунт потрібно після появи у них 2-3 справжніх листочків.

Краще за все висаджувати буряк на те місце, де до цього зростали бобові, огірки, картопля, перець, морква, гарбуз і баклажани. Досвідчені городники, які займаються вирощуванням розсади на продаж, стверджують, що у червні розсаду буряків можна висадити на гряди, які щойно звільнилися від сіянців капусти і томатів. Але для цього листя з паростків буряків потрібно видалити, інакше вони можуть не прижитися.

На думку досвідчених дачників, розсадний метод вирощування буряків допомагає виростити урожай коренеплодів майже на місяць швидше, ніж за традиційного посіву у гряди.

Посів насіння буряків навесні у відкритий ґрунт

Посівний матеріал закладають у землю тоді, коли ґрунт стабільно прогріється мінімум до 10° С. Залежно від сорту, насіння сіють у відкритий ґрунт у різний час. У середній смузі цей час зазвичай припадає на середину травня для ранніх сортів і початок-середину червня — для середньостиглих і пізніх.

Якщо насіння буряків пізнього сорту посіяти раніше за запланований термін, то коренеплоди будуть дуже твердими і жорсткими, а знаходження світлолюбних паростків навіть у невеликому затіненні взагалі загрожує втратою врожаю.

Якщо ваша ділянка розташована у заболоченій низині, то для цієї овочевої культури доведеться створити високі грядки, дотримуючись при цьому певних правил.

Заздалегідь підготовані борозенки добре поливають і кладуть у них насіння на відстані 8-10 см одне від одного (для однопаросткових сортів — 4-5 см). Посіви засипають ґрунтом, мульчують торфом або перегноєм та ущільнюють.

Під час поворотних заморозків посіви потрібно вкрити нетканим матеріалом.

Якщо ви все зробите правильно, то вже через тиждень насіння буряка зійде, а згодом на вас чекає багатий урожай солодких коренеплодів. 

Джерело