Новини Рівного. Відео on-line. Все про телекомпанію - Телеканал «Рівне 1»
33027 Україна, Рівне Данила Галицького, 19, оф.701
096-11-400-11 (0362) 63-55-23 0671592005 [email protected]
Святий Микола за життя справді творив чудеса. Він став прототипом Діда Мороза та Санта Клауса

Святий Микола за життя справді творив чудеса. Він став прототипом Діда Мороза та Санта Клауса

За традицією, в ніч з 18 на 19 грудня Святий Миколай приносить дітям подарунки і кладе їх під подушку. Напередодні діти пишуть Святому Миколаєві листи. У них розповідають Святому що хорошого та поганого зробили протягом року і просять подарунки. Такі листи адресують до «Канцелярії Святого Миколая».

Микола Чудотворець справді існував і за свого життя зробив багато хороших та добрих справ, які сприймали за справжні чудеса. Переконалася у цьому особисто, коли поїхала на екскурсію у стародавнє місто Демре у Туреччині. Наш екскурсовод, Олена родом з Одеси, запропонувала відвідати храм, де Миколай, якого нині усі називають святим, був настоятелем. Ми, звичайно, погодилися і дружно поїхали подивитися власними очима що ж то за такий храм.

Збігів чи випадків у житті не буває. То ж Олена розповіла, що точна дата народження Миколая невідома, вважається, що народився він у проміжку 270—286 років у грецькому місті-колонії Патара у провінції Лікія (Мала Азія), на той час це був еллінистичний регіон. Миколка був із заможної сім’ї і не знав скрути й браку іграшок або їжі. Але він не був розбещеною дитиною, навпаки, був дуже слухняний і набожний. За переказами його батьки були глибоко віруючими християнами. Коли Микола підріс, то переселився до міста Міра, поблизу сучасного міста Демреде (Туреччина), де продовжував навчання. Його дядько-єпископ висвятив ще молодого Миколая на священика.

Розповіла Олена і про хороші діяння ще юного Миколи. У Мірі жила бідна сім’я. Батьки мали трьох доньок. Одна із них зустріла хорошого юнака і вони хотіли побратися. За тодішнім звичаєм, батьки нареченої мали передати із донькою чимале придане. Однак, ця сім’я була на стільки бідною, що дівчина не мала взагалі ніякого приданого. І тому одружитися пара не могла. Про цю історію дізнався Микола і вирішив допомогти. Існує дві версії того, як Микола зарадив біді. За однією протягом трьох ночей він пробирався до убогої хатини та щоразу закидав крізь вікно, у кімнату де ночували сестри, шмат золота — на придане для кожної з сестер. За іншою, оскільки сестри були на рік молодша одна одної, — то Миколай щороку, у ніч напередодні повноліття дівчини, приходив до хатини і залишав свій подарунок. Існує також дві версії щодо закінчення цієї історії. За однією: у третю ніч батькові вдається викрити добродія і він сердечно дякує Миколаю за вчинене. На що Миколай заперечує та наполягає, щоб старий дякував Богові, оскільки все від нього. За іншою: Миколай дізнається про задум батька викрити його і на третю ніч він вкидає золото не у вікно, а через комин будинку.

Цій легенді відповідає поширене зображення Святого Миколая на образах з трьома яблуками або трьома золотими кулями. Саме завдяки цій легенді існує традиція анонімних подарунків на Миколая — 19 грудня, бідним та дітям.

Розповіла Олена ще одну історію, яка трапилася із Миколою, коли він був ще юнаком. Й так, між іншим, додала, що у житті не буває ні збігів, ні випадків. Помер настоятель одного храму у місті Міра, де у той час жив Миколай. Священнослужителі довго обговорювали, хто б міг стати настоятелем цього храму. Декілька днів тривали дискусії, але достойнішого так і не обрали. Тоді вирішили, що їм допоможе Господь й «приведе» нового настоятеля. Домовилися, що той, хто увійде до храму, той і буде його настоятелем. Почали чекати першого, хто переступить поріг. Через деякий час двері храму відчинилися й до нього увійшов Миколай.

Усі ці історії про життя Святого, екскурсовод розповіла перед храмом. Зауважила, що усередині завжди людно й дуже гамірно. Тому, у храмі буде спілкуватися пошепки.

Зайшовши до храму, була вражена: людей дійсно багато, так, ніби, на службі. Тут привернули увагу стародавні фрески, різьба по каменю та мозаїчна інкрустована підлога — усе автентичне, перші сторіччя нашої ери. Звернула увагу екскурсовод на восьмикінечні хрести, пояснила що переважно так виглядав символ віри ранніх християн, згодом він поділився й став чотириконечним хрестом, звичним для нас. А ще вказала на стилізацію під якір уже чотириконечного хреста на мармуровій плиті. Таке зображення підтверджує те, що святий Миколай охоронець моряків. Існує навіть поділ Миколи-заступника на мокрого і морського. Мокрий керує водами, а морський — відповідальний за кораблі. Рибалки й моряки намагаються мати при собі ікону із зображенням цього святого, щоб уберегтися від біди на воді. А ще Святий Миколай опікун воїнів, водіїв і подорожуючих, допомагає бідним у скруті; вважається покровителем дітей та студентів, торговців і лучників. Він патрон міст Амстердам (Нідерланди), Барі (Італія), Баранкілья (Колумбія).

А ще Святий Миколай «батько» Діда Мороза та Санта Клауса. Ці персонажі «народилися» відносно недавно і так само, як і Святий Миколай, за гарну поведінку протягом року приносять дітям дарунки.
Інші статті:

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: