Нова ягідна культура під назвою лох багатоквітковий або гумі. Чимало садівників чули про нього, але у садах не вирощують. Пропонуємо дізнатися разом із нами чи ця рослина корисна й чому її треба посадити у власному саду.

На садових ділянках лох вирощують із декоративною метою — невисокий чагарник привабливий сіро-зеленим листям, сріблястим знизу і запашними квітками у формі дзвіночків. Але головне — великі ягоди у цяточку, за смаком схожі на вишню і смородину. І дуже корисні, розповідає ukr.media.

ВІТАМІННІ ПЛОДИ 

Лох багатоквітковий, відомий під назвою гумі, за природних умов зростає у Центральному Китаї. Його здавна використовує китайська традиційна медицина як загальнозміцнюючий і тонізуючий засіб. Вважається, що плоди допомагають при серцево-судинних захворюваннях, вживаються для профілактики склерозу, рекомендуються за наявності проблем із кишківником та шлунком як в'яжучий і протизапальний засіб. У народній медицині знаходить застосування листя лоха. Відвар з нього приймають при застудних захворюваннях і кашлі, компреси рекомендують за наявності болю при ревматизмі і подагрі. Відвар коріння застосовують для лікування гнійних запалень та свербежу, інформує Ukr.Media.

Другу батьківщину лох знайшов у Японії, там цю рослину вважають плодом молодості і довголіття. Його рекомендують найбільш уразливим — дітям і літнім людям. На Сході лох багатоквітковий зараховують до засобів серії nutraceuticals — продуктів, які приносять додаткову користь здоров'ю, можуть запобігати хронічним хворобам, підтримувати деякі функції організму і збільшувати тривалість життя.

Сучасні дослідження показали, що плоди лоха, які мають приємний кисло-солодкий смак, багаті на вітаміни, поліфеноли, пігменти, мінеральні речовини. У плодах (у м'якоті і насінні) виявлено виключно високий вміст амінокислот — загалом їх 17, і 7 з них — незамінні для людини. У природних формах виявлено близько 20 мг вітаміну С і до 190 мг каротину, а у нових сортах, створених вітчизняними вченими, вміст вітаміну С зріс до 112 мг (сорт Шикотан), каротиноїдів — до 365 мг (сорт Цунай).

Солодкі, з легкою приємною терпкістю ягоди, під час дегустації отримали оцінку 5 балів (сорти Кунашир, Парамушир, Цунай, Шикотан, Південний).

Плоди лоха краще за все з'їсти свіжими, вони достигають не одночасно, у липні — на початку серпня, задоволення розтягнеться на кілька тижнів. З них можна зробити компот, сік, з'єднати з іншими ягодами в асорті. За великого врожаю плодів їх зручно висушити, а взимку використовувати для приготування вітамінних настоїв.

ПЛАСТИЧНІСТЬ

Лох — невибагливий, посухостійкий чагарник 1,5-2 м заввишки, з розкидистою або пірамідальною кроною, може зростати навіть у напівзатінку, на бідних ґрунтах. Це досить пластична рослина, яка легко пристосовується до різних умов, різних типів ґрунту. Лох відносно морозостійкий, його рекомендують вирощувати з 4 по 9 зону. Однак для отримання гідних врожаїв (до 6-8 кг з куща), йому потрібно забезпечити сприятливе місце — сонячне, яке добре прогрівається, захищене від холодного вітру, з родючим пухким ґрунтом без застою води. Лох непогано відгукується на внесення повного мінерального добрива, золи, але може зростати і без підгодівлі.

Коріння у лоха поверхневе, мичкувате, знаходиться у проекції крони, заглиблюється на 40-50 см. Рослина відноситься до групи азотфіксуючих, на її корінні знаходяться бульби з бактеріями, які здатні засвоювати атмосферний азот.

Садити лох краще навесні. У посадкову яму досить додати перегній, дернову землю і пісок у однаковому співвідношенні, а також комплексні добрива 200-300 г. Добрива ретельно перемішайте з ґрунтом, щоб вони не контактували з корінням. Надалі досить прополювати і неглибоко розпушувати ґрунт навколо кущів, періодично давати весняне підживлення

САМОПЛІДНІСТЬ

Велика перевага лоха багатоквіткового — високий ступінь самоплідності, тобто, посадивши в саду лише один кущ, ви у будь-якому випадку отримаєте урожай. Але якщо хочеться збільшити його, то варто створити групу з 2-3-х кущів для кращого запилення. Зазвичай це компактні рослини, вони не дають рясної порослі і не поширюються по всьому саду, на відміну від далекої родички — обліпихи. Двостатеві, трубчасті, кремово-білі квітки лоха з'являються в середині травня, вони легко переносять невеликі заморозки, мають приємний аромат і приваблюють бджіл. Овальні або довгасті плоди масою 1,5-2 г висять на довгих плодоніжках, вони можуть зберігати на верхівці залишки віночка.

ШВИДКОПЛИННІСТЬ 

Важлива особливість рослини — здатність формувати квіткові бруньки і плодоносити протягом одного року. Рослина швидкоплідна, перші квіти з'являються вже на вкорінених живцях, але повний урожай кущ демонструє на 5-6-й рік. Кисло-солодкі, з незначною терпкістю плоди до повного достигання стають солодкими, їх смак комусь нагадує складну комбінацію вишні, смородини та черемхи, для інших він схожий на кизил.

ЖИТТЄЗДАТНІСТЬ ТА ДОВГОВІЧНІСТЬ 

Чудова відновна здатність лоха повністю компенсує основну проблему при вирощуванні — недостатню зимостійкість. Чагарник добре зимує лише під покривом снігу, нижня частина рослини стабільно залишається неушкодженою. Перед настанням зими листя не завжди опадає, і деревина може не достигнути, тому пагони лоха, які знаходяться вище за рівень снігового покриву, зазвичай підмерзають. У теплі зими чагарник зимує без проблем, а за десятиліття спостережень рослини жодного разу не загинули. Лох відмінно відновлюється, пагони відростають заввишки від 40 до 140 см, щорічно з'являється близько 10 нових пагонів. Чагарник довговічний, може зростати на одному місці не менше 20 років.

Уникнути зимових пошкоджень можна, якщо наприкінці літа нахилити частково здерев'янілі пагони до землі і зафіксувати їх біля основи шпильками, або прив'язати до кілків. Шар снігу забезпечить гарний захист. Укладати пагони не землю не варто, а якщо вони торкаються ґрунту, краще підстелити ялинове гілля або дошки. Вкривати кущ плівкою наглухо, без отворів для провітрювання, небажано, під нею рослина постраждає від випрівання. Якщо загрожує безсніжна зима, можна присипати кущі сухим листям, а зверху накрити лутрасілом і плівкою. Не нахиляйте лох наприкінці осені, оскільки пагони легко зламати.

ЛЕГКІСТЬ РОЗМОЖЕННЯ 

Чагарник легко піддається розмноженню насінням і вегетативним способом. Насіннєве розмноження дуже просте, під кущами можна періодично виявити самосів. Найкраще посіяти свіжозібране насіння, витягнуте з повністю достиглих плодів. Насіння лоха — видовжене, веретеноподібні кісточки вкриті поздовжніми борозенками. Під час зберігання воно швидко втрачає схожість. Відмийте насіння від м'якоті, підсушіть і зберігайте у прохолодному місці, періодично перевіряючи, щоб насіння не запліснявіло. Восени посійте насіння на грядку з пухким ґрунтом. Наступного року до кінця сезону відберіть найкращі сіянці і пересадіть на дорощування або висадіть на постійне місце. Сіянці не зберігають властивості материнської рослини, але завжди можна відібрати найбільш вдалі екземпляри.

У лоха добре вкорінюються зелені живці, взяті з кущів у середині червня, коли приріст становить близько 20-30 см. Наріжте живці з 2-4 листочками, обробіть будь-яким доступним стимулятором коренеутворення, посадіть у пісок або суміш торфу і піску на відстані 5-7 см один від одного. Грядку з живцями накрийте плівкою, регулярно поливайте і періодично зволожуйте повітря обприскуванням, створюючи ефект туману. До осені живці утворюють кілька корінців. Взимку грядку обов'язково укрийте сухим листям або ялиновим гіллям. Якщо живці укорінювали в ящику або у контейнерах, прикопайте їх на глибину 15-20 см і присипте сухим листям, накрийте руберойдом, дошками. Навесні живці посадіть на дорощування, а наступного року висадіть на постійне місце.

Кущ можна розмножувати відводками, якщо навесні укласти пагони у борозенки, глибина яких 10-15 см. Виберіть вдалі нижні гілки. Зробіть кілька надрізів кори, обробіть ці ділянки стимулятором коренеутворення, укладіть і закріпіть пагони так, щоб верхівка залишалася над землею. Засипте центральну частину пагону пухким ґрунтом, регулярно поливайте. До кінця сезону або наступного року можна відкопати відводок і відокремити його від материнської рослини.

ДЕКОРАТИВНІСТЬ   

Лох — надзвичайно приваблива рослина. Навесні за появи запашних, витончених, білих квіток чагарник оточує безліч комах. Влітку рослина густо вкрита еліптичним листям, яке є світло-зеленим зверху і сріблясто-білим з нижнього боку, що створює м'який і блискучий ефект, коли дме вітер. Під час достигання кущ усипаний довгастими плодами завдовжки 1,5 см на дуже довгих плодоніжках. Плоди змінюють забарвлення від зеленого й жовтого до яскраво-червоного, шкірка вкрита сріблястими цятками.

Садівники садять лох у якості бордюру, він добре піддається стрижці. Плоди утворюються на всій довжині пагона, тому урожай у стриженому бордюрі може бути цілком пристойний. Знаючи приблизну висоту снігу у вашій місцевості, можна підтримувати таку ж висоту рослин, щоб зберігати пагони і постійно отримувати цінні плоди.

Невеликою проблемою може стати наявність колючок у пагонів лоха. Колючки рідкісні, але досить міцні і гострі. Під час збору ягід намагайтеся захистити руки. Сучасні сорти відрізняються невеликою кількістю колючок.

Кущ лоха не займе багато місця на ділянці і не завдасть клопоту, а ви, як і мудрі мешканці Сходу, зможете щороку ласувати цінними плодами і додавати собі молодості і довголіття. 

Читайте також: наводимо порядок у саду: 10 основних правил обрізки дерев навесні