За вікном запахло весною і всі садівники готуються зробити свій сад ароматним та гарним. Березень саме той час, коли припадає основна підготовка до відкриття весняно-літнього садового сезону. Давайте з'ясуємо розсаду яких квітів можна починати вирощувати в перший місяць весни.

Які квіти сіють на розсаду в березні

У березні сіють на розсаду багаторічні, дворічні та однорічні квіти – агератум, ротики, запашний тютюн, годецію, айстру однорічну, левкой літній, целозію сріблясту, гацанію, вербену гібридну, лобулярію, петунію, гвоздику трав’янку, кобею лазячу, дзвіночки, гельхізіум, жоржину культурну, армерію приморську, іберіс, клеому, ехінацею, азаріну лазячу, флокс Друммонда та інші квіти. Ми вже описували, як вирощується розсада петунії, вербени, гацанії, посіяна в лютому, але ви не встигнете, якщо почнете вирощування розсади цих квітів у березні. У цій статті ми розповімо вам, як вирощується квіткова розсада, які ящики для розсади краще використовувати, як спорудити невеликий парник для розсади з підручних засобів, а також про те, коли розсада квітів буде готова для висадки у відкритий ґрунт. 

Посів насіння квітів у березні на розсаду

Ехінацея

Квітка ехінацея, крім безперечних декоративних якостей, має чудодійні цілющі властивості, що і визначає її популярність серед садівників-любителів. Для вирощування розсади ехінацеї можна використовувати харчові контейнери з прозорою пластиковою кришкою, що добре пропускає світло – в цьому разі можна обійтися без спорудження парника. А можна посіяти насіння в касети для розсади і використовувати для створення тепличних умов покриття зі скла або прозорої плівки. Найкраще висаджувати ехінацею в персональні скляночки діаметром 8-10 см, щоб у подальшому не пікірувати сіянці.

У насіння ехінацеї, на жаль, невисока прорісність, тому воно вимагає передпосівної обробки. У перших числах березня насіння ехінацеї перед посівом загортають для накльовування в серветку, постійно підтримуючи її у вологому стані. Коли проклюнуться паростки, насіння висівають в універсальний земельний субстрат на глибину 5 мм, зберігаючи між рядами інтервал 2-3 см і лише злегка припорошивши насіння згори найтоншим шаром піску. Посіви обережно зволожують через розпилювач і накривають прозорим матеріалом. До проростання насіння тримають у світлому місці при температурі 13 ºC – найпростіше виставити посудину з посівами в світле неопалюване приміщення.

Чекати сходів доведеться довго – місяць або півтора, і як тільки вони з'являться, покриття знімають. Догляд за розсадою ехінацеї нескладний: зволожуйте ґрунт у міру його підсихання і злегка розпушуйте, а якщо насіння в ящику проросло занадто густо, розпікіруйте його у скляночки, коли у них розвинеться 2-3 листочки. Будьте терплячі й обережні, тому що ехінацея примхлива і зовсім не поспішає рости.

Гвоздика трав’янка

Ця ґрунтопокривна рослина заслуговує визнання своєю непомітною скромною красою і тривалим цвітінням. Її вирощують як у рокарії і на альпійських гірках, так і на клумбах, і на кам'янистих ділянках, де мало що росте. Вона витривала, невибаглива в догляді і при цьому чарівна. Зацвітає гвоздика трав’янка через три місяці після посіву, тому краще почати її вирощування в березні. 

Насіння розсади гвоздики сіють у ґрунт із переважанням піску, поливають, накривають склом і протягом двох тижнів тримають при температурі 16-22 ºC. Сходи з'являються протягом двох тижнів, після чого скло знімають, а температуру утримання знижують на 2-4 ºC – трав’янка не любить спеки. Через місяць після появи сходів, у фазі розвитку 2-3 справжніх листків, сіянці пікірують по кілька штук в одну скляночку. Догляд за гвоздикою трав’янка полягає в поливі у міру необхідності та підживленні повним мінеральним добривом.

Іберіс

Красою й екзотичністю ґрунтопокривна рослина іберіс, або стінник, вас не вразить, його чесноти – незвичайний запах і абсолютна невибагливість у догляді. Причому невибагливістю відрізняються всі п'ять видів рослини – іберіс перистий, вічнозелений, гібралтарський, гіркий і парасольковий.

Насіння іберіса сіють у березні в пухкий ґрунт на глибину 1 мм в одноразові скляночки, щоб не довелося згодом займатися пікіруванням сіянців. Найкраще використовувати торф'яні таблетки для розсади, які попередньо опускають у воду для набухання, а потім складають близько одна до одної в одну посудину. Посіви в скляночках обприскують із пульверизатора, а якщо ви використовуєте для вирощування розсади торф'яні таблетки, то зволоження не буде потрібне. Посіви накривають склом або плівкою і поміщають у світле, прохолодне місце з температурою 15-17 ºC. Поливати ґрунт під склом до появи сходів вам не доведеться, але необхідно щодня провітрювати посудину і видаляти з покриття конденсат. Сходи з'являться за тиждень або два, і як тільки це сталося, покриття з посівів знімають, а температуру утримання ненадовго знижують до 13-15 ºC.

Розсада в домашніх умовах вимагає регулярного поливу, розпушування ґрунту і проріджування, якщо сіянці зійшли занадто густо.

Клеома колюча

Клеома – високоросла екзотична рослина з вишуканою форми суцвіттям, що нагадує зграйку колібрі або фонтан бризок. Квітконоси клеоми довго стоять у зрізці, а її специфічний запах відлякує комах-шкідників. У наших садах клеома ще рідкісна гостя, але її дивовижна краса поступово завойовує дедалі більше прихильників.

Посадка насіння в березні дозволяє домогтися раннього цвітіння клеоми. В якості посуду під посів найчастіше використовують дерев'яні ящики, хоча краще сіяти клеому в торф'яні таблетки, аби надалі не вдаватися до пікірування, що травмує ніжне коріння сіянців. Земля для розсади клеоми складається з двох частин перегною, двох частин городньої землі й однієї частини піску. Насіння перед посівом замочують на добу в розчині стимулятора росту (в Агаті або Епіні) – так ви не лише прискорите проростання сходів, а й допоможете їм швидше адаптуватися до несприятливих умов. Сіють насіння на глибину 1 см, а зверху ґрунт присипають тонким шаром деревної золи або компосту, поливають із розпилювача, накривають склом і ставлять у тепле, світле місце. Бажано організувати для розсади штучне досвічування хоча б кілька годин на добу. Доглядайте за посівами, як зазвичай: поливайте в міру необхідності, провітрюйте і прибирайте з покриття конденсат.

Сходи проростають повільно – можуть проклюнутися вже за тиждень, але частіше доводиться чекати появи слабких і тонких паростків до трьох тижнів. Як тільки у сіянців розвинеться по парі справжніх листків, їх пікірують у персональні скляночки невеликого розміру – торф'яні або одноразові, заповнені ґрунтосумішшю з торфу і перегною. Будьте обережні, пересаджують сіянці із земляною грудкою.

Після пікірування сіянці клеоми інтенсивно підуть у ріст, і за два тижні вам потрібно буде вперше підживити їх мінеральними добривами, а згодом вносити підживлення кожні два тижні. В основному ж догляд за розсадою клеоми зводиться до рідкісного, але рясного поливу, а в якості профілактичної обробки проти чорної ніжки та інших грибкових захворювань використовують полив сіянців слабким розчином марганцівки.

Лобулярія, або аліссум однорічний

Ця рослина приваблює холодостійкістю, посухостійкістю, невибагливістю у догляді і дивовижним ароматом. Квітка аліссум – прекрасна ґрунтопокривна рослина і медонос.

Сіємо розсаду в кінці лютого або на початку березня в касети з легким живильним ґрунтом із незначним вмістом вапна – рН 5,5-6,0. Розподіляємо насіння по поверхні ґрунту і не присипаємо його нічим, просто обприскуємо водою, накриваємо прозорою кришкою і поміщаємо в світле місце з температурою 10-12 ºC.

Очікувати сходів можна вже з п'ятого дня, хоча термін їхньої появи залежить від багатьох причин. Наприклад, від того, наскільки ви зумієте забезпечити посіви світлом, тому про всяк випадок організуйте штучне освітлення, щоб збільшити світловий день на 3-4 години. Поливають сходи в міру необхідності, намагаючись весь час підтримувати ґрунт у злегка вологому стані. Температура в приміщенні не повинна підвищуватися. Як тільки у сіянців з'являться перші листки, їх починають щотижня підживлювати комплексним мінеральним добривом.

У стадії розвитку 2-3 справжніх листків зростаючі в загальному ящику сіянці пікірують. Бажано пересаджувати їх в окремі посудини. Через 4-5 днів після пікірування розсаду підживлюють калієм і азотом, а щоб стимулювати рясне цвітіння, бічні пагони сіянців підрізають. Зацвітуть лобулярії за 6-7 тижнів з моменту появи сходів.

Запашний тютюн

Аромат цієї рослини заворожує, особливо вечорами, коли він стає найсильнішим, тому можна легко пробачити цьому дворічникові його зовнішню простоту і непоказність. Ще одна перевага запашного тютюну в тому, що сильні фітонциди захищають від шкідників не тільки саму рослину, а й її найближчих сусідів.

Вирощується розсада в березні або на початку квітня. Попередньо витримане у вологій марлі для набубнявіння насіння сіють по поверхні вологого ґрунту, що складається з рівних частин садової землі, перегною і торфу, щільно притискають до поверхні, не закладаючи в ґрунт. Можна сіяти насіння по шару снігу, тоді ґрунт перед посівом поливати не потрібно. Щоб було легше рівномірно розподілити насіння по поверхні, його змішують із піском у пропорції 1:8 і розсипають по ґрунту або по снігу. Після посіву насіння обприскують і накривають склом або прозорою повітронепроникною плівкою, щоб вийшла теплиця для розсади, і утримують у світлому місці при температурі 18-20 ºC.

Проростає насіння через два-три тижні, і після цього покриття слід відразу зняти, а посіви перемістити якомога ближче до світла, однак від прямих сонячних променів їх притіняють. Якщо у вас вікна виходять на північ, північний захід або північний схід, найімовірніше, вам доведеться використовувати штучне освітлення, щоб подовжити для сіянців світловий день на 4-5 годин. Поливають розсаду помірно, як тільки висохне верхній шар ґрунту. Після відростання перших двох справжніх листків сіянці пікірують в окремі посудини, заглиблюючи їх у ґрунт по сім'ядольне листя. Через тиждень після пікірування проводять перше підживлення повним добривом з мікроелементами, і найкраще в цій якості зарекомендувала себе Кеміра-люкс. Друге підживлення цим же добривом здійснюють за тиждень.

Ротики, або антиррінум

Цю чарівну, невибагливу, рясно квітучу з початку червня до середини жовтня рослину, яку у нас заведено називати «роззявротиком», сіють на розсаду в другій декаді березня, оскільки з моменту посіву до початку цвітіння рослини потрібно від 80 до 120 днів.

Сіють насіння в легку ґрунтову суміш – квітковий ґрунт, який можна придбати в крамниці. Поверхню ґрунту ретельно вирівнюють, проливають світлим розчином марганцівки й ущільнюють. Дрібні насінини ротиків змішують із піском і рівномірно розподіляють по поверхні ґрунту без подальшого закладення. Можна сіяти насіння по шару снігу завтовшки 1-2 см, який укладають на сухий субстрат. Танучи, сніг поступово втягне насіння в субстрат, нагодований талою водою. Посіви накривають плівкою або склом і ставлять на світло, підтримуючи температуру в приміщенні від 10 до 14 ºC. Як тільки ґрунт підсохне, його зволожують із пульверизатора водою або слабким розчином марганцівки, який є профілактикою від грибкових хвороб.

У сприятливих умовах проростання сіянців можна очікувати за десять-чотирнадцять днів. Догляд за розсадою полягає в щоденному провітрюванні і видаленні з плівки конденсату, а коли у сходів з'явиться перший листок, з посівів можна зняти покриття. У фазі розвитку двох листків сіянці пікірують по 2-3 штуки в окремі горщики або в ящик, розсаджуючи їх із проміжком 5-6 см і заглиблюючи по сім'ядольні листки. Довгий корінець при пересадці укорочують на третину для стимуляції розгалуження. Розпікірувані сіянці поміщають при температурі 15-18 ºC в добре освітленому місці і з додатковим штучним досвічуванням. Полив здійснюють у міру висихання верхнього шару ґрунту, причому бажано це робити в сонячний день. Через тиждень після пікірування проводять перше підживлення мінеральними добривами Уніфлор-Рост або Кеміра-люкс. Підживлення до висадки в ґрунт вносять ще двічі з інтервалом 7-10 днів.

Флокс Друммонда

Цей однорічник і красивий, і запашний. Він прикрашає сад парасольковидними суцвіттями рожевого, білого, бузкового, кремового, фіолетового, червоного кольору. Є сорти з вічком у центрі квітки.

Насіння флоксів, що зацвітають у травні-червні, сіють у кінці березня. Їх розсипають по поверхні вологого ґрунту, а згори злегка присипають піском. Посіви накривають склом або плівкою, які необхідно щодня піднімати для провітрювання і видалення конденсату. Паростки з'являються за тиждень, і покриття знімають, а посудину переміщують на світло і стежать за тим, щоб ґрунт увесь час перебував у вологому стані.

Коли у сіянців розвинеться перший справжній листок, їх пікірують по окремих скляночках і продовжують помірно поливати, як тільки підсохне верхній шар ґрунту, а за тиждень після пікірування розсаду підживлюють розчином азотного добрива, надалі повторюючи підживлення кожні 10 днів. У фазі розвитку 4-5 листків сіянці прищипують для більш пишного розростання куща.

Левкой, або матіола

Це добре всім відома трав'яниста рослина з п'янким ароматом, холодостійка і світлолюбна, тому сіють насіння матіоли на розсаду в кінці березня, коли день не такий короткий, як узимку. Субстрат для левкою складають із садового суглинку і піску, проливають його за кілька днів до посіву розчином Фітоспоріну або марганцівки і просушують.

Насіння сіють на відстані, щоб підрослі сіянці не затуляли один одного від світла, і їх було зручно пікірувати. Згори насіння присипають тонким шаром ґрунту навпіл із річковим піском, потім накривають посіви склом і утримують у світлому місці при температурі 18-20 ºC.

Як тільки з'являться сходи (якщо посівний матеріал гарної якості, то це трапиться вже за кілька днів), покриття знімають, температуру утримання знижують на кілька днів до 8-12 ºC і за 4-5 днів після проростання насіння проводять перше поливання посівів. Пікірування розсади по торф'яних скляночках проводять ще до появи справжніх листків, коли добре розвинуться сім'ядолі сіянців. У дерновий ґрунт навпіл із листовим додайте півчастини піску. Бажано також додати в субстрат гідрогель, який сприятиме швидкому розвитку кореневої системи молодих рослин. Полив розсади здійснюють досить помірний і тільки в ранковий час.

Дзвіночки

Дзвіночки – милі ніжні квіти. У природі їх близько 300 видів, у середній смузі зростає 13 із них. Дзвіночки невибагливі, легко пристосовуються до будь-яких умов існування. Щоб побачити їхні квітки якомога раніше, посів насіння здійснюють у березні по шару снігу, покладеного на універсальний субстрат. Посудину з посівами поміщають у поліетиленовий пакет і кладуть на два тижні в овочевий ящик холодильника для стратифікації насіння, а потім поміщають у світле тепле місце для пророщування, накривши посудину склом або плівкою. Проростає насіння зазвичай за тиждень.

Після появи сходів покриття прибирають, а температуру утримання знижують на 2-4 ºC. Догляд за розсадою полягає в помірному зволоженні ґрунту, коли підсохне його верхній шар, і пікіруванні сіянців у фазі розвитку 2-3 справжніх листків по окремих горщиках.

Кобея лазяча

Або ліана, що досягає шести метрів у висоту, здатна прикрасити будь-який сад. Листя у неї серцеподібне, а квітки нагадують великі дзвіночки. Цвіте кобея з липня по жовтень білими, бордовими, ніжно-бузковими або яскраво-фіолетовими квітками.

Сіють насіння кобеї після 20 березня по окремих скляночках із вологим універсальним ґрунтовим субстратом, попередньо потримавши їх кілька годин у розчині Епіну. Деякі садівники рекомендують сіяти насіння, що вже наклюнулося. Для цього його розкладають на відстані на складену в декілька шарів мокру серветку або туалетний папір, поміщають у поліетиленовий пакет і тримають у світлому місці приблизно протягом двох тижнів. Якщо за цей час на насінні з'явиться цвіль, його обережно промивають, а серветку змінюють. Насіння, що наклюнулося, розкладають по скляночках плоскою стороною до ґрунту і присипають шаром субстрату завтовшки 1-1,5 см, після чого скляночки складають у контейнер, який поміщають у тепле місце. Сходи можуть з'явитися за 2-4 тижні.

Підрослі сіянці з двома справжніми листками пікірують у скляночки більшого об’єму – близько 3 л для того, щоб у кобеї до висадки в ґрунт розвинулася потужна коренева система. Перед пікіруванням сіянці рясно поливають, а потім пересаджують разом із земляною грудкою. За тиждень після пікірування розсаду підживлюють гуматом, а ще за два тижні можна провести повторне підживлення рослини.

Азаріна лазяча

Ця ліана досягає у висоту від 3 до 9 м. Її невеликі листочки темно-зеленого кольору схожі на листя плюща, а трубчасті квітки завдовжки 3-4 см мають біле, фіолетове, синє або лілове забарвлення. Цвіте азаріна з червня до глибокої осені.

Великі насінини азаріни по три-чотири штуки вдавлюють у субстрат, поміщений у горщики. Присипати насіння немає необхідності. Горщики поміщають на світло і накривають склом. Сходи можна очікувати за два-три тижні, якщо температура в кімнаті буде 18-20 ºC.

Як тільки насіння проросте, скло слід зняти, а температуру в приміщенні знизити до 15-18 ºC. З метою профілактики пролийте ґрунт у скляночках блідо-рожевим розчином марганцівки. При появі перших справжніх листків пересадіть розсаду в горщики більшого розміру, а коли азаріна піде в ріст, встановіть у кожен горщик опору, а верхівки сіянців прищипніть, щоб стимулювати зростання пишних кущів.

Догляд за розсадою квітів у березні

Пропонуємо вам знайомство з узагальненими правилами вирощування розсади, які допоможуть вам виростити саджанці квітів, не описаних нами.

Полив розсади і вологість повітря в приміщенні

Зазвичай насіння сіють у вологий ґрунт, після чого посудину накривають склом або плівкою, що запобігає висиханню ґрунту, тому до проростання насіння посіви зволоження не потребують. Але з появою сходів покриття знімають, і виникає необхідність у поливі сіянців. Вода для зволоження розсади має бути відстояною, кімнатної температури. Зволоження здійснюють через дрібне сито, в деяких випадках зручніше виливати воду під кожен сіянець ложкою.

Що стосується вологості повітря, то в приміщеннях із центральним опаленням її слід контролювати і підвищувати штучно, як тільки в цьому виникне необхідність.

Температура й освітлення для розсади

Велика частина культур проростає при температурі 18-22 ºC, при цьому світло насінню не потрібне. Але як тільки з'являються сходи, посудину з посівами необхідно перемістити якомога ближче до світла, а температуру, навпаки, на кілька днів знизити до 16-18 ºC.

Світловий день у березні ще недостатньо довгий, і підростаючим сіянцям часто бракує світла. Виправити цей недолік можна, організувавши для розсади підсвічування люмінесцентними лампами або фітолампами, вмикаючи їх за кілька годин до сходу сонця і на кілька годин увечері, продовжуючи світловий день. Не використовуйте для освітлення звичайні лампи розжарювання, від них не буде пуття.

Пікірування розсади

У фазі розвитку перших справжніх листків розсаду пікірують, щоб надати сіянцям більше живильної площі. Пікірування корисне рослинам, оскільки після неї їхня коренева система розвивається краще, і розсада виростає міцнішою. Однак деякі культури мають занадто тендітне коріння, тому зайва пересадка ставить під загрозу життя рослини. Такі рослини вирощують у торфових таблетках або торф'яних горщиках без пікірування. Ті культури, яким пікірування на користь, перед процедурою рясно поливають, потім дерев'яною паличкою обережно виймають сіянці з ґрунту із грудкою землі, прищипують кінець кореня і пересаджують у велику посудину в намічене паличкою поглиблення. Краще садити в суху землю, а після пікірування полити сіянець. У вологий ґрунт можна пікірувати сіянці з добре розвиненою, міцною кореневою системою. Після пікірування бажано рослини протягом 2-3 днів притіняти від прямого сонця.

Підживлення розсади

Важлива складова успішного вирощування розсади – підживлення мінеральними або органічними добривами, які треба внести за розсадний період 2-3 рази. До пікірування розсаду не підживлюють. Перше підживлення бажано провести в стадії розвитку у сіянців 2-3 справжніх листочків, а останнє – за тиждень до висадки сіянців у відкритий ґрунт. Підживлення проводяться не частіше ніж раз на тиждень, але краще робити це двічі на місяць. До речі, далеко не кожну розсаду необхідно підживлювати.

Коли висаджувати розсаду у відкритий ґрунт

Зазвичай висадка розсади у відкритий ґрунт здійснюється, коли минуть весняні заморозки, від яких можуть потерпіти ще незміцнілі в незвичних умовах сіянці. Найкращий час для пересадки сіянців на клумбу – кінець травня або початок червня. Не страшно, якщо сіянці почали цвісти ще в розсадних горщиках.

Щоб підготувати сіянці до умов саду, за два тижні до висадки їх починають загартовувати. Для цього контейнер із розсадою виносять удень на деякий час на свіже повітря, попервах захищаючи рослини від прямих сонячних променів, опадів і протягів. Щодня тривалість сеансу збільшується, і перед самою висадкою в ґрунт розсада повинна перебувати на свіжому повітрі цілодобово. Для висадки кожного виду рослин існує свій порядок і своя схема, але ось порада для будь-яких квітів: якщо ви боїтеся, що нічні заморозки можуть повернутися, вкривайте клумбу з молодими рослинами хоча б на ніч протягом кількох днів, поки розсада вкорениться. А вдень непогано притіняти саджанці квітів від пекучого сонця доти, доки їхнє листя не відновить тургор. Як тільки рослини освояться на новому місці і підуть у ріст, ні легке в цю пору року нічне зниження температури, ні занадто яскраве сонце їм будуть уже не страшні.

Джерело