Новини Рівного. Відео on-line. Все про телекомпанію - Телеканал «Рівне 1»
33027 Україна, Рівне Данила Галицького, 19, оф.701
096-11-400-11 (0362) 63-55-23 0671592005 [email protected]
З шкільних підручників вилучають слова:

З шкільних підручників вилучають слова: "негр", "циган", "жид"

З 2017 року в Україні тривала антидискримінаційна експертиза. Фахівці перевіряли шкільні підручники, які готуються до друку за державний кошт.

Фахівці, які здійснювали перевірку підручників, пройшли посилене навчання. Зокрема, курси на сертифікаційній програмі (загалом 102 години), яка включала: 78 годин – дистанційне навчання, 24 години – очне навчання (тренінг). З них 40 годин – теоретична частина, 50 годин – практична частина, 12 годин – контроль знань (сертифікаційна контрольна робота, виконання експертизи проектів підручників).

Освітні експерти знайшли ряд анахронізмів у шкільних підручниках та вилучили їх з друку. Це такі слова як «негри», «жиди», «цигани».

Окрім того фахівці виявили дискримінаційні порушення. Зокрема, те, що в деяких підручниках відсутні люди, які представляють осіб з інвалідністю, а люди похилого віку зображуються виключно немічними. За інформаціює прес-служби Міністерства освіти України, на сьогодні 6% населення нашої держави – близько 2,5млн осіб – це люди з інвалідністю. Зараз у школи, в інклюзивні класи приходять діти з особливими освітніми потребами. Саме така антидискримінаційна експертиза дасть можливість включити в підручників людей з інвалідністю і зробити їх частиною картини світу, яку створює школа у дітей, змінити образ людей похилого віку.pic

У мережі Інтернет також з’явився зразок рекомендації антидискримінаційної експертизи, де фахівці радять замінити слово «батьки» на слово «рідні» у завданні: «Разом із батьками обговори, де можна гратися». Частина суспільства не зрозуміла доцільності цього зауваження, хоча воно напряму стосується захисту майже половини українських дітей.

Майже 40% дітей в Україні проживають у неповних сім'ях. До їхнього числа входять і ті, хто проживає виключно з бабусею, дідусем чи зі старшими братами, сестрами чи тітками та дядьками. Через те, у підручниках виключили слово "батьки", їх замінили словом "рідні". До прикладу, "Разом із батьками приготуйте вечерю".

Здебільшого висновок антидискримінаційної експертизи докладно пояснює причини, у зв’язку з якими до підручника висловлюються зауваження. Наприклад, один з цьогорічних висновків до підручника для 1 класів пропонує зняти питання «Як й де познайомились твої батьки?». Поруч одразу дається пояснення, що можлива дискримінація за сімейним станом, адже питання буде некоректним, якщо:

- мама одна виховує дитину, зачату в результаті зґвалтування;

- мама або тато уже перебувають в іншому шлюбі і не бажають говорити про біологічного батька/матір дитини;

- дитина, у якої померли батьки, виховується іншими родичами, які не знають, не пам’ятають або їм важко розповідати про знайомство батьків дитини тощо.pic

Ознаки дискримінації мають й ті завдання, які зображують хлопчиків/дівчат у стереотипних ролях, тим самим пропагуючи застарілі форми поведінки. Так, це можуть бути уявлення, що про дітей можуть піклуватися лише дівчата, чи що технічними професіями можуть займатися виключно хлопці.pic

До слова, методологія здійснення антидискримінаційної експертизи і сертифікаційна програма були розроблені на основі вітчизняних досліджень у цій галузі та міжнародних звітів UNIСEF щодо випадків дискримінації у підручниках різних країн світу.

(ПІДПИСУЙТЕСЯ НА НАШІ НОВИНИ У Telegram:) Rivne1.tv

(ПІДПИСУЙТЕСЯ НА НАШІ НОВИНИ У Viber:) Rivne1.tv

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: