rivne1.tv / Проекти / Порадник /
// 11.05.2018

Які квіти боряться зі шкідниками?

Які квіти боряться зі шкідниками? Як відомо, найбільш значима функція квітів — залучення на ділянку комах-запильників, але деякі з них здатні й віджахнути небажаних гостей – шкідників і хвороботворні мікроорганізми.

ПЕТУНІЯ

Різнобарвну петунію дуже люблять квіткарі, а от деякі комахи воліють триматися від неї подалі. Петунії протистоять практично всім шкідникам і хворобам бобових культур. Крім того, ця чудова квітка допоможе врятувати ваш редис, ріпу, дайкон і пекінську капусту від полчищ хрестоцвітної блішки. А ще сусідство з петунією захищає айстри від фузаріозу.

ЧОРНОБРИВЦІ (ТАГЕТЕС)

Дуже популярна серед садівників рослина – і квітує довго, і особливого догляду не вимагає. А тим часом квіти чорнобривців виділяють фітонциди, що відлякують нематод та інших дрібних ґрунтових хробаків від картоплі й томатів. Розсаджені по периметру грядки із суницею чорнобривці надійно захистять ягоду від довгоносика. Розташуйте клумби із чорнобривцями поруч із посадками цибулі та капусти, і ваші овочі перестануть страждати від навал цибульної мухи, совки і капустяного білану.

Настій чорнобривців застосовують проти попелиці на бобових рослинах і плодово-ягідних деревах і кущах. Для готування настою стебла й квіти подрібнюють і заповнюють ними половину відра. Потім доливають відро доверху теплою водою (40-60°С) і настоюють дві доби. Після чого в проціджений настій додають 40 грамів рідкого мила й обприскують уражені рослини. Крім того, настоєм чорнобривців можна знезаражувати цибулини гладіолусів.

Восени зрізуйте стебла і пожухлі квіти чорнобривців і закопуйте їх у грядки на зиму – так ви оздоровите ґрунт на своїй ділянці, запобіжите розвитку хвороботворних грибків, приміром, тих, що викликають фузаріоз.

КАЛЕНДУЛА (НАГІДКИ)

Усім відома з дитинства квітка нагідок з жовтими або жовтогарячими пелюстками не перше століття допомагає городникам у нелегкій боротьбі зі шкідниками. Календулу часто саджають упереміж з картоплею, щоб захистити посіви від колорадського жука. Якщо календулу посіяти між грядками з капустою, перцями, томатами, то вона захистить урожай від кліщів і нематод.

Календула, що росте поруч із полуницею, урятує останню від попелиці, приймаючи «вогонь на себе». Якщо ви побачите, що стебла календули буквально обліплені попелицею, не варто панікувати – попелиця так і залишиться на нагідках, а суничні кущі не постраждають.

Фітонциди календули пригнічують спаржеву тріщалку, гусениць бражника й багато видів попелиці. Сусідство календули з айстрами попереджає розвиток в останніх чорної ніжки.

Ця рослина, так само як і чорнобривці, перешкоджає поширенню грибкових захворювань, оздоровлює землю і є прекрасним сидератом. Зашпаровуйте стебла й листя календули в ґрунт, закладайте в компост, використовуйте при обладнанні теплих гряд і борозен для посадки картоплі.pic

ПИЖМО

Ця багаторічна рослина вважається бур'яном і, як правило, видаляється з городів. Але існують і декоративні сорти пижма, які можуть стати не тільки прикрасою клумб, але й захисниками від шкідливих комах. Тому що ефірні олії цієї рослини містять туйон, камфору й алкоїди – токсичні для деяких видів шкідників. Різкий запах пижма не до душі колорадському жуку, мідяниці, капустяному білану, цибульній мусі, довгоносику і кліщам.

Можна використовувати порошок із сухих суцвіть пижма в боротьбі з вогневкою на аґрусі та смородині. Пижмо не полюбляють мурахи, тому рекомендується розсаджувати цю квітку по всіх сторонах ділянки. Щоб захистити яблуні від плодожерки, пижмо висаджують у пристовбурні кола дерев.

ПІРЕТРУМ (ДАЛМАТСЬКА, КАВКАЗЬКА, ПЕРСЬКА РОМАШКА)

Ця рослина – справжній подарунок садівникам від природи, оскільки є натуральним інсектицидом. Піретрини й цинерини, що містяться у квітках піретруму, проникають через шкірні покриви комах і паралізують їх. При цьому для свійських тварина та людини ці речовини є абсолютно нешкідливими.

Кавказька ромашка вбиває мурах, мух, тарганів, бліх, вошей, попелицю, комарів, москітів, павуків і іксодових кліщів. Її можна використовувати як репелент, «окурюючи» приміщення. Висаджуйте піретрум поруч із капустою, і ви забудете про гусениць і попелиці. Зростаючий поруч із яблунями та іншими плодовими деревами піретрум надійно захистить ваш сад від плодожерки, попелиці та інших шкідників. Якщо посадити ромашку-піретрум поруч із флоксами, останні не будуть уражатися нематодою.

Ще одна гарна новина – миші й пацюки не в захваті від цієї надзвичайної ромашки, а значить можна розвести її в улюблених місцях проживання гризунів, тим самим відлякуючи їх. Із сухих квіток піретруму виготовляють ефективний порошок проти блішок, личинок, мідяниць і гусениць, яким навесні запилюють молоді рослини.

Настоєм піретруму можна обприскувати свійських тварина, щоб запобігти появі бліх і кліщів.pic

ГЕРАНЬ

Герань – завсідник наших підвіконь і балконів – як виявилося, цілком здатна захистити від непотрібних комах наш будинок і город. Герань дезінфікує приміщення, тому як кімнатна рослина вона просто незамінна. Їдкий запах герані не переносять багато шкідників плодових і ягідних культур, тому варто висаджувати герань (або розставляти горщики з нею) між кущами в ягідниках. Таким чином ви зможете убезпечити ягідні кущі від попелиці. Герань добре відганяє мух, так що кілька горщиків із цією чудесною квіткою не будуть зайвими в терасі перед входом у будинок.

КРАСОЛЯ

Яскрава чарівна красоля теж готова прийти на допомогу борцеві з комахами-шкідниками. Кілька красоль на капустяній грядці віджахнуть білана, а розташована поруч із входом у теплицю клумба із красолями не дасть білокрилці шансу ушкодити ваші томати.

Красоля – бажаний сусід для півоній, оскільки запобігає розвитку грибкових захворювань цих квітів. Саджайте красолю під вишнями й абрикосами – вона не тільки послужить захисником від шкідників, але й стане чудовим зеленим добривом, якщо прикопати її восени прямо в пристовбурних колах. Стебла й листя красолі – ідеальний наповнювач траншів під посадку картоплі, тому що рятує ґрунт від грибка, що викликає фітофтороз картоплі.

ЛАВАНДА

Аромат лаванди ніжний і приємний, ось тільки далеко не кожний здатний ним насолоджуватися. Наприклад, міль лаванду не переносить, і це нам тільки на руку. Сухі стебла та квіти лаванди в шафі вбережуть вовняні й хутряні речі від цього ненажерливого шкідника. Мурахи, попелиця і слимаки теж не шанувальники лаванди, а значить, у нас є ще одна вагома причина прикрасити цією квіткою свої клумби і квітники.

Джерело

переглядів: 993

<< попередній матеріал    список    наступний матеріал >>Інші публікації у розділі:

// 02.10.2018
<a href='/Info/?id=95021' >Що робити в саду у жовтні?</a>

Що робити в саду у жовтні? (переглядів: 2279)

Жовтень – час важливих садових справ. Завершується черговий сезон, але досвідчені садівники розуміють, що краса саду і його благополуччя у наступному році буде залежати і від того, наскільки правильно, своєчасно і акуратно вирішені всі поточні завдання. Відпочивати ще рано, роботи знайдеться багато.
// 02.10.2018
<a href='/Info/?id=85552' >Лісова земля – заготовка і суміші своїми руками</a>

Лісова земля – заготовка і суміші своїми руками (переглядів: 3395)

Плануючи пересадження кімнатних рослин, ми часто задаємося питанням, яку суміш краще використовувати: покупну або приготовлену самостійно.
// 29.09.2018
<a href='/Info/?id=94894' >Куди дівати бадилля після збору врожаю?</a>

Куди дівати бадилля після збору врожаю? (переглядів: 4407)

Багато грядок уже звільняється від посівів. Від деяких рослин залишається велика кількість бадилля. Невже його доведеться викидати? Або можна знайти застосування всьому, що виросло на ділянці?
// 28.09.2018
<a href='/Info/?id=94893' >Підготовка саду до зимівлі</a>

Підготовка саду до зимівлі (переглядів: 2692)

З приходом осені у садівників починаються нові турботи, пов'язані з підготовкою до зими. Ні для кого не секрет, що врожай наступного року закладається восени попереднього. Як усі рослини перезимують, такий і врожай від них слід чекати. Особливо це питання актуальне, коли можлива холодна зима з дуже низькими температурами. А оскільки важко визначити, якою буде наступаюча зима, то садівникам доводиться готуватися до гіршого.