Ворожіння
Традиційно в ніч з 12 на 13 грудня, коли всі православні вшановують Святого Апостола Андрія Первозванного, здавна жінки збиралися на дівич-вечори і ворожили на судженого. Кажуть, відповіді на сокровенні питання дійсно приходили до тих, хто дотримувався перед святом посту, а також напередодні щиро молився Святому Апостолові. Дізнайтеся найбільш популярні ворожіння на Андрія.

 Сон в руку. Щоб дізнатися ім'я свого майбутнього обранця, потрібно взяти полотняний мішечок і покласти в нього 12 записок. На 11 написати чоловічі імена (це можуть бути довільно взяті імена або імена знайомих вам чоловіків), а дванадцятий залишити порожнім. Перед сном покладіть мішечок під подушку. На ранок вийміть один листочок з мішечка, на ньому буде написано ім'я вашого майбутнього чоловіка. Якщо листочок виявиться порожнім, про швидке весілля замислюватися не варто.

Крім того запам'ятовуйте свої сни: суджений може приснитися вам цієї ночі. Щоб це сталося напевно, потрібно взяти жменю конопляного насіння і опівночі обійти три рази навколо свого будинку, розсипаючи насіння і примовляючи: «Я, святий Андрію, конопельки cію! Дай-же, Боже, знати, з ким весілля грати ».
 
Ворожіння на дзеркалах. Гадати в цю ніч можуть тільки дівчата і жінки. Важливо, хоча б за день до ворожіння дотримуватися посту. Також рекомендується до і після (до перших півнів) ворожіння мовчати.
 
Найпопулярнішими в цю ніч були ворожіння на воді і дзеркалах. Для цього з кімнати потрібно прогнати всіх домашніх тварин: кішок, собак і птахів. Також при ворожінні не можуть бути присутніми чоловіки.
 
Краще гадати на самоті (але для цього потрібні міцні нерви) або з однією-двома подругами, які не повинні дивитися в дзеркала або розмовляти. Візьміть два великих дзеркала і поставте їх одне навпроти одного (одне дзеркало висить на стіні, друге ставите). Коридор між дзеркалами висвітліть двома свічками. Якщо ви будете дивитися досить довго, в кінці цього коридору можете побачити свого судженого.
 
Ворожіння на воді. Щоб дізнатися, як складуться ваші відносини з тими чи іншими людьми, можна поворожити на воді. Для цього вам знадобиться миска з водою і кілька швейних голок або кравецьких шпильок різних розмірів. Згадайте, яка з голок «закріплена» за вами, інші будуть означати людей, які вас цікавлять. Змастіть голки будь-яким жиром (або кремом) і акуратно по черзі покладіть їх на поверхню води. Ті які залишаться поруч з вашої голкою, означатимуть, що люди, «закріплені» за ними, залишаться у вашому житті. Якщо дві голки з'єднаються - це означає міцний союз, а можливо і шлюб. Залишилися лежати на поверхні, але на віддалі один від одного? Ваш зв'язок слабшає. Пішли на дно? Велика ймовірність, що відносини з цими людьми припиняться. Якщо потонула ваша голка - вас чекають великі зміни в житті: можливо, це нові знайомства, переїзд або зміна роботи.
 
Дівчата виходять на вулицю - кожна запитує ім'я першого зустрічного чоловіка — таке ім'я і буде у судженого.
 
 Ворожіння на непрозорих чашках: в них кладуть цибулю, хліб, сіль, цукор, каблучку, гроші, в одну наливають воду. Потім дівчата обирають по одній. Цибуля обіцяє сльози; хліб - достаток; сіль - неприємності; каблучка - весілля; гроші - багатство; цукор - веселощі; вода - вагітність.
 
Дівчина бере тарілочку й насипає туди пшеницю, опустивши в неї золоту, срібну, з коштовним каменем і просту каблучку. Потім заплющує очі та дістає одну з них. Срібна - зустріне другу половинку; золота - вийде заміж; з каменем - буде кохана; проста - і далі буде шукати коханого.
 
Ворожіння з туфелькою: дівчина знімає її з лівої ноги кидає за ворота. Якщо носок повернутий назад до воріт, жити дівчині ще рік вдома, якщо в якийсь інший бік — вийде в новому році заміж.
 
Ворожіння на попелі: треба спалити на тарілці зім'ятий аркуш паперу, а потім запалити свічку, й за тінню, утвореною попелом, визначити свою долю. Якщо побачите обриси будівлі - до вінчання.
 
У ніч на Андрія Первозванного дівчина бере коробку сірників і, тримаючи її в руках, загадує бажання. Потім витягує сірники, примовляючи на кожен: "збудеться", "не збудеться" або "так", "ні". Останній сірник – відповідь.
 
Гадання на рушнику: у ніч на Андрія треба вивісити за вікном білий рушник, примовляючи "Суджений-ряджений, прийди і утрися». Якщо вранці він буде вологим, отже, в новому році дівчина вийде заміж.
 
Щоб дізнатися, яким буде майбутнє сімейне життя, необхідно на клаптиках паперу написати варіанти розвитку подій, наприклад, «дитина», «переїдемо», «розбагатіємо», «розлучимося». Ці написи необхідно загорнути в носовичок коханого і покласти собі під подушку. А вранці витягніть папірець.
 
Кажуть, що ворожіння у ніч на Андрія мають чарівну силу тільки, якщо ви в них вірите. Тому чи буде це для вас старовинна забава або пошук відповідей на сокровенні питання, вирішувати тільки вам.